INTREBARE

Tehnica, tactica, strategii, tot ce tine de abordarea, strategia si desfasurarea unei partide de crap

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Scrie răspuns
Avatar utilizator
Musaro Adriano
veteran
Mesaje: 705
Membru din: 29 Ian 2003 15:02
Localitate: torino italy

Mesaj de Musaro Adriano » 18 Noi 2005 18:24

carpkiller scrie:Revenim la pescuit!
Mi-am permis sa te contrazic si sa afirm ca locul are in opinia mea o mare importanta. Asa da, are o mare importanta, nu ca locul este totul.Un crap, chiar si de 15 kg, dupa 3 zile poate fi interpretat drept noroc “2+2=5”. Nu te grabi sa tragi o concluzie dupa un sigur peste la bile cojite. Parerea mea este ca dc si numai daca prindeai inca cel putin 2-3 pesti la bile cojite (nu neaparat de 15 kg) sau dc aplicand aceasi metoda pe locul respectiv in conditii meteo asemanatoare aveai rezultate bune intr-o alta partida (cel putin una) puteai afirma cu tarie ca ai gresit tehnica(momeala) si locul de fapt era unul bun. Asa a fost, cel de peste 15 kg. a fosta prima dintre surprise care a iesit din apa, urmat de cateva pestisori care mau dat de gandit ca peste fusese acolo dar nu baga botu.
Nu te supara si nu ma intelege gresit, pentru ca ma cunosti stii cum sunt. Accept or ce fel de discutie "bazata" si acept orice critica sau corectie, dar trebuie sa fie "basata" si aceasta. Conclusile de tras in pescuitul la crap sunt foarte grele, pentru acest exista "instinctul" pescarului, cineva are mai mult, alti mai putin, care aiuta la finalizare un bun resultat. Instinct, ceva care nu se cumpara de la magazin, ceva care nu se atinge cu mana, ceva care vine cu timpul. Faptul ca zici ca nu ai de invatat de la forum acest, indiferent cu cine vorbesti, nu este un lucru bun. Avem toti de invatat uni de la alti, de pilda eu invat foarte mult privind sau vorbind cu incepatori, pentru ca ei nu avend un stil sau o idea marcata sau deja conditionata de toata publicitate sau articole pe care au fost publicate, au ideii geniale si intrebari care cateodata te miri de unde.
Oricum, stii bine ca te astept oricand la un pahar sau la magazin sa desbatem tema crapului.
ps: cum ai aflat desppre cine vorbeam ca nu am pronuntat niciun nume? :lol: :lol: ciao killere

Avatar utilizator
Musaro Adriano
veteran
Mesaje: 705
Membru din: 29 Ian 2003 15:02
Localitate: torino italy

Mesaj de Musaro Adriano » 18 Noi 2005 18:28

APROPO 2+2=5 nu inseamna noroc, dar este matematica PESCUITULUI (adica conclusile "nebazate" care trage pescari in general). Acea latura a pescuitului "necontrolabila". Vorbim totusi de NATURA. CIAO

Avatar utilizator
carpkiller
veteran
Mesaje: 689
Membru din: 20 Mai 2004 11:15

Mesaj de carpkiller » 19 Noi 2005 03:11

Unde l-ai prins pe cel de 15 kg si pe fratiorii mai mici ? Sunt curios si mai ales dc l-ai prins in conditii de APA RECE.
Tu cum nadesti pe apa rece, ma refer la cantitate, pe o balta care seamana ca structura si densitate de crap cu Darvariul ?
Eu, la ultima partida, saptamana trecuta, am nadit putin, cam 10-12 rachete cu pellete csl si porumb fiert (timp de o ora) pe o suprafata relativ mare(o dunga de aprox 8-9 m lungime), iar la boiliesuri am nadit numai pe lanseta(cat am putut de grupat).
Toate 4 lansetele au fost initial pe zona nadita (4,5-5m adancime), iar pe cea pe care aveam si naditor am aruncat-o spre final mai aproape, in canal, si am avut trasatura mai repede pe o zona pe care nu nadisem, dar la adancime mai mare.
Pe fiecare lanseta am pus mici pachetele solubile, n-a mers tocmai rau, dar se putea mai bine! Problema a fost ca au intrat f greu tinand cont de densitate, primul peste cam la 6-7 ore dupa ce am terminat de lansat, iar primul la boilies(home made) dupa aprox 10ore.
Ma gandeam sa mai fac o partida scurta luni-marti, dar fulgii din seara asta m-au descurajat rau.

Scrie răspuns