cat nadim si unde ?

Tehnica, tactica, strategii, tot ce tine de abordarea, strategia si desfasurarea unei partide de crap

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Scrie răspuns
Vali
member
Mesaje: 190
Membru din: 09 Ian 2003 14:36
Localitate: Galati

cat nadim si unde ?

Mesaj de Vali » 03 Sep 2003 15:21

Cum pot prepara acasa porumbul asta cu aroma de palinca? Cat se pastreaza in alcool? Se adauga si altceva (spuneati ceva de betigase de vanilie)? Ce condimente pot sa-i mai pun? De ce nu se pune si zahar? V-as ramane indatorat daca ati putea sa ma lamuriti.
Vali

Avatar utilizator
carprom
maniac
Mesaje: 2299
Membru din: 29 Ian 2003 03:07
Localitate: germany
Contact:

Mesaj de carprom » 03 Sep 2003 22:00

Sunt si eu curios de aceasta reteta, poate ii sparg pe Nemti cu ea :wink:

Big Carps
carprom :wink:

Avatar utilizator
Iliuta Goean
maniac
Mesaje: 1416
Membru din: 11 Dec 2002 17:25
Localitate: Delta Dunarii
Contact:

Mesaj de Iliuta Goean » 04 Sep 2003 12:00

cred ca cel mai bine descoperi incercand,
eu nu am avut niciodata timp sa stau sa "gatesc" porumb la conserva, tot ce v-am spus stiu de la prietenii din ungaria care au facut aceste conserve si numai asa ceva folosesc
nu stiu de ce nu se pune zahar dar toti mi-au spus acest lucru.
Nu face ce nu-ti place!

nick h.
senior member
Mesaje: 462
Membru din: 01 Iul 2003 10:53

Mesaj de nick h. » 04 Sep 2003 14:29

ingrediente:palinca de casa cu cat mai tare cu atat mai bine,seminte de anason,un flaconel de ultrabait.(fara zahar!!!),porumb tare.
se adauga peste porumb palinca pana il acopera totul intr-un recipient inchis, peste se adauga seminte de anason si peste toata chestia asta se picura 2,3 picaturi de ultrabait.
totul suna a cockteil molotov dar incercati reteta si veti avea surprize placute.

Avatar utilizator
Iliuta Goean
maniac
Mesaje: 1416
Membru din: 11 Dec 2002 17:25
Localitate: Delta Dunarii
Contact:

Mesaj de Iliuta Goean » 04 Sep 2003 15:06

mai bine nu pune ultrabait, eu sunt foarte reticent la acest produs cu minunea de factor x, e o mare vrajeala marketingeasca
Nu face ce nu-ti place!

nick h.
senior member
Mesaje: 462
Membru din: 01 Iul 2003 10:53

Mesaj de nick h. » 05 Sep 2003 07:41

ba sa stii ca merita,dar nu stiu de ce pe anumite balti nu functioneste.
pe balti cu fundul malos n-are efect ,habar n-am de ce,in schimb functioneaza exceptional pe balastiere,si lacuri fara vegetatie multa, lacuri de acumulare,etc. nu folositi cantitatea inscrisa pe ambalaj,asta e o mare teapa.

Vali
member
Mesaje: 190
Membru din: 09 Ian 2003 14:36
Localitate: Galati

cat nadim si unde ?

Mesaj de Vali » 05 Sep 2003 11:57

Multumesc mult pentru reteta. Un amic din Timisoara mi-a spus ca tatal lui pune in palinca si seminte de susan. De susan fac eu rost, si de anason, problema e sa-l conving pe amic sa imi trimita niste palinca (are una mortala de caise, iar aici la noi gasesc doar tuica).
Vali

nick h.
senior member
Mesaje: 462
Membru din: 01 Iul 2003 10:53

Mesaj de nick h. » 05 Sep 2003 12:22

susanul mai bine da-l la nevasta sa-ti faca niste saratele.

Avatar utilizator
Musaro Adriano
veteran
Mesaje: 705
Membru din: 29 Ian 2003 15:02
Localitate: torino italy

Mesaj de Musaro Adriano » 22 Oct 2003 15:10

salut vali,nu se baga zahar pentru ca fermentasa,si cred ca boabe trebuie sa sta acolo ceva timp,si palinca are continut de alcool foarte mare,care,in plus de a aroma boabe ,si cum a spus bine iliuta este si mai leger decat apa,este de fapt o emulsionante foarte bun.(emulsionanti pe piata sunt toate cu 80% de alcool de natura chimica)atunci poate fi o alternativa discreta in special in lunile mai reci sau cand se foloseste arome in ulei,si....nu doar pentru boabe de porump..drino

Avatar utilizator
patabum
senior member
Mesaje: 441
Membru din: 22 Sep 2003 17:55

Mesaj de patabum » 22 Oct 2003 16:27

In loc de palinca (face mult mai bine pescarului daca e in stomac :wink: ) eu folosesc lichior si visinata. Succes garantat toamna.

Scrie răspuns