Noduri

Tehnica, tactica, strategii, tot ce tine de abordarea, strategia si desfasurarea unei partide de crap

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

cristiss
junior member
Mesaje: 67
Membru din: 25 Mar 2005 15:16
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de cristiss » 23 Sep 2005 08:05

salut! parerea mea ca atatea noduri provoaca bataie de cap. sa le cunosti e bine insa eu personal sunt de parere ca atatea noduri pe o linie de pescuit pot provoca mult mai repede o ruptura decat o linie cu 1 nod si ala la ac. in rest pentru legarea forfacului de linia principala folosesc 2 bucle ce se intrepatrund si ceea ce mi se pare mult mai sanatos decat orice alt nod. in cazurile (foarte rare) in care folosesc vartej la fel leg vartejul cu bucle intrucat orice alt nod poate sa cedeze. Eu merg pe f. simplu si f. eficient. Cat despre lungimea forfacului: folosesc de la 10cm pe rauri in general acolo unde curentul poate incurca forfacul de plumb/momitor sau 20cm atunci cand conformatia fundului contine: mal foarte mult si risc ca momeala sa fie ingropata sau iarba. doar nodul cu hair rig pentru ac si bucla simpla sau dubla mi se par de ajuns pentru a scoate orice peste din balta chiar si buturugi daca ai ghinion.

Avatar utilizator
Ioan S.
member
Mesaje: 225
Membru din: 08 Feb 2004 14:10
Localitate: Iasi

Mesaj de Ioan S. » 23 Sep 2005 09:10

cristiss scrie:salut! parerea mea ...... in rest pentru legarea forfacului de linia principala folosesc 2 bucle ce se intrepatrund si ceea ce mi se pare mult mai sanatos decat orice alt nod.
Eu zic sa te mai gindesti. :evil: (Mie mi s-a intimplat la o montura de acest tip - adica cu doua bucle intrepatruse - ca firul subtire sa taie firul gros. Si erau aceeasi marca de fir, cumparate odata) :oops:
cristiss scrie:salut! parerea mea ca atatea noduri provoaca bataie de cap. sa le cunosti e bine insa eu personal sunt de parere ca atatea noduri pe o linie de pescuit pot provoca mult mai repede o ruptura decat o linie cu 1 nod si ala la ac. .............. Cit despre lungimea forfacului: folosesc de la 10cm pe rauri in general acolo unde curentul poate incurca forfacul de plumb/momitor sau 20cm atunci cand conformatia fundului contine: mal foarte mult si risc ca momeala sa fie ingropata sau iarba.
Si eu pescuiesc tot pe riu si folosesc monturi cu 25 de cm intre opritorul plumbului si cirlig (la plumb culisant), iar pentru cazuri cu agataturi forfac cu plumb final si cirligul legat la 15 cm desupra plumbului pe saltatoare de 10-12 cm. (in acest din urma caz leg plumbul cu fir mai subtire) :wink:

Avatar utilizator
Ioan S.
member
Mesaje: 225
Membru din: 08 Feb 2004 14:10
Localitate: Iasi

Mesaj de Ioan S. » 23 Sep 2005 09:16

cristiss scrie:salut! parerea mea ca atatea noduri provoaca bataie de cap. sa le cunosti e bine insa eu personal sunt de parere ca atatea noduri pe o linie de pescuit pot provoca mult mai repede o ruptura decat o linie cu 1 nod si ala la ac.
Am renuntat sa mai pun cirligul direct pe linia principala, desi cred ca un singur nod este de preferat, fara insa a avea alt motiv decit usurinta de a schimba montura. Si la riu se intimpla adesea sa fiu nevoit sa schimb montura (cel mai adesea datorita cirligului compromis urmare vreunei agataturi in pietre, scoici sau deformat in vreo cioata).

cristiss
junior member
Mesaje: 67
Membru din: 25 Mar 2005 15:16
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de cristiss » 26 Sep 2005 07:42

pai nici eu nu pun carligul direct pe linia principala. am spus ca fac un nod Knotless-Knot doar la carlig. restul sunt bucle simple sau duble. Sincer nu mi s-a intamplat ca pana acum bucla textilului de la forfac sa-mi taie bucla de la mono.

Avatar utilizator
XquiZZiT
senior member
Mesaje: 419
Membru din: 09 Mai 2005 10:31
Localitate: Brasov/Turku (Fin)
Contact:

Mesaj de XquiZZiT » 26 Sep 2005 09:48

mie mi s-a intamplat, shi de atunci nu mai leg niciodata textilul de mono, le leg pe fiecare de vartej, dealtfel nici nu am cum altcumva, folosesc numai montura in line semi fix shi safety clip si foarte rar helicopter.
Alex Carlan
Fire-ntinse precum corzile de la chitara!!

carpriver
senior member
Mesaje: 484
Membru din: 22 Apr 2005 11:16
Contact:

Mesaj de carpriver » 28 Sep 2005 17:44

Vartejul simplu , cateodata te scapa de multe complicatii....torsiune fir, prezentarea corecta a monturii in apa si...o mai descurci mai usor daca se incurca ! :lol:

Avatar utilizator
carprom
maniac
Mesaje: 2299
Membru din: 29 Ian 2003 03:07
Localitate: germany
Contact:

Mesaj de carprom » 05 Oct 2005 21:39

Noduri--->>> KLICK :wink:

Avatar utilizator
Dani Hentiu
maniac
Mesaje: 1210
Membru din: 26 Feb 2004 13:04
Localitate: DEVA
Contact:

Mesaj de Dani Hentiu » 06 Oct 2005 08:05

super tare! :lol:
><)))°>-------- Dani

Avatar utilizator
carprom
maniac
Mesaje: 2299
Membru din: 29 Ian 2003 03:07
Localitate: germany
Contact:

Mesaj de carprom » 06 Oct 2005 08:33

Si aici-->> KLICK

Avatar utilizator
Kulcsar Laszlo
Site editor
Mesaje: 728
Membru din: 03 Mai 2004 17:03
Localitate: Zalau
Contact:

Mesaj de Kulcsar Laszlo » 06 Oct 2005 14:50

Astai exceptional, e cel mai bun site pe care am vazut noduri pescaresti

Scrie răspuns