Balaceala la soare

Tehnica, tactica, strategii, tot ce tine de abordarea, strategia si desfasurarea unei partide de crap

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Avatar utilizator
florioro
veteran
Mesaje: 654
Membru din: 14 Apr 2005 07:47
Contact:

Mesaj de florioro » 22 Iul 2005 13:09

@carprom
Esti o plin de surprize si de secrete!!
Multumesc pentru ca le impartasesti si nu le tzii numai pentru tine.
Am intzeles aproape totul , dar nu inteleg un singur lucru:
Ce este Bula cu apa?Ce fel de pluta sa pun la capatul forfacului??
Nu vreau sa par timpit cu atitea intrebari, dar tot ce mi-atzi explicat acum nu am mai auzit si nici nu am mai citit pe undeva.

Avatar utilizator
carprom
maniac
Mesaje: 2299
Membru din: 29 Ian 2003 03:07
Localitate: germany
Contact:

Mesaj de carprom » 22 Iul 2005 13:16

florioro scrie:@carprom

Ce este Bula cu apa?Ce fel de pluta sa pun la capatul forfacului??
Aceasta este Bula de apa(sub denumirea asta o cunosc eu) La capatul forfachului(nu unde este cirligul :mrgreen: ) folosesti Bula(pluta) iar la 50 cm de cirlig bila din dop de pluta cam de 10 mm diametru.
Capito ????

Imagine

mirceaef
veteran
Mesaje: 565
Membru din: 20 Dec 2004 10:33
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de mirceaef » 22 Iul 2005 13:17

florioro, tocmai asta am spus, in locul unde se hraneau nu era nici o saritura. Si era foarte in mal. E doar un exemplu, nu-i o regula.
Am facut patru paturi de nada, doua pe locuri pe care le stiam productive, altele doua unde mi s-a parut mie ca ar fi locuri interesante. Raspunsul mi-a venit pe unul singur, loc in care nu mai prinsesem iar pe cele doua care le stiam de bune n-am prins nimic.

Daca folosesti forfacul de 1,7 metri cumperi cateva zeci de borcanase cu pop-up si le imprastii pe balta, ti le recomand pe cele Dynamite Baits, ca sunt mai ieftine :lol: :lol: :lol: (ti-a raspuns deja Iliuta :D )

Fir intins,

PS Scuze, Carprom, abia dupa ce am postat am vazut si raspunsul tau.
Ultima oară modificat 22 Iul 2005 13:44 de către mirceaef, modificat 1 dată în total.
EFM
Carping Club

Avatar utilizator
florioro
veteran
Mesaje: 654
Membru din: 14 Apr 2005 07:47
Contact:

Mesaj de florioro » 22 Iul 2005 13:19

@carprom
:oops: Ce frumoasa este !!!
am intzeles sa traitzi!! :lol:

Avatar utilizator
tudorgabriel
veteran
Mesaje: 742
Membru din: 28 Dec 2004 20:05
Localitate: Galati

Mesaj de tudorgabriel » 22 Iul 2005 21:42

Bula se mai numeste Buldo :wink:

Avatar utilizator
carp brigade
junior member
Mesaje: 71
Membru din: 09 Mai 2005 17:21
Localitate: Mannheim/Sighisoara
Contact:

Mesaj de carp brigade » 23 Iul 2005 15:12

florioro a scris,
Am o mare nelamurire. Pe lacul pe care pescuiesc foarte des in timpul zilei pestii parca stau mai mult in aer decit in apa. Cind este zi insorita nu coboara pe fundul baltzii nici sa-i pici cu ceara. Poate ma ajutatzi voi cu niste strategii sau niste explicatzii in legatura cu acest aspct ( sunt sigur ca cei mai experimantatzi s-au lovit de problema asta).
Cum trebuie pescuit in aceste conditzii???
Este posibil sa se hraneasca si in acest caz???
Ce nada sa se foloseasca ???

Acest gen de de pescuit se numeste Stalking, se diferentiaza total de pescuitul classic de crap.Prin aceste puncte:
- nu noi atragem crapul prin nadire cu boilies sau pelets (ca la cel classic)=> la stalking noi cautam crapii si pescuim acolo unde i-am detectat.Il localizam de multe ori prin contactul vizual direct, observarea bulelor de aer ce se ridica la suprafata sau prin vizualizarea namolului care se vede rascolit la suprafata apei.


- nu nadim decit foarte putin cu seminte sau pelets foarte mici care vor ramine un timp la suprafata.


-pescuim cu o pluta foarte usoara, mica sau cum a spus carprom cu o bula de apa.


-cirligul se leaga direct de firul principal si la 2-4 cm departare de cirlig adaugam o alice de plumb.Momeala pusa pe cirlig poate fii o coaja de piine care cu ajutorul alicei se va scufunda incet pe fund.De multe ori am avut surpriza ca muscatura sa se intimple in timpul scufundarii.

-Important este sa se foloseasca un bat cu 1,75-2,0Ibs si numai monofil fara fir impletit.Frina trebuie sa lucreze impecabil fiind deschisa la maximum

Metoda acceasta este de multe ori de preferat de pescarii care nu au mult timp liber, sau nu vor sa-si care tot echipamentul cu ei pe lac.Dupa cum, se observa nu ai nevoie decit de un bat...
Vrei sa fi o zi fericit, atunci imbatate!
Vrei sa fi un an fericit,atunci casatorestete!!
Vrei sa fi toata viata fericit,dute la pescuit!!!

Avatar utilizator
carprom
maniac
Mesaje: 2299
Membru din: 29 Ian 2003 03:07
Localitate: germany
Contact:

Mesaj de carprom » 23 Iul 2005 16:55

carp brigade scrie:-Important este sa se foloseasca un bat cu 1,75-2,0Ibs .Dupa cum, se observa nu ai nevoie decit de un bat...
Am eu unul de vinzare de 11 ft si 1,75 lbs :mrgreen:

Scrie răspuns