Intrebare (sau mai bine zis intrebari)

Tehnica, tactica, strategii, tot ce tine de abordarea, strategia si desfasurarea unei partide de crap

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Scrie răspuns
speo
new member
Mesaje: 23
Membru din: 07 Mar 2005 19:13
Localitate: Canada

Intrebare (sau mai bine zis intrebari)

Mesaj de speo » 23 Sep 2005 18:55

In primul rand salutari la toata lumea.
Am si eu cateva intrebari care sper sa se concretizeze printr-o discutie care zic eu ar fi de folos nu numai mie dar si altor membrii ai forumului, mai mult sau mai putin profesionisti intr-ale carpfishingului.
As vrea sa stiu cam cum ati aborda o partida de pescuit de 2-3 zile pe un loc total necunoscut despre care stiti ca are crap dar unde nu se pescuieste deloc (cel putin la crap).
Locul despre care vorbesc este un rau, latime aproximativ 100 m, curent foarte slab, fara agataturi. Din cate am reusit sa deduc (si sa masor) apa are adancimea maxima 4 m cam la 30 m de unul din maluri (un canal), langa malul respectiv are cam 1.5 m si malul este plin de stuf. Fundul este relativ malos (vreo 5-10 cm grosime).
Malul celalalt (de pe care pot sa pescuiesc eu) este in buza padurii. Apa scade treptat si destul de lent (la 5 m de mal apa are aprox 0.5 m adancime) si fundul este nisipos.
As fi recunoscator daca ati putea sa imi sugerati cam ce monturi, nada, momeala si tactica ati folosi in astfel de conditii (dupa cum spuneam nu se pescuieste si probabil ca nu s-a pescuit deloc la crap acolo).
Multumiri anticipate

Avatar utilizator
Dani Hentiu
maniac
Mesaje: 1210
Membru din: 26 Feb 2004 13:04
Localitate: DEVA
Contact:

Mesaj de Dani Hentiu » 24 Sep 2005 08:05

Eu as cauta in primul rind sa vada daca gasesc ceva structuri, in riuri imi place sa gasesc o groapa. Daca groapa respectiva are pe fund pietris cu atit mai bine. Daca nu gasesc pietris vreau sa ma asigur ca fundul nu este acoperit cu un mil urit mirositor.
Odata ce am stabilit locul in care pescuiesc nadesc cu porumb si cinepa asigurindu-ma ca nada ajunge in groapa si nu este dusa de curent. Deasupra acestui pat de nada as da si boiliesuri cam 2kg la inceputul partidei si apoi regulat cite jumatate de kg.
Daca pestele raspunde repede la boilies as nadi cu cantitati mai mari.
Depinde sui cu cite bete pescuiesti. Daca dai cu 4 bete sa zicem atunci ai putea sa faci 2 paturi de nada una in groapa pe care sa zicem ca ai gasito si una undeva unde gasesti o structura mai aproape de stuf.
La capitolul boilies as alege 2 feluri, unele pe baza de carne si unele mai parfumate de fructe. Daca pestele reactioneaza mai bine la un anumit fel de boilies as trece rapid pe acel fel de boilies.
Pe fiecare pat de nada as da cu un bat la porumb si unul la boilies pt ca porumbul s-ar putea sa declanseze mai repede hranire crapului.
Ca monturi as opta pentru plumbi de 90-110g pe o montura facuta cu un fir cu miez de plumb sa se aseze mai bine pe curent si forfacul din fir textil de maxim 20cm.
Bilele as prefera sa le am de mai multe dimensiuni incepind de la 12mm si trecind treptat la cele mai mari si mai selective.
Daca mai imi vin idei mai completez dar in mare cam asta as face. Oricum cel mai bine te orientezi la momentul respectiv si iti adaptezi stilul la ceea ce se iti cere partida. La asemenea partide este bine sa ai cit mai multe feluri de nada ca iti dai seama la ce reactioneaza pestele mai bine, pt ca daca nu este un riu pescuit intens si nu ai de la cine sa afli informati trebuie te descurci singur incercind o varietate mai mare de nada si monturi. :wink:
><)))°>-------- Dani

Avatar utilizator
Vali Vesa
maniac
Mesaje: 1071
Membru din: 20 Ian 2005 16:02
Localitate: Constanta
Contact:

Mesaj de Vali Vesa » 24 Sep 2005 21:54

eu daca pescuiesc cu mai multe feluri de bile ca sa vad la ce mananca mai bine, nu nadesc excesiv. cred ca nu are sens sa stric bilele. saculeti solubili cu pelete si sparturi de bile plus 10 bile pe lanseta cred ca sunt deajuns. eu zic ca daca nu sa pescuit la bile, cand incepe sa manance, mananca orice (e nu chiar orice, bile bune :lol: ). abia dupa ai prezentari poti sa incerci sa vezi la ce mananca cel mai bine.
oricum, daca nu s-a pescuit la bile, nu te astepta sa ai prezentati din prima partida. nu te stesa, o sa manance la alte partide.
cauta (dupa cum ti-a spus si daniel) structuri - pragurile sunt foarte importante !
mal de 5-10cm nu e o problema mare. oricum forfacul are min 15cm. un plumb plat sau trilob te ajuta.
Clubul sportiv Ovidius Constanta
www.ovidius.com.ro

Avatar utilizator
patabum
senior member
Mesaje: 441
Membru din: 22 Sep 2003 17:55

Mesaj de patabum » 25 Sep 2005 11:20

Speo,

Locul pe care-l descrii e in Canada? Daca da, cele de mai sus sunt un fel de "foaie verde loboda, curge apa-n pivnita!" Cel mai in masura sa-ti raspunda, in acest caz, ar fi Moose :wink:

speo
new member
Mesaje: 23
Membru din: 07 Mar 2005 19:13
Localitate: Canada

Mesaj de speo » 26 Sep 2005 03:16

@patabum:
Intradevar locul este in Canada. Din cate stiu eu Moose pescuieste pe fluviul St. Lawrence. Am pescuit si eu acolo vreo trei ani, cam prin aceleasi zone ca si el. Locul despre care vorbesc eu este insa cu totul altceva.
Ce ma incurca pe mine este lipsa oricarui gen de structuri (exceptand un canal, dar si ala destul de anemic). Cred ca este dragat pentru ca prea e uniform (daca nu ar fi meandrat as zice ca este de fapt un canal construit).
Intamplator mi-a picat sub un articol scris de un doctorand din Toronto care spunea ca pe apa respectiva dezvoltarea crapului (considerat specie invaziva) pune in pericol populatia de "copper redhorse" (specie pe cale de disparitie). Personajul respectiv sustine ca exista o populatie relativ numeroasa (si in crestere) de crap, altfel la cum arata locul nu cred ca as fi incercat vreodata sa pescuiesc acolo. Dar acum sunt curios.

@Vali Vesa
Cred ca sugestia cu nadirea mai subtire este f. buna, mai ales ca pe aici pe la mine e greu al naiba sa fac rost de "sosurile" necesare pentru bile.
Mai ales in conditiile in care aici in Canada cred ca poti sa numeri pe degete pescarii care folosesc asa ceva, deci pestele nu prea stie ce sunt alea (inca).

@Daniel Hentiu
In ceea ce priveste varietatea de bile, la mine mai subtire din pacate. Au de ales intre doua feluri mari si late, daca le plac bine, daca nu ... ghinion (revenim la porumb). Asa ca voi urma sfatul tau.
Din pacate nu pot pescui decat cu o lanseta. Asa e legea aici.
Ma gandeam sa incep cu porumb prima zi pe un pat de seminte si boilies (intregi si sparte) si de-abia a doua zi sa trec lanseta pe boilies-uri, sa vad ce zice. Nu sunt foarte hotarat ce bile sa folosesc. Apa e destul de rece si as fi tentat sa merg pe carne (somon). Cu o singura lanseta nu prea am timp sa fac mari experimente.


Multumiri pentru sugestii si am sa va spun saptamana viitoare ce-am facut si cum a mers.

Scrie răspuns