se poate prinde crap chinezesc

Tehnica, tactica, strategii, tot ce tine de abordarea, strategia si desfasurarea unei partide de crap

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Avatar utilizator
XquiZZiT
senior member
Mesaje: 419
Membru din: 09 Mai 2005 10:31
Localitate: Brasov/Turku (Fin)
Contact:

Mesaj de XquiZZiT » 21 Iul 2005 21:43

am vazut shi eu o montura de genul asta shi seamana destul de mult cu o bomba. pastila de technoplancton era "invelita" intr-un manunchi de carlige care atarnau pe langa aceasta iar cand singerul sau novacul filtreaza particulele care se desprind de pe pastila ia shi 2-3 carlige, deci cam acelashi sistem ca la bomba...
Alex Carlan
Fire-ntinse precum corzile de la chitara!!

Avatar utilizator
Sionut
senior member
Mesaje: 450
Membru din: 23 Apr 2003 12:58
Localitate: Popesti-Leordeni

Mesaj de Sionut » 22 Iul 2005 15:58

@edeyn
problema e daca vrei sa arunci acea montura cu tehnoplancton 50m

@tudorgabriel
de obicei eu dau cu curent electric si plasa monofilament...
nu sunt un fan al bombei dar asta a fost singura metoda cu care am reusit sa prind "chinezesti"(novac si sanger)
daca cunoasteti o monturape care puteti sa mi-o recomandati, cu care ati pescuit "chinezesc" si ati avut rezultate renunt bucuros la aceasta montura

Avatar utilizator
tudorgabriel
veteran
Mesaje: 742
Membru din: 28 Dec 2004 20:05
Localitate: Galati

Mesaj de tudorgabriel » 22 Iul 2005 21:27

sionut nu fii rau :-) a fost o gluma apasata,mai sunt si altii de pe forum care pescuiesc cu bomba.
Eu am prins novac la o montura cu momitor culisant si 2 carlige,unul sus si unul la capatul monturii,in ambele carlige am pus pufi :wink:

Moose_master
member
Mesaje: 273
Membru din: 26 Mai 2005 21:12
Localitate: Montreal, Canada

Mesaj de Moose_master » 23 Iul 2005 16:53

daca tot s-a dat startul la aberatii (in locul ideilor viabile pentru chinezesc) de ce nu dati fratilor cu dinamita, cu butan, cu drujba etc. Macar sa aratam tuturor cat de inventivi sunt romanii.

Ba mai mult, sa vorbim cu Ilie sa deschida un forum pentru metode neconventionale de pescuit.

Lasati-o drecu de magarie , ca suntem pe un forum de crap cat se poate de respectabil si vorbiti daca chiar aveti ceva de spus, nu numai sa ne aflam in treaba.


Moose
ASOCIATIA PESCARILOR DE CRAP DIN ROMANIA

cristinel
member
Mesaje: 134
Membru din: 20 Apr 2005 14:06

Mesaj de cristinel » 23 Iul 2005 17:05

Moose_master scrie:daca tot s-a dat startul la aberatii (in locul ideilor viabile pentru chinezesc) de ce nu dati fratilor cu dinamita, cu butan, cu drujba etc. Macar sa aratam tuturor cat de inventivi sunt romanii.

Ba mai mult, sa vorbim cu Ilie sa deschida un forum pentru metode neconventionale de pescuit.

Lasati-o drecu de magarie , ca suntem pe un forum de crap cat se poate de respectabil si vorbiti daca chiar aveti ceva de spus, nu numai sa ne aflam in treaba.


Moose
cu BUTAN????? cum se procedeaza? renteaza? glumeam,oricum ideea trebuie retinuta,tinind seama ca mai am doar 4 grenade.

Avatar utilizator
Sionut
senior member
Mesaje: 450
Membru din: 23 Apr 2003 12:58
Localitate: Popesti-Leordeni

Mesaj de Sionut » 25 Iul 2005 12:15

@Moose_master

cred ca ati cam pierdut contactul cu relitatea din Romania ...
cand platesti pe o zi de pescuit cat costa abonamentul in Canada pe un an de zile si in conditiile astea nu vezi nici o prezentare, cred ca va-ti schimba "un pic" punctul de vedere ...

Moose_master
member
Mesaje: 273
Membru din: 26 Mai 2005 21:12
Localitate: Montreal, Canada

GRESIT

Mesaj de Moose_master » 25 Iul 2005 18:54

SIONUT,

Cu siguranta si cu parere de rau nu am avut placerea sa ne cunoastem si sa pescuim impreuna (si nu te pot acuza de acest lucru). Cunosc Romania la fel de bine cum o cunosti si tu. Si sunt la fel de roman cu esti si tu.
Nu conteaza cat platesti taxa de pescuit(este un alt topic in care mi-am postat parerea vis-a-vis de acest aspect asa ca n-o sa mai dezvolt).
Stiu foarte bine cat asteapta un pescar de crap pe balta pana sa aiba o prezentare si de aceea iti si raspund.

Pe acest forum indiferent de sectiune, discutam despre tot ce inseamna pescuit sportiv de crap si nu metode de scoatere a crapului pe mal. Pentru ca este teribil de simplu sa omori cateva sute de kilograme de peste in cateva minute, insa este infinit mai greu sa scoti afara cu propria lanseta un ciortan de 2 kile.

Stiu foarte bine cum gandeste romanul vis-a-vis de taxe vs. peste. Eu nu am plecat din Germania in Canada, ci din Romania. Si nu m-am apucat de pescuit crap aici, ci din Romania.

Crede-ma ca stiu FOARTE BINE la ce te referi.

Insa daca ne consideram pescari, haide sa polemizam pe teme de pescuit si nu pe teme de jepcarit.
Putem vorbi cu Ilie (caruia te asigur ca nu-i face deloc placere subiectul braconaj, desi si el traieste in Romania) sa deschidem un topic cu subiectul metode neconventionale de pescuit crap. Dar te asigur ca dupa prima postare topicul va fi sters din forum cu mare viteza si initiatorul lui fa fi si el sters.

Nu vreau sa jignesc pe nimeni pentru ca nici mie nu-mi place sa fiu jignit, de la voi mai aflu si eu lucruri pe care nu le cunosc si tot cu ajutorul vostru imi pot consolida experienta in ale pescuitului.
Totusi, cred ca trebuie evitate subiectele care ne trag inapoi. Cu totii vrem sa mergem inainte si nu inapoi.

Stima tuturor,

Moose

P.S. Dintr-un singur punct de vedere ai dreptate : daca craparul roman ar scoate din apa la fiecare partida o medie de 5 crapi, deci nu ciortani (nu conteaza dimenisunea), sunt sigur ca discutia asta nu ar avea loc. Cu ani buni in urma baltile Romaniei ofereau cu darnicie pescarilor, partide de pomina indiferent de locatie (intreaba veteranii pescuitului de crap ai Romaniei; si il rog aici pe Maestrul Rosioru sa-si spuna parerea). Ce se intampla acum este exact ce se intampla in viata de zi cu zi a romanului. Din ce in ce mai putin, mai scump si mai lipsit de speranta redresarii. Pacat, mare pacat ! Chiar si de aici, eu imi iubesc tara si oamenii care vorbesc aceeasi limba ca si mine.
Pe balconul meu flutura si va flutura mereu steagul Romaniei ......
ASOCIATIA PESCARILOR DE CRAP DIN ROMANIA

Avatar utilizator
carp brigade
junior member
Mesaje: 71
Membru din: 09 Mai 2005 17:21
Localitate: Mannheim/Sighisoara
Contact:

Mesaj de carp brigade » 25 Iul 2005 20:20

Moose_master a scris:


Eu nu am plecat din Germania in Canada, ci din Romania. :shock: :?: :shock: :shock: :?:
Vrei sa fi o zi fericit, atunci imbatate!
Vrei sa fi un an fericit,atunci casatorestete!!
Vrei sa fi toata viata fericit,dute la pescuit!!!

mirceaef
veteran
Mesaje: 565
Membru din: 20 Dec 2004 10:33
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de mirceaef » 26 Iul 2005 10:39

Cristinel, ce dip folosesti la grenadele alea ........ si zi-mi si cate arunci ca nada .... am auzit ca daca nadesti prea mult se strica locul ..... :lol: :lol:
EFM
Carping Club

Avatar utilizator
Sionut
senior member
Mesaje: 450
Membru din: 23 Apr 2003 12:58
Localitate: Popesti-Leordeni

Pt Moose

Mesaj de Sionut » 26 Iul 2005 12:13

nu stiu ce parere ti-ai facut despre mine ... nu pescuiesc de foame, nu pescuiesc cu plasa,curent,gaz sau alte grozavii de genul asta ...nu opresc ciortan sub 2 Kg, am scos crap cu lanseta (de fapt numai cu lanseta si cortan si cu undita)...
problema e ca la partidele pe care pot sa le fac (12 - 36 h mai rar 48) nu prea iti permit sa faci un pescuit la crap cum scrie la carte asa ca esti nevoit sa pescuiesti si la caras sau "chinezesc" daca e prezent in balta. Nu sunt genul sa plec cu sacul de peste dar imi face placere sa plec cu unu doi pesti in traista.
cunosc bogatia apelor de odinioara dar realitatea de azi (baltile cu peste sunt foarte scumpe si nu opresti nimik iar in cele accesibile nu mai prinzi nimic sau in orice caz nu crap) face ca acest hobby sa fie unul foarte,foarte scump de iti vine sa-ti ataarni "sculele in cui " ca fotbalistii la retragere si sa te apuci de altceva.

Scrie răspuns