Cum sa scapi de caras?

Tehnica, tactica, strategii, tot ce tine de abordarea, strategia si desfasurarea unei partide de crap

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Avatar utilizator
Paul Sv
new member
Mesaje: 6
Membru din: 15 Iun 2005 22:39
Localitate: Suceava
Contact:

Cum sa scapi de caras?

Mesaj de Paul Sv » 26 Iul 2005 10:37

Am o mare problema!!!
Anul trecut am inceput sa pescuiesc pe o balta noua! Balta are 5 hectare, adancime medie 2m, o lipsa de structuri si vaduri dezarmanta, vreo 4 am gasit in tot anul (si mergeam de 2 ori pe saptamana) si o densitate de crap si caras extraordinara. Adica locul perfect pt experimente. Am descoperit ca nada la care manca cel mai eficient era porumbul fermentat (poate si din cauza ca asta primeau de mancare, porumb de la fabrica de alcool). Dupa niste partide extraordinare, am incercat cu diferite tipuri de boiles pe un pat din porumb, pelete, canepa si boiles spart si intreg. Aveam 1-2 capturi pe zi.
Problema mea acum apare. Anul acesta a inceput sa manace carasul porumb. Ideea e ca din momentul aruncarii pana se agata in carlig trec aproximativ 2 min, (deci nici o sansa pt crap), si ca dimensiunile acestuia nu depasesc 7 cm. Am incercat sa pun mai multe boabe, dar nici o sansa. Ieri am prins la 4 boabe carp expert si carlig de 6,un caras de 5cm. Am incercat sa dau si la boiles si prindeam caras la 10 min. Nu manca boilesul dar se agata in carlig din lateral.
As dori un sfat: cum sa fac sa scap de aceasta nenorocire care este carasul? Dupa cum am spus, fiind densitate mare de crap se prinde si la 1m de mal, langa stuf.
Va multumesc anticipat!
Cu respect, Paul
Calling fishing a hobby is like calling brain surgery a job.

mirceaef
veteran
Mesaje: 565
Membru din: 20 Dec 2004 10:33
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Cum sa scapi de caras?

Mesaj de mirceaef » 26 Iul 2005 11:26

Paul Sv scrie: Anul acesta a inceput sa manace carasul porumb.
:lol: :lol: Zici tu ca numai de anul asta?

Ce fel de montura folosesti, ca nu prea e normal sa ti-o tavaleasca un carasel de cinci cm?

Oricum, eu ti-as recomanda sa folosesti boabe tari, ori Meleg, ori preparat de tine, 4-5 boabe pe firul de par, pune un carlig mai mare, nr 1 sau chiar 1/0, daca dai cu arc naditor, pune un plumb macar de 90g, si pe urma daca mai ai vreo trasatura, da-ne de stire pe forum :lol: :lol:
EFM
Carping Club

Avatar utilizator
Paul Sv
new member
Mesaje: 6
Membru din: 15 Iun 2005 22:39
Localitate: Suceava
Contact:

Mesaj de Paul Sv » 26 Iul 2005 12:31

Carasul a inceput sa traga la porumb numai de anul acesta! Anul trecut am prins unul singur de 500g. Am incercat sa folosesc momitor dar asta atrage mai repede carasul! Montura pe care o folosesc este: un plumb inline de 70g, si un carlig la capat nr 6 (am incercat si cu 4), pe care pun 3-4 boabe pe fir de par. Am folosit o mare diversitate de boabe, de la porumb congelat, conservat, la boabe de la carp expert (miere, anason. cele de capsuni nu au nici un rezultat). Din cate stiu eu (si am fost destul de des pe acea balta) nimeni nu a dat la boiles. (am vazut o singura data pe cineva dar nu a nadit cu nimic inainte.) Eu am incercat si cu o nadire cu boiles dar nu prea am avut rezultate. Majoritatea crapilor prinsi sunt intre 1kg- 3kg. am prins un singur exemplar de 6,2kg. :oops: . O sa incerc si cu boabe tari... multumesc de sugestie...
Calling fishing a hobby is like calling brain surgery a job.

Vizitator

Mesaj de Vizitator » 26 Iul 2005 15:34

Draga prietene ,

Incearca sa legi un carlig cu saiba ( anou ) rotunda pentru legat momeala . Nu e mare filozofie - legi carligul ca pentru fir de par dar pe firul de par legi o "saiba" ( anou ) pe care , prin intermediul unui varnis , o lipesti de tija carligului , vizavi de virful acestuia . Tai surplusul de fir si e gata montura .
Pune 5-8 boabe de porumb in lipici de momeala si fa din ele un bulgare de 2 cm in diametru . Sau mai bine , fa o coronita pe textil din acelasi numar de boabe plus 1 placuta flotanta .
Leaga bulgarele asta ( sau coronitza ) de saiba cu "dental-flos" sau orice textil si pescuieste asa .
Este mult mai selectiv si in principiu elimini carasul . Daca ai si un porumb fiert mai tare , il elimini de tot .

cornel rosioru
veteran
Mesaje: 678
Membru din: 10 Aug 2004 13:32
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de cornel rosioru » 26 Iul 2005 17:01

:lol: Scuza-ma nu vreau sa te jignesc, dar daca pescuiesti ca la caras, caras prinzi :lol:

PANAIT CEZAR
senior member
Mesaje: 411
Membru din: 23 Oct 2004 17:52

RASPUNS

Mesaj de PANAIT CEZAR » 26 Iul 2005 17:46

Foloseste pe fir de par boilles-uri mari si foarte tari(ca piatra daca ai ).Nadeste numai cu boilles-uri intregi.(20 de boilles-uri :sa zicem de 24 ,pentru fiecare lanseta).Daca te mai deranjeaza carasul sa-i spui cutu domnului Cornel Rosioru.(Bineinteles daca nu se supara).
Orice s-ar intimpla fii om,peste n-ai cum sa devii!

cornel rosioru
veteran
Mesaje: 678
Membru din: 10 Aug 2004 13:32
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de cornel rosioru » 26 Iul 2005 17:49

:lol: :lol: :lol: Nu se supara :lol:

Avatar utilizator
Dani Hentiu
maniac
Mesaje: 1210
Membru din: 26 Feb 2004 13:04
Localitate: DEVA
Contact:

Mesaj de Dani Hentiu » 26 Iul 2005 18:27

sa intzeleg de aici ca daca pescuiesc cu 3 boabe pe fir de par , pescuiesc la caras ? :wink: nu de alta dar mie mi se pare porumbul o nada super pt crap ! :lol:
><)))°>-------- Dani

nick h.
senior member
Mesaje: 462
Membru din: 01 Iul 2003 10:53

Mesaj de nick h. » 26 Iul 2005 18:28

da, dar e la fel de super si pentru caras :wink:

Gica Chioru
senior member
Mesaje: 343
Membru din: 25 Ian 2003 13:33
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de Gica Chioru » 27 Iul 2005 11:51

De doi ani de zile merg cu fiul meu (care are 5 ani jumatate) la o balta din apropierea Bucurestiului care prezinta exact aceeasi situatie, poate ca nu este atat de mult ciortan, poate. Insa este la fel de mult carasel, in parte degenerat, acesta fiind motivul pentru care merg aici. Prinde ala micu la caras ceva de speriat. :D Cu un bat de 1.5 m care cantareste probabil mai putin decat carasii prinsi.
Am prins de fiecare data macar un ciortan (1-3 kile) dar am prins odata 17 bucati.
Si mie-mi halesc caraseii boabele, eu ii intep foarte rar insa.
Am rezolvat problema cu boabe tari/uscate si cu rame serpesti. Pe acestea din urma nu le poate rupe sau inghiti decat carasul mare.

Scrie răspuns