cat nadim si unde ?

Tehnica, tactica, strategii, tot ce tine de abordarea, strategia si desfasurarea unei partide de crap

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Scrie răspuns
Avatar utilizator
Iliuta Goean
maniac
Mesaje: 1416
Membru din: 11 Dec 2002 17:25
Localitate: Delta Dunarii
Contact:

Mesaj de Iliuta Goean » 29 Aug 2003 13:14

palinca este foarte buna la crap, teoria este ca fiind mai usoara ca apa migreaza spre suprafata si atrage pestii de pe toate nivelele de adancime, poate de aceea pare mai buna la cteno (acesta sta pe suprafata, simte mirosul si se ia dupa urma pana la momeala)
in ungaria este foarte popular acest porumb cu palinca si am niste prieteni care dau numai cu asa ceva
isi pregatesc singuri porumbul, pun porumb uscat dar din anul respectiv, palinca facuta in casa (ce adin comert are glicerina) si pun uneori semnte de anason, coriandru, chimen sau batoane de vanilie (NU SE PUNE ZAHAR)

eu cred ca este cam aceasi aroma cu scopex fiind de fapt cam acelasi principiu de productie
Nu face ce nu-ti place!

Gigi Duru
junior member
Mesaje: 85
Membru din: 14 Mai 2003 19:47
Localitate: Covasna

Mesaj de Gigi Duru » 29 Aug 2003 16:43

Din experientza voastra atzi observat diferentza referitor la marimea bobului de porumb,ori soiul acestuia?

nick h.
senior member
Mesaje: 462
Membru din: 01 Iul 2003 10:53

Mesaj de nick h. » 01 Sep 2003 12:48

iliuta nu cred ca seamana cu scopex,cel putin nasul meu asa zice.porumbul tinut in palinca are un miros placut iti vine sa-l manaci...chiar tu, pe cand scopex...bleah.

Avatar utilizator
Iliuta Goean
maniac
Mesaje: 1416
Membru din: 11 Dec 2002 17:25
Localitate: Delta Dunarii
Contact:

Mesaj de Iliuta Goean » 01 Sep 2003 14:20

depinde,
am vazut ca scopexul difera ca aroma de la firma la firma, eu am boilies cu scopex de la nutrabaits si iti vine sa mananci din ele
am gasit pe net un articol de-al lui hutchinson in care spune ca el a inventat aroma scopex si ca este facuta din fructe intrate in putrefactie (sau fermentatie), cica el ar fi observat ca insectele sunt atrase f tare de fructele stricate sau care fermenteaza (cred ca toata lumea a observat acest lucru) si s-a gandit ca si pestii ar fi la fel de atrasi de aceasta aroma si nu numai de cele clasice cu miros perfect de fructe bune, proaspete.

rezultatele au fost bune si s-a apucat sa fabrice aceasta aroma, acum daca stam sa ne gandim cred ca nu alcoolul este cel care ii atrage pe pesti la palinca ci aroma din palinca, stiu ca inainte de a se fabrica palinca fructele sunt tinute la macerat sau cam asa ceva, oare nu este posibil ca de acolo sa vina ceasta aroma atragatoare?
Nu face ce nu-ti place!

nick h.
senior member
Mesaje: 462
Membru din: 01 Iul 2003 10:53

Mesaj de nick h. » 01 Sep 2003 14:27

nu stiu,e si asta o teorie . am sa incerc sa tin porumb si in alcool pur sa vedem ce se intampla.

apropos iliuta de ce nu gasesc eu niciunde in satu mare niste swingere de doamne ajuta?

Avatar utilizator
Iliuta Goean
maniac
Mesaje: 1416
Membru din: 11 Dec 2002 17:25
Localitate: Delta Dunarii
Contact:

Mesaj de Iliuta Goean » 01 Sep 2003 14:55

sa ne spui si noua rezultatele

nu stiu, poate e interesul prea mic??
ciudat , am auzit ca sunt f multe magazine cu articole de pescuit la voi in oras
Nu face ce nu-ti place!

nick h.
senior member
Mesaje: 462
Membru din: 01 Iul 2003 10:53

Mesaj de nick h. » 02 Sep 2003 12:59

da cred ca interesul e prea mic,totusi mi s-ar parea util ca sa putem cumpara produse pe acest forum.eventual o sectiune aparte in care sa se prezinte ultimele noutati ,si unde fiecare sa ceara ceea ce-i trebuie.ar fi util in special pentru cei din provincie unde multe produse ce se gasesc in bucuresti nu ajung la noi.modalitatea de plata ar fi la primirea produselor prin posta.de ex:pe mine momentan ma intereseaza lead core si m-ar interesa niste swingere meseriase.de ce sa fac comanda aici la un magazin la noi din oras,ca atunci isi i-a si revanzatorul cota lui si mi le aduce cand are chef.
este posibil asa ceva iliuta?

Avatar utilizator
Iliuta Goean
maniac
Mesaje: 1416
Membru din: 11 Dec 2002 17:25
Localitate: Delta Dunarii
Contact:

Mesaj de Iliuta Goean » 02 Sep 2003 13:02

da, va fi cat de curand
Nu face ce nu-ti place!

nick h.
senior member
Mesaje: 462
Membru din: 01 Iul 2003 10:53

Mesaj de nick h. » 02 Sep 2003 13:10

exceptional,sa stii ca e singura veste buna de astazi.binenteles sper sa fie vorba de produse utilizate in pescuitul modern al crapului,nu vreau sa se supere ceilalti prieteni de pe forum ,dar nu ne intereaza sa cumparam plute de cocean ,lansete de 300.000 lei buc.,etc.
sper de asemenea sa putem cumpara si niste arome de calitate.

grabeste-te iliuta ca nu mai am rabdare.(ha ha)

Gigi Duru
junior member
Mesaje: 85
Membru din: 14 Mai 2003 19:47
Localitate: Covasna

Mesaj de Gigi Duru » 03 Sep 2003 01:40

Pe mine m-ar interesa pungi shi fir solubil(daca se poate la un pretz cat mai avantajos)

Scrie răspuns