se poate prinde crap chinezesc

Tehnica, tactica, strategii, tot ce tine de abordarea, strategia si desfasurarea unei partide de crap

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Avatar utilizator
Sionut
senior member
Mesaje: 450
Membru din: 23 Apr 2003 12:58
Localitate: Popesti-Leordeni

Mesaj de Sionut » 19 Iul 2005 17:02

incearca urmatoarea metoda cu care eu am avut ceva rezultate desi nu e tocmai sportiva :
ei o nada pe baza de anason (eu am folosit nada "Mara" comercializata de Gipo)
mamaliga
esenta de anason
pufuleti de preferat culoarea galbena sau verde
pesmet
amesteci mamaliga cu nada si pesmet dupa ochi astfel incat sa iasa o pasta omogena dar nu foarte tare.
Iei o bomba (corelezi marimea acelor cu dimensiunea pestilor din balta) pe care pui pasta astfel obtinuta si in fiecare ac infigi cate un pufulete sau doi pe care pui o picatura de esenta de anason.

Avatar utilizator
Dani Hentiu
maniac
Mesaje: 1210
Membru din: 26 Feb 2004 13:04
Localitate: DEVA
Contact:

Mesaj de Dani Hentiu » 19 Iul 2005 18:18

iti dai seama ca ai intrat aici intre sacali cu bomba si o sa iesi sifonat :!: :evil:
><)))°>-------- Dani

Avatar utilizator
supercarpio
junior member
Mesaje: 55
Membru din: 03 Iun 2005 17:32
Localitate: Estul Civilizat (Boston), USA

Mesaj de supercarpio » 19 Iul 2005 18:21

Scuzati-mi intrebarea, poate stupida, ce este "bomba"? Eu nu am auzit de asa ceva...

cristinel
member
Mesaje: 134
Membru din: 20 Apr 2005 14:06

Mesaj de cristinel » 19 Iul 2005 18:37

BOMBA -o montura,arc momitor si 3-4-5 cirlige pe linga ea(de obicei pe arc se pune mamaliga iar acele se ifig in mamaliga,cu virful spre exterior)

Avatar utilizator
Iliuta Goean
maniac
Mesaje: 1416
Membru din: 11 Dec 2002 17:25
Localitate: Delta Dunarii
Contact:

Mesaj de Iliuta Goean » 19 Iul 2005 21:44

haideti, va rog, sa pastram discutia in termeni sportivi, fara bombe si alte mizerii.

multumesc
Nu face ce nu-ti place!

Avatar utilizator
XquiZZiT
senior member
Mesaje: 419
Membru din: 09 Mai 2005 10:31
Localitate: Brasov/Turku (Fin)
Contact:

Mesaj de XquiZZiT » 20 Iul 2005 20:51

parerea mea e ca de la japca pana la bomba, arici sau cum i-o mai zice la chestia aia e doar un singur pas. bomba asta se foloseshte shi prin zona brasovului destul de mult, iar cand vad "pescarii" ca folosesc asha ceva imi vine sa imi sting tzigara pe tamburii lor.
Alex Carlan
Fire-ntinse precum corzile de la chitara!!

Avatar utilizator
XquiZZiT
senior member
Mesaje: 419
Membru din: 09 Mai 2005 10:31
Localitate: Brasov/Turku (Fin)
Contact:

Mesaj de XquiZZiT » 20 Iul 2005 21:03

cam multa lume denumeshte singerul shi novacul fitofagi sau crapi chinezeshti. crapi chinezesc este shi cel comun shi cel oglinda pentru ca sunt originari din acele partzi. tot aceshtia au un mod de hranire fitofag, adica consuma atat produse de origine animala cat shi vegetale. intre singer shi novac sunt unele mici mari diferentze: singerul are capul mai mic in raport cu corpul, ajunge la dimensiuni impresionante, din cate shtiu eu poate etinge 50 de kg shi se hraneshte cu zooplancton, pe care il filtreaza din apa (logic ) :lol: :lol: , iar novacul are capul mai mare in raport cu corpul sau, poate atinge shi el dimensiuni impresionante shi filtreaza apa hranindu-se cu fitoplancton (probabil de aici se trage numele care li s-a asociat acestor peshti). personal am prins o singura un singer de aproape 4 kg pescuind la sheffield la o singura boaba de porumb conservat, dar eu zic ca a aspirat momeala involuntar, deoarece pescuiam la 30 de cm adancime in speranzta de a fenta nishte mustacioshi care staheau la plaja :lol: :lol: .
Alex Carlan
Fire-ntinse precum corzile de la chitara!!

Avatar utilizator
tudorgabriel
veteran
Mesaje: 742
Membru din: 28 Dec 2004 20:05
Localitate: Galati

Mesaj de tudorgabriel » 20 Iul 2005 22:11

sionut,esti braconier sau pescar sportiv :evil: :?:

@totis

sa stii ca mai intra si la pufi cate un chinezoi :-)

Avatar utilizator
edwyn
junior member
Mesaje: 61
Membru din: 20 Aug 2003 22:48
Localitate: London
Contact:

Mesaj de edwyn » 20 Iul 2005 22:44

Poti sa incerci cu Tehnoplancton daca nu gresesc denumirea, se gaseau in magazinele de pescuit se dizolva lent in apa si formeaza un nor care se ridica pana la suprafata apei. Montura de fund trebuie facuta in asa fel in cat carligul sa fie undeva in mijlocul acelui nor.Pe carlig poti sa pui un expandat galben de miere ca sa-l ridice in sus si sal tina in mijlocul norului format.forfacul cu care este legat carligul este bine sa fie mai lung.Daca nu gasesti Tehnoplancton poti sa incerci cu nada, lifting cu granulatie foarte fina pusa pe un momitor, se ridica la suprafata formand acel nor care-i place fitofagului. :idea:

Avatar utilizator
tudorgabriel
veteran
Mesaje: 742
Membru din: 28 Dec 2004 20:05
Localitate: Galati

Mesaj de tudorgabriel » 21 Iul 2005 20:56

Nu ai gresit denumirea,cred ca este mai buna montura cu pluta de dimensiuni mai ,mari :wink:
Salut

Scrie răspuns