cat nadim si unde ?

Tehnica, tactica, strategii, tot ce tine de abordarea, strategia si desfasurarea unei partide de crap

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Scrie răspuns
Avatar utilizator
Musaro Adriano
veteran
Mesaje: 705
Membru din: 29 Ian 2003 15:02
Localitate: torino italy

Mesaj de Musaro Adriano » 25 Oct 2003 22:58

salut,pentru alex si patabum:este posibil sa pastresi boiles si 4 luni fara a baga conservant,este o metoda foarte eficienta si fara risti.
dupa care ai fiert boiles 1 minut,max 1 minut jumate (daca astepti ca se ridica la suprafata si sa fie fierte bine inauntru,cu surprisa,pot sa te dai seama ca aproape toata aroma pe care lai bagat a desparut)le scuoti asa cum sunt si dupa ca lai bagat pe un grilage le dai cu feon pana la disidratare.acuma, orice este desidratat pot il pastresi unde vrei important ca nu fie umeseala.sper sa va fie de folos informatia.p.s.desidratarea boilesul pot sa se face si cu cuptorul,mult mai complicat si eficient,..... dar lasatima si mie cateva secret!!!respect drino :D

Vizitator

conservare boiles

Mesaj de Vizitator » 26 Oct 2003 14:04

Frate Adriano ,
eu am pastrat boiles ( fierte bine ) si scurse - la congelator . Le pot folosi si dupa 2-3 luni cu conditia ca decongelarea sa nu se faca foarte rapid iar gheata din punga de pastrare sa fie scoasa rapid - inainte sa se topeasca si sa inmoaie bilele . Aroma se pastreaza foarte bine si duritatea lor e aceeasi . Incercati si voi - poate mai gasim si alte solutii . Eu am mai incercat si varianta ca dupa congelare sa le videz intr-o punga . Din pacate nu am deschis punga respectiva ca sa pot expune cum se prezinta boilesurile - dar promit sa o fac imediat ce trec la fapte .

Avatar utilizator
Musaro Adriano
veteran
Mesaje: 705
Membru din: 29 Ian 2003 15:02
Localitate: torino italy

Mesaj de Musaro Adriano » 26 Oct 2003 23:48

salut valpangica,metoda pe care am esplicat dedeasupra nu are nevoie de a baga in congelator nimic....este o metoda mai naturala(si foarte vechie)de a pastra fara a ingheata aliment:vreau sa te fac 2 intrebari la care trebuie sa respundi cinstit:1stiu ca esti un bun conoscatoare al pestelui ,si,care este mai bun(la masa) peste proaspat sau peste inghetat?2metoda a ta este buna dar daca le fierbi bine boiles in apa pierde foarte mult (nu doar aroma),impotriva eu le las aprope necoapte inauntru sa pastrasa aproape tot ce am vrut eu la nivel de valoare dupa care scuoto umiditate care creasa mucigaie si altereaza valorilor nutritive.in moment de folosire trebuie bagate(cele pentru momit)1 min. intro o galata cu apa de balta(sa se ingreunasa putin)si gata.am uitat ca pastrare pot sa fie focuta in simple sacile de bumbac intro un loc unde nu fie umeseala,si pentru a le rupe iti trebuie un ciocan(bye,bye raci). am uitat in sfarsit intrebare nr. 2 cea mai importante:care miroasa mai tare peste inghetat dupa dezghetare sau...pestele afumat?respect drino

Vizitator

pastrare boiles

Mesaj de Vizitator » 27 Oct 2003 21:30

salut Adriano ! Hai sa te intreb si eu ceva :
1. ce parere ai de mincarea deshidratata ? ma refer la mincarea pentru oameni - diferiti fulgi de fasole - oua - cartofi - etc . Crezi ca sunt niste produse de calitate si de o valoare nutritiva ridicata ? Cam asa se prezinta si boilesurile tale deshidratate pentru pastrare - la prezentarea lor in apa . In plus sunt convins ca aceea duritate - se pierde foarte repede in apa - boilesurile se vor umfla imediat si fortat - ceea ce nu le va face "de cursa lunga" .
2. personal consider ca deshidratarea - precum si congelarea - nu sunt metode excelente de pastrare a boilesurile - de fapt nici nu exista una certa . Amindoua - sau altele spuse pe aici pe site - nu sunt decit niste incercari de a pastra cit de cit momeala la valoarea ei gustativa , aromatizanta si nutritiva dorita . Crezi ca prin metoda ta de deshidratarea - boilesurile nu pierd din aroma si din nutrienti ? Cind ai parul ud in baie si te-ai spalat cu un sampon de calitate - ai vazut ce frumos miroase . Dupa ce te-ai uscat cu feonul - deja mirosi a incins iar parfurmul samponului s-a pierdut . Mare parte din aromatizanti sunt pe baza de apa - si se evapora la deshidratare .
3. la intrebarea ta nr 2 - ai impresia ca pestele afumat are un cine stie ce miros pentru unii dintre noi . De exemplu pentru nevasta-mea un peste mai bine nu miroase deloc decit sa miroasa a afumat , decongelat , etc . Nu cred ca ai ales bine exemplul asta - pentru ca nu prea inteleg ceea ce ai vrut sa scoti in evidenta .
4. concluzia mea - este ca nici o metoda nu satisface cerintele maximale in acest domeniu - dar se folosesc ca un paleativ pentru partidele lungi de pescuit , de catre majoritatea pescarilor care isi prepara boilesuri in casa .

Avatar utilizator
Musaro Adriano
veteran
Mesaje: 705
Membru din: 29 Ian 2003 15:02
Localitate: torino italy

Mesaj de Musaro Adriano » 28 Oct 2003 01:02

salut valpanjca,eu ti am aratat o metoda de conservare de lunga durata,cum ai zis bine tu pentru partide de pescuit lungi,in plus este o metoda folosita de multa vreme(cam 15 ani) de multi campioni europei(doar ca ei nu prea zice secretelor cele importante).nu trebuie sa te conving sa folosesti metoda aceasta,daca vrei incearca daca nu...nu face nimic:orcum arome sunt si pe basa de ulei,extracte naturale cristalisat(praf) si nu se pierde foarte mult la boiles la desidratare cat la fierbere prea mult.si pentru informatia generala un lucru este sa disidratesi ceva ca contine apa(cartofi fasole ecc...)alto este quand disidratesi ceva ca la origine nu avea deja lichide(faine ).
ps.eu am testat metoda aceasta si scuoteam de la apa boiles aceste dupa minimum 12 ore inca tari ca piatra pentru ca disidratare merge incet a temperaturi nu ridicate,ce sici tu se intempla la microunde cand le usuca prea repede la temperaturi ridicate.orcum probasa o data si imi zici cum a mers.respect drino

Avatar utilizator
Musaro Adriano
veteran
Mesaje: 705
Membru din: 29 Ian 2003 15:02
Localitate: torino italy

Mesaj de Musaro Adriano » 28 Oct 2003 01:16

salut valpangica, am uitat intrebare cea mai tare:inainte de arunca boilles in apa(orcare crapista il face)eu personal fac un dip:care crezi tu ca absoarbe mai bine dipuri cu aroma attractant si aminoacizi :boiles de la tine desghatat sau ale mele desidratat?
iartama valpanjca daca ti se pare ca sunt un nemernic cu toate intrebarile aceste,doar sper ca stii sa le interpretesi intru un fel corect.salut drino

Vizitator

pastrare boiles

Mesaj de Vizitator » 28 Oct 2003 08:48

Salut Adriano - frate cu dip-ul ai dreptate ! Nu prea am ce sa te contrazic aici . O sa incerc si eu metoda - poate ii ard feonul lui nevasta-mea :lol: :lol: O sa o trimit la tine sa il inlocuiesti :lol: Hai noroc!

Avatar utilizator
Musaro Adriano
veteran
Mesaje: 705
Membru din: 29 Ian 2003 15:02
Localitate: torino italy

Mesaj de Musaro Adriano » 31 Ian 2004 10:24

salut valpi, sa stii ca mam gandit la tine ieri seara pentru ca misa ars fonul si mie!!(sper ca sotie ta nu este inervat cu mine :shock: ) lasa glume...cineva a incercat smecherie scrise mai deasupra? salut adri

Vizitator

Mesaj de Vizitator » 31 Ian 2004 22:06

Frate Adriano - nu vreau sa-ti zic "I told you so !! " Tot mai bun e congelatorul :lol: :lol:

dan volcescu
junior member
Mesaje: 44
Membru din: 02 Feb 2004 14:50
Localitate: iasi

Mesaj de dan volcescu » 02 Feb 2004 17:39

cred ca in loc de palinca merge si rom de ala alb ... si daca mai stau mult pe acest forum am sa ajung sa cred ca mai bine plec din tara la pescuit de crap dupa cite articole cu nume pompoase se vehiculeaza..pe aici.
indiferent de cine esti,unde esti si de ce faci TREBUIE SA FII SI SA RAMAI OM

Scrie răspuns