Cum sa scapi de caras?

Tehnica, tactica, strategii, tot ce tine de abordarea, strategia si desfasurarea unei partide de crap

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Avatar utilizator
patabum
senior member
Mesaje: 441
Membru din: 22 Sep 2003 17:55

Mesaj de patabum » 27 Iul 2005 20:11

Bre nea Paule,

Am stat mult si m-am gandit daca sa-ti raspund sau nu, pana la urma am zis hai sa fie si un lup mancat de oaie :wink: Avatarul matale ma indeamna la circumspectie :lol:

Uite ce as face eu in locul tau:
- mi-as prepara 2 nade de porumb, unul foarte moale (bine fiert) pentru caras
- as nadi 2 locuri, cel de crap si altul, la 30-40 metri mai stanga/dreapta (nu stiu configuratia baltii) pentru caras
- i-as da lu' ala micu sa bage-n el porumb moale pana nu mai poate si mi-as vedea linistit de crap, avand grija sa tin carasu' ocupat (ad literam, sa nu intelegi altceva si sa te apuci de cine stie ce pe balta :lol: :lol: :lol: )
- as urma sfatul lui mirceaef, ba chiar as pune plumb de 90-110 grame

Avatar utilizator
patabum
senior member
Mesaje: 441
Membru din: 22 Sep 2003 17:55

Mesaj de patabum » 27 Iul 2005 20:15

Aoleo, ca uitai: sa amesteci in nada de caras si grau fiert ca pentru coliva, sa-ti iasa bulgarii de nada frumosi si lipicosi, sa aiba ala micu ce roade...

caaron
veteran
Mesaje: 813
Membru din: 20 Mai 2004 17:45

Mesaj de caaron » 28 Iul 2005 19:02

Foloseste boiliesuri de 24 , bine dezhidrate si carlige nr 2 , dupa care spune-ne daca mai prinzi caras. Daca intra chiar si asa caras, fa la cativa metrii de patul de boilies (doar de boilies) unul de seminte si nada praf. Pescuieste pe patul de boilies cu trei lansete , a patra la marginea patului de seminte , tot cu boilies, iar patul de seminte propriu zis lasa-l sa tina preocupat carasul si pestele mic.

cornel rosioru
veteran
Mesaje: 678
Membru din: 10 Aug 2004 13:32
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de cornel rosioru » 28 Iul 2005 19:57

Mariane, Daca folosesc bile de 24, chiar si deshidratate, eu as pune un ac nr. 1. Nr. 2 mi se pare cam mic si as putea avea rateuri.

Avatar utilizator
XquiZZiT
senior member
Mesaje: 419
Membru din: 09 Mai 2005 10:31
Localitate: Brasov/Turku (Fin)
Contact:

Mesaj de XquiZZiT » 28 Iul 2005 21:04

e caras mult in balta aia? daca nu potzi sa scapi de el, ia-tzi o saptamana libera, mai ia un prieten-doi cu tine, cateva kile de viermushi shi rame shi datzi-l pe tot afara!!!! pe caras... :lol: :lol: :lol:
Alex Carlan
Fire-ntinse precum corzile de la chitara!!

Moose_master
member
Mesaje: 273
Membru din: 26 Mai 2005 21:12
Localitate: Montreal, Canada

caras

Mesaj de Moose_master » 29 Iul 2005 04:53

ah Doamne ce n-as da sa ma duc la caras.... o zi intreaga as sta pe scaunel urmarind pluta.
mi-e tare tare dor sa merg la un caras!!!

Moose
ASOCIATIA PESCARILOR DE CRAP DIN ROMANIA

cornel rosioru
veteran
Mesaje: 678
Membru din: 10 Aug 2004 13:32
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de cornel rosioru » 29 Iul 2005 08:13

Si cine te retine :lol: :lol: :lol:

caaron
veteran
Mesaje: 813
Membru din: 20 Mai 2004 17:45

Mesaj de caaron » 29 Iul 2005 13:25

Nea Cornele stii prea bine ca tine mult de carligul despre care vb...daca folosesti un carlig cu deschidere mare sau un carlig longshank lucrurile nu stau la fel. As recomanda chiar ESP T6 nr 3 care mi se pare destul de mare.

Moose_master
member
Mesaje: 273
Membru din: 26 Mai 2005 21:12
Localitate: Montreal, Canada

Mesaj de Moose_master » 29 Iul 2005 14:53

Pai ma retine Nea Cornele ca in perioada asta trec printr-o schimbare mare pentru mine si trebuie sa fiu AICI neaparat (este vorba despre serviciul meu).

Da trece si asta si poate la anu o comit. Dar nu in primavara, pentru ca in primavara aici este perioada cand se lasa cu dezmat la crap. Si asa cum anul asta am avut target sa iau 100 de crapi (am promis asta cu martori, caci in caz contrar trebuia sa-mi rup sculele pe genunchi, sa le arunc apoi in apa si sa ma intorc in Romania), anul urmator am target sa bat recordul Senzorilor. Si anume daca ei au luat 1016.25 kg in 4 zile asta inseamna 254.06 kg /zi. Eu asta am in plan pentru la primavara !!!
Anul asta cea mai productiva zi a fost de 16 pesti in valoare totala de 172.14 kile/zi.

Fire-ntinse tuturor

Moose
ASOCIATIA PESCARILOR DE CRAP DIN ROMANIA

cornel rosioru
veteran
Mesaje: 678
Membru din: 10 Aug 2004 13:32
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de cornel rosioru » 29 Iul 2005 17:13

Mariane, eu sunt adeptul acelor mici.
Aici insa o bila de 24 crede-ma cere un nr. mai mare indiferent de forma s-au serie. Spun acest lucru, fiind patit. Pina nu am schimbat si un nr. mai mare ii comiteam.

Scrie răspuns