tehnici de nadire invechite

Tehnica, tactica, strategii, tot ce tine de abordarea, strategia si desfasurarea unei partide de crap

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

nick h.
senior member
Mesaje: 462
Membru din: 01 Iul 2003 10:53

Mesaj de nick h. » 14 Aug 2003 13:32

nu ma jignesti deloc carprom daca am castigat ceva in tara asta dupa asa zisa revolutie macar atata ca ne putem exprima liber punctele de vedere fara repercursiuni.pe tine chiar ca nu as avea nici un motiv sa ma supar ba mai mult sa te apreciez intrucat traiesti intr-o tara civilizata si avem multe de invatat de la tine atat in materie de pescuit cat si altfel.
nici eu nu pescuiesc pe lacuri particulare.dar la noi lacurile particulare inseamna de obicei niste baltute pline cu ciortanei unde marchezi banu si iti prinzi doza de ciortanei,dupa care mergi acasa.asta cu mici exceptii.dar de obicei exceptiile costa destul de mult si multi nu si le permit.
acuma nu vreau sa fac pe proletarul si sa ma plang ca n-am bani.
nu am nimic impotriva sonarului ,dar momentan nu imi permit unul,si nici nu am nevoie .eu de obicei asa cum am mai spus nu pescuiesc intr-o balta pana nu fac o baie pe acolo si vad cum se prezinta situatia.anul asta oricum am facut niste investitii consistente in scule de pescuit incat logodnica era sa ma i-a la bataie cand a auzit cat costa si ca amanam nunta ca n-am bani.ha ha ha .si anume mi-am tras 3 david kerry 3,5 livre,3.90 m pe care am pus 3 banax helicon 5600.nu e cel mai grozav echipament cu putinta dar satisface nevoile mele.

nick h.
senior member
Mesaje: 462
Membru din: 01 Iul 2003 10:53

Mesaj de nick h. » 14 Aug 2003 13:43

carprom poti sa-mi recomanzi o racheta de nadire care se preteaza bine pentru porumb si grau,si eventual cam ce pret ar avea ea.

Avatar utilizator
carprom
maniac
Mesaje: 2299
Membru din: 29 Ian 2003 03:07
Localitate: germany
Contact:

Mesaj de carprom » 14 Aug 2003 14:03

O Racheta de nadire e usor de facut, mai ales daca sti cum arata. Dintr-un tub de plastic de diametru de 25-30 mm, dai niste gauri mici pe margini, iar la un capat pui un dop de pluta.
Nu stiu daca mai exista desenul meu la pescarclub.ro, dar poti intreba pe cei de acolo. Daca nu o mai au iti voi face un desen, si til voi trimite saptamina viitoare, ca de maine pina dumineca sunt la pescuit.

Big Carps
carprom :wink:

nick h.
senior member
Mesaje: 462
Membru din: 01 Iul 2003 10:53

Mesaj de nick h. » 14 Aug 2003 14:12

carprom astept desenul ,sa stii ca am incercat si eu sa-mi fabric exact cum spui tu din teava de pvc si cu dop de pluta in capat dar dupa ce o incarcam si o lansam nu se ridica varful ca sa se goleasca.dar poate am gresit eu ceva ,poate imi dai o idee ce fel de dop de unde si cat de mare.
c.....t pe bat si sa ne tii la curent cu ce prinzi.si eu plec de maine cum ies de la slujba pana duminica la pescuiala.deja ma ard calacaiele de abia pot sa stau la birou asa as pleca de azi.

Gigi Duru
junior member
Mesaje: 85
Membru din: 14 Mai 2003 19:47
Localitate: Covasna

Mesaj de Gigi Duru » 14 Aug 2003 15:20

[quote="Gica Chioru"]Nu exista tehnica invechita de nadire. Exista doar nadiri care dau rezultate sau nu. Eu folosesc una din cele mai vechi si totodata cele mai bune (dupa parerea mea) nade. Cea pe baza de mamaliga. E adevarat ca o imbunatatesc dar baza este mamaliga.


Inbunatatzirea o facetzi dupa ce mamaliga e gata sau cand fierbe?O amestecatzi cand este inca calda?

nick h.
senior member
Mesaje: 462
Membru din: 01 Iul 2003 10:53

Mesaj de nick h. » 15 Aug 2003 07:09

gigi duru mamaliga cea mai buna, in special cea pentru momire si arc naditor nu se fierbe ci se "confectioneaza "pe malul baltii cu apa din balta.
se folosesc aceleasi ingrediente ca si la cea care se fierbe urmand a se aduga un liant(tarate sau gris,pesmet) +ce vrea sufletelul si priceperea fiecaruia.detalii stii unde...

nick h.
senior member
Mesaje: 462
Membru din: 01 Iul 2003 10:53

Mesaj de nick h. » 18 Aug 2003 07:15

carprom ziceai ceva de o racheta de nadire...
apropos ce ai prins? eu n-am scos nimic cu ce sa ma laud tot weekendu'.

Avatar utilizator
carprom
maniac
Mesaje: 2299
Membru din: 29 Ian 2003 03:07
Localitate: germany
Contact:

Mesaj de carprom » 18 Aug 2003 10:39

Buna Nick. Dupa ce m-am chinuit sa fac desenul cu Racheta am dedus ca mie stricat Scannerul. Trimit aici un Link unde poti vedea o asemenea Racheta si credema ca nu e greu de facut. Daca bagi un dop de pluta de la o sticla de sampanie este suficiend, iar daca nici atunci nu se ridica baga inauntru la virf burete si indeasal bine. Aici poti vedea o poza pe care o iei ca punct de reper http://www.carplines.co.uk/Tackle%20des ... rocket.htm.

Despre iesirea mea de pescuit nu ma pot lauda decit cu o baie imbracat la miezul noptii. Amicii mei din stinga si dreapta au prins totii cite 4 crapi 7-9 kg, iar eu am prins locul cu adincimea de 8m. :evil:

Big Carps
carprom :wink:

Gica Chioru
senior member
Mesaje: 343
Membru din: 25 Ian 2003 13:33
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de Gica Chioru » 19 Aug 2003 13:31

Gigi, INTOTDEAUNA adaugarea diferitelor componente ale nadei le adaug mamaligii pe balta. Dar mamaliga trebuie sa fie foarte bine facuta, cleioasa........

nick h.
senior member
Mesaje: 462
Membru din: 01 Iul 2003 10:53

Mesaj de nick h. » 19 Aug 2003 14:08

carprom ce faceai la miezul noptii in balta....IMBRACAT?

GUT BESSER GOSSER!

Scrie răspuns