tehnici de nadire invechite

Tehnica, tactica, strategii, tot ce tine de abordarea, strategia si desfasurarea unei partide de crap

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

nick h.
senior member
Mesaje: 462
Membru din: 01 Iul 2003 10:53

tehnici de nadire invechite

Mesaj de nick h. » 14 Aug 2003 07:52

sunt curios daca mai foloseste cineva ca nada pentru crap gainatul sau halvaua.pe vremurile mai indepartate cand la noi in tara nu existau cunostinte despre existenta boilesurilor,baitrunnere,rod pod,senzori etc. foloseam ca nada pentru crap gainatul amestecat cu mamaliga si lut. rezultatele erau bune.bine pe vremea aceea era si peste. o alta nada pentru crap era halvaua.aveam un amic care lucra la o alimentara si ma aproviziona cu halva expirata in cantitati industriale. ba chiar era mai buna decat cea neexpirat intrucat se intarea si se dizolva mai greu. ingropam "caramizi" din astea in mal si pescuiam in jurul lor .rezultatele erau de asemenea pe masura.
daca era mai proaspata o bagam intr-un ciorap de dama. mai tin minte ca maica-mea facea cu nervii ca nu stia unde ii dispareau ciorapii.
deci intrebarea e daca mai foloseste cineva nade din astea uitate de multi pescari si daca da cu ce rezultate?

Avatar utilizator
carprom
maniac
Mesaje: 2299
Membru din: 29 Ian 2003 03:07
Localitate: germany
Contact:

Mesaj de carprom » 14 Aug 2003 09:52

Buna nick. Eu folosesc in Germania cit si in Olanda halvaua, deoarece nu e prea cunoscuta de multi pescari pe aici si nu se gaseste doar in magazinele de Rusi si Turci pe care nemtii le ocolesc :lol: .
Mai amestec si in mixurile de Boilies,dar in cantitate mai mica si o folosesc mai mult primavara si toamna.
Despre gainat nu pot spune nimic fiindca nu l-am folosit si nici nu am de gind (dar cine stie)

Big Carps
carprom :wink:

nick h.
senior member
Mesaje: 462
Membru din: 01 Iul 2003 10:53

Mesaj de nick h. » 14 Aug 2003 11:10

carprom imi poti da o reteta de mix cu halva la care ai avut rezultate si eventual si ce arome adaugi.
mi-am mai amintit ca tot asa pe vremuri mai foloseam cu rezultate bune grau fermentat prin lactoza amestecat cu porumb in lapte.luam graul il puneam intr-o galeata de 20 l il acopeream cu apa si turnam un strop de iaurt peste el.dupa o saptamana tinut asa graul se albeste si se inmoaie si capata un miros specific.(in sezonul cald ajung 2-3 zile ).dupa aceea amsetecam graul cu porumb in lapte.tin si acum minte cum intr-un an am ras o tarla de porumb din apropierea unei balti ,de a venit proprietarul cu furcoiul sa-l infiga in noi.dar repet atunci erau si pesti.din pacate acum vremurile s-au schimbat.ideea e ca nu catch 'release va salva situatia ci popularile masive cu peste si educarea pescarilor sa nu retina peste sub limita legala.in fond toti de aceea mergem la pescuit ca sa prindem.recunosc ca nu eliberez toti pestii insa nici nu retin crap sub 2 kile.si de asemenea recunosc ca-mi place crapu la cuptor pe pat de legume.unii o sa zica ia-ti din metro.in nici un caz insa nu se compara la gust un crap din metro crescut cu tot felul de nutreturi prin crescatorii cu un crap salbatic dintr-o balastiera.

Gica Chioru
senior member
Mesaje: 343
Membru din: 25 Ian 2003 13:33
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de Gica Chioru » 14 Aug 2003 11:25

Nu exista tehnica invechita de nadire. Exista doar nadiri care dau rezultate sau nu. Eu folosesc una din cele mai vechi si totodata cele mai bune (dupa parerea mea) nade. Cea pe baza de mamaliga. E adevarat ca o imbunatatesc dar baza este mamaliga.

Cu ani in urma am vazut la Dridu un spectacol total: un localnic a nadit cu 2 galeti de uruiala de grau la 25-30 de metri de mal iar apoi in 4-5 ore a prins 6 sau 7 teni de la 9 la vreo 15 kile.

Avatar utilizator
carprom
maniac
Mesaje: 2299
Membru din: 29 Ian 2003 03:07
Localitate: germany
Contact:

Mesaj de carprom » 14 Aug 2003 11:25

Reteta perfecta cu garant nu exista, dar in ceea ce priveste mixurile de Boilies poti introduce ceea ce crezi tu ca i-ar place crapului, apoi adaugi 10-15% halva si daca ai, aroma de nuca sau alune.
Rade halvaua pe razatoare si tine-o 2 zile la aer sa se uste bine si o poti framinta mai usor cu mixul.
Nu folosii halva pura pe caldurile astea ca sar putea sa strici locul din cauza uleiului.

Big Carps
carprom :wink:

nick h.
senior member
Mesaje: 462
Membru din: 01 Iul 2003 10:53

Mesaj de nick h. » 14 Aug 2003 11:37

danke shon carprom am sa incerc.

gica chioru am uitat sa pun ghilimelele cand am spus invechite.
ai dreptate exista doar strategii de nadire care dau rezultat si altele care nu dau nimic...decat poate bani aruncati pe geam.

nick h.
senior member
Mesaje: 462
Membru din: 01 Iul 2003 10:53

Mesaj de nick h. » 14 Aug 2003 12:07

mi-am mai amintit ceva ce era la moda mai demult pe aici si din pacate multi au abandonat-o desi da in continuare rezultate bune :cubul de turta de floarea soarelui.exista un momitor in forma de cruce pe care se monteaza cu un elastic un cub cat un pachet de chibrite .de marginile crucii se leaga 2-5 carlige 1/0 nu mai mici pentru a evita carasu.
la noi ii zice pogace .deci pogacea se dizolva ,cea de calitate se dizolva doar stratul superior lasand un fel de norisor excitant pentru crap in timp ce restul se dizolva mai greu in timp de 5-6 ore,depinde si de temperatura apei.vine crapul si scurma malul in jurul pogacei facand cunostiinta in mod sigur cu unul din carligele legate de cruce .de obicei face cunostiinta cu mai multe :unul prin botic,altul de nas ,sub nas etc.
anul trecut am prins trei crapi la pogace pe o balta (8.800,7.600,6.200) nici unul nu a avut carlige in gura ci doar in afara.

Avatar utilizator
carprom
maniac
Mesaje: 2299
Membru din: 29 Ian 2003 03:07
Localitate: germany
Contact:

Mesaj de carprom » 14 Aug 2003 12:23

Draga nick, nu vreau sa te atac sau sa te jignesc, dar metoda cu turta si cubul seamana mai mult a branconaj de cit a pescuit (5 cirlige?)

Big Carps
carprom :wink:

nick h.
senior member
Mesaje: 462
Membru din: 01 Iul 2003 10:53

Mesaj de nick h. » 14 Aug 2003 12:51

carprom de ce braconaj?cu ce e mai sportiv plantatul cu barca,cu barcuta de nadire,sonarul ,etc.
cu ce e mai sportiv ce fac toti strainii ce vin pe sarulesti(probabil asa ai sa faci si tu cand vei veni-nu te condam) vin se plimba cu barca o zi intreaga cauta locurile pescoase uneori le 300-400 m distanta si pun un fel de "capcane pentru crap"un carlig cu boiles si de jurul lui un sac de boiles.
as fi curios cum s-ar descurca daca nu i-ar lasa nimeni sa foloseasca sonarul si sa umble prin balta cautand locurile pescoase.sa-i vad atunci cum ar merge cu coada intre piciare.
in fond daca e sa fim mai catolici decat papa pescuitul sportiv se face de pe mal ,nici macar de pe insule sau alte structuri,cel putin asa zice legea.dar oricum la noi in tara nu da nimeni doi bani pe lege .

Avatar utilizator
carprom
maniac
Mesaje: 2299
Membru din: 29 Ian 2003 03:07
Localitate: germany
Contact:

Mesaj de carprom » 14 Aug 2003 13:08

Am scris destul de clar, ca nu vreau sa te jignesc sau sa te atac, dar pescuitul cu 5 cirlige este ptr. mine personal un fel de branconaj. Daca pescuiesti cu 4 lansete a cite 5 cirlige = 20 cirlige, si cum spuneam asa ceva nu mai consider pescuit SPORTIV.
Cit despre pescarii straini care merg pe Sarulesti si platesc o groaza de bani bineinteles ca se asteapta la unele conditii.
Pe mine nu ma vei vedea nici odata acolo fiindca nu-mi place sa pescuiesc in lacuri amenajate, si cu intrebarea mea de Taxe, este ptr. un coleg care are de gind sa mearga acolo.
Acuma sa nu-mi spui ca tu esti impotriva Barcilor,Sonarului,Boiliesurilor,..etc.
Si eu folosesc Sonar, dar nu ptr. a gasi pesti ci ptr. a vedea structura fundului.
Iar in problema cu Legile ma abtin, fiindca nu eu i-am votat.
Daca te-am jignit cu ceva te rog sa ma scuzi, dar aceste sunt punctele mele de vedere.

Big Carps
carprom :wink:

Scrie răspuns