RETETE PETRU DARVARI

Tehnica, tactica, strategii, tot ce tine de abordarea, strategia si desfasurarea unei partide de crap

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Avatar utilizator
Daniel Costache
veteran
Mesaje: 857
Membru din: 14 Mai 2004 21:02
Localitate: Constanta
Contact:

Mesaj de Daniel Costache » 22 Sep 2005 13:48

Laszlo
Nu cred ca se poate pune la indoiala calitatea unei firme ca Nutra, Solar, Nash......
Eu am folosit betaina "solida" in dipuri pana de curand cand am gasit lichida de la Nash. Nu cred ca cea solida se amesteca mai bine decat cea lichida.
Salutari din Miami

Avatar utilizator
Dan Coman
new member
Mesaje: 14
Membru din: 31 Mar 2005 08:02
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Dan Coman » 22 Sep 2005 22:30

Prin natura meseriei am acces la o multime de probe de substante chimice importate in Romania.
Curiozitatea pescareasca m-a facut sa studiez cam mult anumite substante in ultima vreme, deja dau de banuit la birou, sertarele mele sunt pline de pliculete cu prafuri albe, maronii, verzi. Toata ziua le miros, le compar, le gust, nu vreau sa stiu ce-si inchipuie colegii.

Revenind la Betaina, se importa in Romania vreo 4 feluri de betaina praf si 2 feluri de betaina lichida, cea praf am vazut ca este ceruta de industria frmaceutica iar cea lichida de industria cosmetica.
Pe importatorul din industria cosmetica chiar il cunosc si am stat de vorba cu el, era chiar mirat sa afle ca pescarii folosesc aceasta betaina ca atractant pentru pesti si tind sa-i dau dreptate avand in vedere mirosul si gustul absolut respingatoare. Cosmeticienii folosesc betaina la sampoane si creme rehidratante pe post de vitamina (?!?)
In industria farmaceutica sa foloseste in anumite medicamente de cancer si de digestie.

Credeti ca merita sa incerc aceste betaine in pescuit?
Dan Coman

Avatar utilizator
mariancarp
member
Mesaje: 196
Membru din: 06 Aug 2005 17:53

betaina

Mesaj de mariancarp » 23 Sep 2005 06:52

DanComan Puteti sa ne spuneti si noua preturile cu care se impora betaina :?: M-ar interesa si pe mine un kg. :D Va multumesc.

bodyghost
junior member
Mesaje: 34
Membru din: 02 Sep 2004 22:46
Localitate: bucuresti

zic si eu

Mesaj de bodyghost » 23 Sep 2005 09:33

Domnul Laszlo doreste sa afle pur si intamplator informatiile pe care firmele consacrate le-au aflat in ani de cercetari si mai ales am observat ca pe acest site multa lume are doar curiozitatzi stiintzifice in loc sa treaca la partea practica adica PESCUIT si inainte de a afla ce ascunde o betaina lichida sa folosim cateva retete probate sau altele date de producatori de nada si sa PESCUIM.
Radu Badica

PANAIT CEZAR
senior member
Mesaje: 411
Membru din: 23 Oct 2004 17:52

LAMURIRE

Mesaj de PANAIT CEZAR » 23 Sep 2005 12:16

Domnule,Dan Coman,
Mi-as dori sa am posibilitatea dumneavoastra de a procura usor anumite substante chimice,din pacate reusesc cu greu sa le obtin .Vreau sa va lamuresc in privinta "Betainei" ,pentru a cauta in cunostinta de cauza aceasta substanta.
Betaina care ne intereseaza ,pe noi pescarii,se numeste "BETAINA HIDROCLORIDA HCL".Are formula moleculara (CH3)3N(CL)CH2COOH si greutate moleculara 153,61.
ATENTIE!Mai este "TRIMETILGLICINA-TMG"care este solubila in apa si la gust dulce si care se mai numeste:BETAINA ANHIDRU,BETAINA GLICINA,BETAINA GLICOCOL,OXINEURINA,LICINA si N,N,N-TRIMETILGLICINA.Are formula chimica(CH3)3N-CH2COO,are formula moleculara:C5H11NO2,greutate moleculara 117,15.
V-am dat atitea detalii pentru ca importatorul are datele de mai sus si o puteti identifica mai usor.
Cum folositi in pescuit BETAINA ,in ce cantitate ,ii las pe altii ,competenti si in masura sa va lamureasca.
Fir intins!
Orice s-ar intimpla fii om,peste n-ai cum sa devii!

Avatar utilizator
Iliuta Goean
maniac
Mesaje: 1416
Membru din: 11 Dec 2002 17:25
Localitate: Delta Dunarii
Contact:

Mesaj de Iliuta Goean » 23 Sep 2005 12:29

nu mai asteptati raspunsuri d ela dan coman, tocmai a incercat sa intre in adminul forumului si l-am banat.
Nu face ce nu-ti place!

Avatar utilizator
Kulcsar Laszlo
Site editor
Mesaje: 728
Membru din: 03 Mai 2004 17:03
Localitate: Zalau
Contact:

Re: zic si eu

Mesaj de Kulcsar Laszlo » 23 Sep 2005 15:43

bodyghost scrie:Domnul Laszlo doreste sa afle pur si intamplator informatiile pe care firmele consacrate le-au aflat in ani de cercetari si mai ales am observat ca pe acest site multa lume are doar curiozitatzi stiintzifice in loc sa treaca la partea practica adica PESCUIT si inainte de a afla ce ascunde o betaina lichida sa folosim cateva retete probate sau altele date de producatori de nada si sa PESCUIM.
NU!!!!!!!!!!!!!! NU vreau sa aflu in doua zile, ce altii au aflat prin munca chinuitoare. N-am spus ca sa nu folositi betaina lichida, Din contra , daca aveti incredere in el folositi-l, partea importanta a pescuitului in general, este increderea in sine, in echipament, in nada, in ...

Betaina pura am primit de la o fosta colega de liceu, care lucreaza momentan la Oradea, la medicina, unde se fac experimente (habar n-am de ce fel) cu asta. am primit o mica cantitate cam 100 grame. Si nu e cum betaina pe care o foloseam pana acum.

N-am incercat betainele Nash, Soalr, Hutchie (nu le-am gasit), insa am incercat SBS (mi se pare una foarte reusita). Alte firme nu mai spun, ca nu merita sa vorbesc de rau despre cineva, ceva, care poate nu are posibilitatea de replica.

Asa ca scuzati-mi observatia, care a vrut sa fie una cinstita, fara a supara cineva.

Avatar utilizator
mariancarp
member
Mesaje: 196
Membru din: 06 Aug 2005 17:53

betaina

Mesaj de mariancarp » 23 Sep 2005 16:59

Eu cred ca alta e problema ,daca s-ar stii cat costa betaina pura sau lichida si s-ar gasi pe piata, multi din comercianti autohtoni ar pierde piata si implicit veniturile lor ar scadea considerabil.

Avatar utilizator
Daniel Costache
veteran
Mesaje: 857
Membru din: 14 Mai 2004 21:02
Localitate: Constanta
Contact:

Mesaj de Daniel Costache » 23 Sep 2005 17:19

Laszlo
Din enumerarea ta nu lipseste ecat Nutra.... dintre firmele consacrate.
Ai avut vreo neplacere legata de betaina de la ei??????
Salutari din Miami

Avatar utilizator
Kulcsar Laszlo
Site editor
Mesaje: 728
Membru din: 03 Mai 2004 17:03
Localitate: Zalau
Contact:

Mesaj de Kulcsar Laszlo » 24 Sep 2005 12:31

Nu, n-am avut nici o neplacere legata de betaina de la Nutra. Singurul inconvenient este pretul lor destul de mare, care mi se pare nejustificta. Dar, din alt punct de vedere, cei de la Nutra s-au chinuit mult si bine pentru a ajunge la acest nivel de recunoastere mondiala. Si asta se plateste!

Scrie răspuns