cat nadim si unde ?

Tehnica, tactica, strategii, tot ce tine de abordarea, strategia si desfasurarea unei partide de crap

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Scrie răspuns
Cezar Bibu
member
Mesaje: 251
Membru din: 09 Oct 2003 22:23

Cit nadim

Mesaj de Cezar Bibu » 23 Oct 2003 22:56

Trebuie sa va spun ca am vazut si eu o metoda de nadire asemanatoare,cu porumb absolut natur,dar tinut in apa,la soare,timp de doua saptamini.Crede-ma,Nick,nu mai era nevoie de palinca!Trebuia doar sa pui compozitia la filtrat si alcoolul era gata!Iar cei ce au folosit aceeasta combinatie erau,totusi,cele doua echipe sponsorizate de Mitchell la Cupa Mondiala din 1999.Nu stiu ce rezultate au avut,exact,dar la momentul ala,mie mi s-a parut o prostie.Ceea ce,de fapt...nu prea e.

Cezar Bibu
member
Mesaje: 251
Membru din: 09 Oct 2003 22:23

Mesaj de Cezar Bibu » 23 Oct 2003 23:12

Apropo de nadire.Incercati sa gasiti lupin.Am inteles ca in nordul tarii s-ar gasi.Are o valoare nutritiva ridicata,si nu trebuie nadit in exces,ca si in cazul tigernuts.In plus de asta,elimina pericolul ca nada sa fie mincata prea repede de pestii mici.
Deci un amestec de graunte,in majoritate de provenienta autohtona(porumb,orz,griu,cinepa),la care se poate adauga un atractant de "import",nu cred ca ar duce la un pret chiar asa de ridicat,asa cum s-a mai afirmat pe acest forum.
In plus de asta,la nadirea cu racheta,cautati sa puneti un "dop" de nada,mamaliga nu foarte tare,pt a concentra boabele sau boilisurile.Acest sfat a mai aparut prin reviste,probabil neglijat,pentru ca am vazut destui de multi care aveau pierderi masive de nada cind aruncau cu racheta.Unii chiar mi-au multumit pentru idee..

nick h.
senior member
Mesaje: 462
Membru din: 01 Iul 2003 10:53

Mesaj de nick h. » 24 Oct 2003 09:28

cezar reteta pe care mi-am permis sa o dau nu e din auzite .eu am incercat-o cu rezultate foarte bune.cred ca aroma de palinca de pruna il face pe crap sa innebuneasca dupa ea.am primit de la un prieten din ungaria un bidon cu porumb tinut in palinca vreo doi ani .cand l-am desfacut s-a raspandit in jur o aroma extrem de puternica si placuta,mai ca-ti venea sa-l mananci .

Avatar utilizator
Alexandru C. Botu
new member
Mesaje: 7
Membru din: 07 Ian 2003 12:16
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de Alexandru C. Botu » 24 Oct 2003 10:07

Patabum...
Am folosit la o partida niste porumb cu aroma de capsuna... Dupa ceva timp (cateva saptamani) am verificat continutul... se acrise. Am pus peste el... visinata.

Peste ceva timp am fost din nou la peste... si spre uimirea celor doi prieteni ai mei... Vasile si Arpad... imi tragea!

Mentionez ca nu am prins nici un peste... dar tragea in draci.
Alexandru C. Botu
Nobody is Perfect. I am Nobody.

Avatar utilizator
patabum
senior member
Mesaje: 441
Membru din: 22 Sep 2003 17:55

Mesaj de patabum » 24 Oct 2003 11:04

Alexandru C. Botu...

Dupa cum am scris, visinata, lichior - eu recomand de casa, au un ceva al lor...

Nu stiu ce sa zic despre faptul ca nu ai prins nici un peste... Incearca sa folosesti fir de par si ace ceva mai mici (nu stiu ce tip de ace folosesti in general, asa ca nu pot sa ma refer la un numar anume). In functie de montura (line aligner, simplu, etc. etc.), incearca ca distanta intre boaba dinspre ac si virful acului sa fie de 2-3 mm, astfel incit pina la tija sa ai cam 1 cm. Daca vrei sa fii extrem de selectiv, foloseste ace mai mari, insa te va innebuni maruntisul. Daca vrei sa fii selectiv fara sa folosesti bolilies ci doar porumb, incearca sa cosi boabele de porumb 2 cite 2, astfel incit in final sa obtii un paralelipiped (poti sa incerci si cite 3 boabe, dar trebuie sa fii sigur ca acolo unde pescuiesti ai clienti pentru asa ceva.
Si inca ceva, ai grija cind cosi boabele, sa lasi ceva spatiu intre ele, deoarece se vor mai umfla in apa si ata le poate reteza. Poti folosi fie o ata de cizmar, fie ata dentara (ei asta folosesc si pentru bolilies, o cutiutza imi ajunge cam jumatate de an, nici nu e scumpa si gasesti si cu diverse arome).

Avatar utilizator
Alexandru C. Botu
new member
Mesaje: 7
Membru din: 07 Ian 2003 12:16
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de Alexandru C. Botu » 24 Oct 2003 11:12

Multam de sfaturi...
Apropo, ce parere ai de ata dentara cu aroma de menta?

Intreb pentru ca am citit recent, nu mai stiu pe unde... ca aroma de menta este la moda la pescuitul crapului.
Alexandru C. Botu
Nobody is Perfect. I am Nobody.

Avatar utilizator
patabum
senior member
Mesaje: 441
Membru din: 22 Sep 2003 17:55

Mesaj de patabum » 24 Oct 2003 11:33

Nu am nici o parere, nu am folosit. Incerc pe cat posibil sa gasesc o asociere intre ce este la moda si ceea ce se gaseste in habitatul crapului si este cat mai natural. Prefer sa nu dau bani pe ceva doar pentru ca este la moda, sau e folosit in UK sau mai stiu eu unde si de fapt nu imi foloseste deloc.

Oricum, nu cred ca isi va pastra aroma dupa cateva ore de stat in apa, dar daca ai, merita sa incerci, sa vezi cum miroase dupa cateva ore de stat intr-un recipient cu apa de balta (te sfatuiesc sa nu incerci cu cea de la robinet, are mult clor si s-ar putea sa obtii rezultate eronate).

Avatar utilizator
Alexandru C. Botu
new member
Mesaje: 7
Membru din: 07 Ian 2003 12:16
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de Alexandru C. Botu » 24 Oct 2003 11:41

Hai sa te mai intreb ceva...

Am facut boilies dupa diverse retete (malai, faina, gris, oua etc.). Problema apare la pastrare lor pe o anumita perioada de timp... nedefinita.

Ai vreo recomandare?

Multam,
Alexandru C. Botu
Nobody is Perfect. I am Nobody.

Avatar utilizator
patabum
senior member
Mesaje: 441
Membru din: 22 Sep 2003 17:55

Mesaj de patabum » 24 Oct 2003 12:04

Fa-ti cit iti trebuie si nu mai mult. Daca vrei sa le pastrezi, 2-3 zile maximum, in frigider, si presari putina faina pe ele. Nu incerca sa le tii mai mult, nu vor avea nici un efect, daca vei prinde ceva, va doar rodul intimplarii (daca stii ca ai noroc cu carul, atunci e ok).

Incearca sa pastrezi aceeasi reteta pentru fiecare din locurile unde te duci la pescuit. In felul asta, crapul o data obisnuit cu ele, nu va mai fi asa de suspicios. Asa cum scria si Adriano, fierbe-le bine si incearca sa folosesti cit mai putine chimicale. Nu e el crapul prea destept, insa cu siguranta tine minte ceea ce nu i-a placut. O data ce ai gasit combinatia fainuri, oua, arome, nu mai improviza.

Ceea ce scriu nu sunt recomandari, e mult prea pretentios spus, sunt citeva reguli pe care incerc sa le respect deoarece s-au dovedit eficiente pentru mine. De asemenea, atunci cind imi fac boilies (de obiecei joia si vinerea pentru week-end), fac cam 1/2 kg. mai mici (10 - 12 mm) cu care nadesc la inceput. Daca nu ai masa, cu ceva practica vei reusi sa le faci de diametrul dorit destul de repede. De asemenea, daca nu folosesti un baston de nadire, nu te chinui sa-ti iasa rotunde perfect, nu are rost. Daca foloseti racheta de nadire, sfatul lui Cezar trebuie respectat neaparat. Inainte de a folosi racheta, incearc-o in cada. O incarci exact la fel ca pe balta si o lasi sa se scufunde. Daca nu i se ridica virful, pentru a se varsa continutul, decupeaza polistiren sau dopuri de pluta de la sticlele de vin si lipeste-le (prin interior, pentru a nu-i strica aerodinamica).

Vizitator

arome porumb

Mesaj de Vizitator » 24 Oct 2003 22:14

Am cumparat de la Senzor ( ultima sticluta - ca nu fac reclama ) niste arome de toamna super eficiente - aroma de rac si scoica . Am pus 2-3 kg de boabe de porumb in galeata cu capac - apa si 2-3 jeturi din sticluta - timp de 3 zile . S-a facut porumbul de nu te puteai apropia de el nici de la 2-3 m pe mal . Super aromat si cu rezultate bunicele in Delta . Nu am incercat aroma pe linga Bucuresti dar imi propun sa fac si o experienta pe o balta "pasnica" . In plus se poate turna din sticluta si cind faci mamaliga - asta in cazul in care vrei sa arunci dupa aia ceaunul si nu locuiesti la bloc . Altfel - iti bat vecinii la usa :lol: . Cred ca merita cautat aromatizantul asta si folosit mai des - cel putin la vremea asta rece . Am uitat sa mentionez ca se pune si in pasta de bolies si ca e si cam scumput - vreo 14 EUR / 200 ml .

Scrie răspuns