cat nadim si unde ?

Tehnica, tactica, strategii, tot ce tine de abordarea, strategia si desfasurarea unei partide de crap

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Scrie răspuns
nick h.
senior member
Mesaje: 462
Membru din: 01 Iul 2003 10:53

cat nadim si unde ?

Mesaj de nick h. » 18 Aug 2003 14:40

cat naditi pentru o partida de pescuit de 2 zile(cam ceea ce ne permitem majoritatea pe saptamana)
adica cata nada dati pe un loc unde vreti sa pescuiti:1,2,3...20 kg.cum o dati?o dati toata odata o dati in una ,doua trei reprize/zi.
unde pescuiti pe patul de nada,in marginea lui in afara lui,in "buzunare" (locuri cu concentratie de nada mai mare decat in rest)
intrebari ce ne framanta pe noi toti,nu?

Avatar utilizator
Dan Cotelici
veteran
Mesaje: 704
Membru din: 14 Ian 2003 09:47
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de Dan Cotelici » 19 Aug 2003 08:31

Pentru o partida de 36 de ore, de obicei de Sambata dimineata pana Duminica pe la ora 15.00, merg pregatit cu 10-15 kg de momeala.
Cum ajung pe balta arunc jumatate din cantitate , ploaie, nu in acelasi loc, pe o arie de aproximativ 10 m stanga dreapta fata de locul in care sunt pozitionat.Arunc cele 6 lansete a.i. 2 sa fie pe patul de nada si celelalte 4 peste si in fata.Am observat ca bucatile mari le-am luat in general in extremitatile zonei nadite.
In functie de rezultate le arunc apoi pe toate in aceeasi ''zona''.
Seara arunc restul de momeala.
Daca ar fi sa pot merge la partide mai lungi as continua sa nadesc dimineata si seara dar cu cantitati din ce in ce mai mici.
Second BEST is FIRST loser

Avatar utilizator
Iliuta Goean
maniac
Mesaje: 1416
Membru din: 11 Dec 2002 17:25
Localitate: Delta Dunarii
Contact:

Mesaj de Iliuta Goean » 25 Aug 2003 08:27

de ce cantitati din ce in ce mai mici? nu se aduna din ce in ce mai multi pesti? ca sa-i tii pe nada trebuie mancare multa nu putina
Nu face ce nu-ti place!

Avatar utilizator
Dan Cotelici
veteran
Mesaje: 704
Membru din: 14 Ian 2003 09:47
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de Dan Cotelici » 25 Aug 2003 08:33

Ca sa vinaa mai des la momeala din ac.
Second BEST is FIRST loser

Avatar utilizator
Iliuta Goean
maniac
Mesaje: 1416
Membru din: 11 Dec 2002 17:25
Localitate: Delta Dunarii
Contact:

Mesaj de Iliuta Goean » 25 Aug 2003 08:43

crapii daca au ce manca stau pe un loc (se satura f greu), daca nu mai au mancare destula pleaca nu stau sa caute ultima boaba
Nu face ce nu-ti place!

Gica Chioru
senior member
Mesaje: 343
Membru din: 25 Ian 2003 13:33
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de Gica Chioru » 27 Aug 2003 08:37

Pai.......... Iliuta de aia prinzi peste pentru ca stii atat de multe lucruri despre comportamentul crapului.

Avatar utilizator
Iliuta Goean
maniac
Mesaje: 1416
Membru din: 11 Dec 2002 17:25
Localitate: Delta Dunarii
Contact:

Mesaj de Iliuta Goean » 27 Aug 2003 10:32

mai mai mai da' esti perspicace rau
Nu face ce nu-ti place!

nick h.
senior member
Mesaje: 462
Membru din: 01 Iul 2003 10:53

Mesaj de nick h. » 27 Aug 2003 13:20

eu de obicei nadesc o singura data seara cu cantitate variabila in functie de cat pste este in balta.cu cat mai mult crap este in balta cu atat mai multa nada.anul trecut am nadit cu 40 kg de rumb,canepa,seminte,grau.etc, amestecate,si nu mi s-a parutmult intrucat amscos intr-o ora de la nadire doi amuri,unul de 10 si altul de 7 kile si dimineata un crap de 8,800 kg.
de obicei unde exista cteno mare trebuie cantitati apreciabile de nada intrucat cteno este foarte pofticios si papa mult.am avut surprize ca locuri nadite cu 5,6 kg porumb sa fie curatate de cteno in 2,3 ore.
din constatari personale am observat ca pe nada intra de obicei cteno primul rziu apare,crapul,foarte rar se hranesc simultan pe acelasi vad si crapul si cteno.asa ca rar alterneaza capturi de cteno cu crap.de obicei prinzi sau cteno sau crap.
poti sa facianumite lucruri si safolosesti anumite arome care sa-ti aduca in carlig crapul sau cteno.
tot din constatari personale va spun ca :porumbul cu aroma de vanilie,si cel de palinca e apreciat in primul rand de cteno si dupa aceea de crap.
daca vrei sa prinzi mai mult crap de cat cteno evita vanilia,cfa aroma.
de obicei la crap merge porumbul tare fara nici o aroma.

iliutza hraneste siteul ca papa litere la greu.

Gica Chioru
senior member
Mesaje: 343
Membru din: 25 Ian 2003 13:33
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de Gica Chioru » 28 Aug 2003 11:16

M-ai dat gata. Porumb cu aroma de palinca? E singura chestie deosebita de pe forumul asta.

nick h.
senior member
Mesaje: 462
Membru din: 01 Iul 2003 10:53

Mesaj de nick h. » 28 Aug 2003 13:06

da gica cu aroma de palinca.exista si in magazine de la cukk,se numeste palinkas... dar cel mai bun e cel home made.

ei vezi ca si tu mai ai lacune... asa ca ar fi bine s-o lasi un pic mai moale cu atitudinea ta de zeflemea amestecata cu superioritate...

Scrie răspuns