Help

Tehnica, tactica, strategii, tot ce tine de abordarea, strategia si desfasurarea unei partide de crap

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Avatar utilizator
obletel
junior member
Mesaje: 40
Membru din: 09 Sep 2005 15:22
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de obletel » 16 Sep 2005 10:58

Sper sa nu fie atat de stupida intrebarea de mai jos.
Poate ma ajuta cineva.

Nu am folosit pana acum un marker. De curand am achizitionat unul.
Din cate am inteles de pe forum, acesta se lanseaza in zona aleasa pentru pescuit si se lasa acolo pe toata durata partidei de pescuit.

Intrebarea este: Nu se incurca linia acestuia de liniile lansetelor aruncate in zona nadita.
Poate cineva sa-mi explice pe scurt cum se procedeaza exact cu acest marker?
Multumesc!
OBLETEL

Avatar utilizator
carprom
maniac
Mesaje: 2299
Membru din: 29 Ian 2003 03:07
Localitate: germany
Contact:

Mesaj de carprom » 16 Sep 2005 11:01

Dai te rog la "cautare"--> Marker si vei gasii raspunsul la intrebarea ta. Unul este aici : http://www.crap.ro/forum/phpBB2/viewtop ... ght=#12351

Avatar utilizator
XquiZZiT
senior member
Mesaje: 419
Membru din: 09 Mai 2005 10:31
Localitate: Brasov/Turku (Fin)
Contact:

Mesaj de XquiZZiT » 16 Sep 2005 11:08

eu arunc markerul in lateralul zonei in care pescuiesc, eventual shi la catziva metri mai departe si folosesc backlead pentru a scufunda cat mai mult firul. dar de obicei nu las markerul in apa pe toata lungimea partidei, imi iau alte repere vizuale de pe malul opus pentru directie iar pentru distantza folosesc clipsul mulinetei cand folosesc firul textil ca mainline, iar cand folosesc monofilament leg pe firul principal o bucata de fir textil in dreptul mufarii tronsoanelor.nodul este cel folosit drept opritor pentru waggler.
Alex Carlan
Fire-ntinse precum corzile de la chitara!!

Avatar utilizator
obletel
junior member
Mesaje: 40
Membru din: 09 Sep 2005 15:22
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de obletel » 16 Sep 2005 11:54

Am inteles. Mutumesc.

1. amplasez marker-ul in lateral,
2. las maker-ul in zona de nadire cu riscul sa se incurce pestele in linia lui
3. scot marker-ul dupa nadire si lansare, folosind apoi alte repere.

O sa cumpar si un backlead (un plumb culisant caruia ii dai drumul pe linie dupa ce ai pozitionat marker-ul - AM INTELES BINE?).
OBLETEL

Avatar utilizator
obletel
junior member
Mesaje: 40
Membru din: 09 Sep 2005 15:22
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de obletel » 16 Sep 2005 11:57

1 sau 2 sau 3. Nu toate simultan
OBLETEL

Avatar utilizator
Iliuta Goean
maniac
Mesaje: 1416
Membru din: 11 Dec 2002 17:25
Localitate: Delta Dunarii
Contact:

Mesaj de Iliuta Goean » 16 Sep 2005 12:18

uite si aici:
http://www.crap.ro/pagina/60/327/marker ... locul.html

markerul nu este numai pentru a marka un loc ci si sa cauti locul d epescuit :-)
Nu face ce nu-ti place!

Avatar utilizator
obletel
junior member
Mesaje: 40
Membru din: 09 Sep 2005 15:22
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de obletel » 16 Sep 2005 12:47

Corect Iliuta.

Asa m-am gandit si eu cand l-am cumparat. Pe primul loc cautatul - identificarea fundului si pe al doilea marcatul zonei.

Numai ca stand acasa si recapituland ce si cum am de facut cu acest marker (dupa ce am citit pe forum) am ajuns la intrebarea cu incurcatul liniilor lansetelor cu cea a marker-ului.

E interesant articolul din link, o precizare as avea: de multe ori cand mergem la pescuit pe anumite balti nu prea poti sa-ti alegi ce loc vrei, trebuie sa stai in ce loc gasesti liber sau unde te trimite administratorul.
OBLETEL

Avatar utilizator
Iliuta Goean
maniac
Mesaje: 1416
Membru din: 11 Dec 2002 17:25
Localitate: Delta Dunarii
Contact:

Mesaj de Iliuta Goean » 16 Sep 2005 15:04

Nu ma intereseaza astfel de balti, prefer sa nu ma duc.
Nu face ce nu-ti place!

Avatar utilizator
fbolocan
member
Mesaje: 192
Membru din: 30 Iul 2004 15:13
Localitate: Bucuresti

Mesaj de fbolocan » 16 Sep 2005 17:09

obletel scrie:

Numai ca stand acasa si recapituland ce si cum am de facut cu acest marker (dupa ce am citit pe forum) am ajuns la intrebarea cu incurcatul liniilor lansetelor cu cea a marker-ului.
Se rezolva cu backlead pe linia d la marker
Florin Bolocan

Avatar utilizator
patabum
senior member
Mesaje: 441
Membru din: 22 Sep 2003 17:55

Mesaj de patabum » 16 Sep 2005 17:41

@obletel:

Ia incearca sa imbini placutul cu utilul:

Sondezi apa cu plumb + marker. Ai gasit locul care te interesa, lasi plumbul pe loc, ridici marker-ul sa-l vezi. Nadesti + momesti in jurul lui (ramane totusi cel mai bun si sigur reper). Ai terminat si ti-e frica sa nu se incurce liniile, ca stai acasa, recapitulezi si tragi concluzii (lucru bun) si vrei de-a gata raspunsuri la problemele tale (lucru rau) :cry: . Tragi frumos si delicat de fir, scufunzi marker-ul sub apa la nivelul plumbului si nu se mai incurca nimeni cu nimic. In plus, vei nadi + pescui tot timpul in aceeasi zona :lol:

Evident, o gasca mare de carcotasi se va repezi sa-ti explice cum se sperie nea' Crapul de monstruozitatea aia colorata ce zace pe fundul apei si cum nu o sa mai prinzi nici macar experienta :shock:

Ignora-i! 8)

Scrie răspuns