Cum sa scapi de caras?

Tehnica, tactica, strategii, tot ce tine de abordarea, strategia si desfasurarea unei partide de crap

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Avatar utilizator
Paul Sv
new member
Mesaje: 6
Membru din: 15 Iun 2005 22:39
Localitate: Suceava
Contact:

Mesaj de Paul Sv » 02 Aug 2005 10:48

Am mai facut o expeditie pe acel lac, incercand ceea ce m-ati sfatuit voi... Am stat 2 zile, am nadit in 2 locuri astfel: in primul cu porumb moale+boiles+pelete in altul cu porumb fiert tare+boiles+pelete. Biolesul l-am facut eu asa ca avea diferite dimensiuni. La boiles am avut putine prezentari, indiferent de patul de nada pe care am folosit momeala...
Ce am observat:
1. Cele mai multe prezentari au fost la porumb moale, congelat, pus direct pe carlig, cate 4-5 boabe.
2. La montura cu fir de par si boabe moi, carasul reusea sa rupa boabele de pe fir deci sanse putine de a prinde crap.
3. La fir de par cu boabe tari, prezentarile au scazut considerabil fata de porumbul pus direct pe carlig, aproximativ cu 60%.
4. Perioada in care am avut f. multe prezentari a fost 4:15-5:45 si 19:10- 20:40, 2:30-3:15. In aceste perioade practic nu aveam timp sa pun momeala in carlig aveam toate betele pe mal din aceasta cauza.
5. Am mers cu nepotelul meu (care e la a doua partida de pescuit) si acesta a prins caras la viermi intr-un stil barbar. In 5 ore aproape 9 Kg. Arunca, numara pana la 6 si intepa! :D. Prea simplu, nu?
6. Cred ca perioadele de activitate mentionata mai sus au fost puternic influentate de temperaturile ridicate inregistrate in aceste zile.
7. Ideal a fost motura intercalata cu boabe moi si boabe tari.
8. Pe locul nadit cu porumb tare, numarul prezentarilor a fost mai mic, indiferent daca am pescuit cu porumb moale sau tare sau boiles.
Va multumesc pt solutiile pe care mi le-ati dat...
@patabum: Avatarul meu ma reprezinta atunci cand sunt pe malul apei... Negru de concentrare....
Calling fishing a hobby is like calling brain surgery a job.

iulian
member
Mesaje: 291
Membru din: 20 Ian 2004 13:11
Localitate: constanta

Mesaj de iulian » 02 Aug 2005 11:32

si de prins ai prins , si ce dimensiuni .intreb pt ca am un prieten din constanta , care a fost in week-end trecut le pescuit la o balta pe linga suceava este este singurul care a luat pe balta respectiva la bile facute de mine
iulian

Avatar utilizator
Paul Sv
new member
Mesaje: 6
Membru din: 15 Iun 2005 22:39
Localitate: Suceava
Contact:

Mesaj de Paul Sv » 02 Aug 2005 12:11

@iulian : Balta pe care merg eu nu e din suceava :oops: E din Botosani, pt ca in SV nu prea gasesti balti bune. Localitatea se numeste Tataraseni si e langa Dorohoi. Crapul era intre 700g-4kg. Nr de bucati a fost in medie de 18 / zi. Iar taxa este de 60 RON/zi si nu se pescuieste noaptea. E foarte mult fitofag acolo. Daca nu e secret, si eu imi prepar bilele singur dar sunt la inceput, te rog sa-mi spui si mie reteta ta de facut bile... Raman dator... Sper ca ti-a fost de folos informatia..
Calling fishing a hobby is like calling brain surgery a job.

Avatar utilizator
patabum
senior member
Mesaje: 441
Membru din: 22 Sep 2003 17:55

Mesaj de patabum » 05 Aug 2005 17:45

Paul Sv scrie: @patabum: Avatarul meu ma reprezinta atunci cand sunt pe malul apei... Negru de concentrare....
Pai atunci schimba-l pe asta de-l ai, bre, ca esti negru de la tatuaje si modificat genetic :wink: Si in plus, mesajul e mai mult decat maro...

Avatar utilizator
carpkiller
veteran
Mesaje: 689
Membru din: 20 Mai 2004 11:15

Mesaj de carpkiller » 11 Aug 2005 00:51

Prinde tot carasul din balta si apoi treci la crap. :D
Eu as zice carlig mare (cel mai mare din modelul respectiv), boilies mare.
Nadit numai cu bile poate si putin porumb uscat as indrazni pt inceput. nu strica sa se hraneasca poate putin la inceput carasul, tot peste este si poate fi util initial pt ca tovarasul crap sa vina apoi sa se hraneasca cu incredere pe vadul tau!
Eu folosesc in 99% din cazuri montura cu plumb pierdut, cu plumb de 80-110g trilobat sau torpila dupa caz. Aceasta montura functioneaza prin autointepare si am patit de cateva ori sa scot saracie de ciortanel dupa ore lungi de asteptare. Nu avea putere sa miste plumbul, de un caras obosit nici nu mai discut. In cazul tau as folosi monturi semiculisante pt a sesiza si cea mai mica ciupitura a carasului astfel sa nu las lanseta in apa si sa ma trezesc cu un mic carasel ce nu a avut putere sa miste swingerul. Dc dai cu bila mare greu sa vina carasul, dar se poate intepa si la japca dc trage cu disperare de momeala.
Si inca ceva ce consider important ar fi locul. Dc pe balta nu se practica in general C&R inseamna ca este frecventata de pescari ce folosesc la greu mamaliga, cel mai probabil bomba. Deci sunt locuri unde carasul este obisnuit sa se hraneasca. Mi-as alega un loc izolat, retras care chiar dc nu este considerat bun si nu are structuri, gropi, platouri...etc, macar sa am in fata toata gama de adancimi de pe balta respectiva si as nadi initial 2-3 locuri la adancimi diferite pt a descoperi unde se hraneste crapul

Si inca ceva ce consider important ar fi locul. Dc pe balta nu se practica in general C&R inseamna ca este frecventata de pescari ce folosesc la greu mamaliga, cel mai probabil bomba. Deci sunt locuri unde carasul este obisnuit sa se hraneasca. Mi-as alega un loc izolat, retras care chiar dc nu este considerat bun si nu are structuri, gropi, platouri...etc, macar sa am in fata toata gama de adancimi de pe balta respectiva si as nadi initial 2-3 locuri la adancimi diferite pt a descoperi unde se hraneste

Scrie răspuns