INTREBARE

Tehnica, tactica, strategii, tot ce tine de abordarea, strategia si desfasurarea unei partide de crap

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Scrie răspuns
Avatar utilizator
Tilea Gabriel
Moderator
Mesaje: 1726
Membru din: 26 Ian 2005 12:43
Localitate: Dumbravita , Timis
Contact:

Mesaj de Tilea Gabriel » 08 Noi 2005 11:14

Treaba cu practica la mine sta cam asa :Am fost la pescuit 4 zile apa=5-6 grade. Am momit superficial cu cobra .La bilele ce nu au fost tinute in alcool am avut doua trasaturi iar la celelalte am avut 16.
Mentionez ca am schimbat si betele intre ele pt. a fi sigur ca nu e de vina locul in care puneam montura.Toate billele au fost scopex (Mosella) unele cu alcool altele nu, iar diferenta s-a vazut.Nu stiu cat de bine se disperseaza aroma in apele reci cu ajutorul alcoolului dar cred ca mult mai bine decat fara ( sau pur si simplu le place alcoolul :lol: ), mi-ar fi frica sa stau in spatele unor momeli care tin concentrata aroma pe 2 cm2 in jurul lor si sa astept pestele sa o gaseasca.
Parerea mea este ca merita pe ape reci sa incerci un dip cu alcool,cel putin pt. bilele ce le folosesc eu ,trebuie...
Powered by two rods

PANAIT CEZAR
senior member
Mesaje: 411
Membru din: 23 Oct 2004 17:52

PARERE

Mesaj de PANAIT CEZAR » 08 Noi 2005 15:17

@gabitilea,nu cred ca ai avut mai multe trasaturi din cauza alcoolului.Problema ti-a fost rezolvata de esteri.In momentul cind ai tinut bilele in alcool ,obligatoriu iese ceva si intra alcoolul.Ceea ce a iesit din bile a reactionat cu alcoolul si ti-a rezolvat problema.Dupa cum stii si tu ,crapul sesizeaza greu si foarte putin alcoolul.Alcoolul te-a ajutat indirect.
@Caaron,chestia asta ca trebuie sa -i arunci in bot crapului momeala ,pe timp rece,o percep ca o utopie.Chiar sa vrei n-ai putea sa faci lucrul asta.Hai sa ne exprimam altfel :Sa aruncam momeala cit mai aproape de crap.Si in acest caz tot o utopie .Cred ca singura explicatie plauzibila la la fraza asta rostita cit mai des pe Forum ,este ca si la temperaturi scazute crapul se hraneste cit de cit si simte hrana (aroma hranei) ca si vara pe o distanta aproximativa de 5 metri. Singura diferenta este ca vara crapul parcurge distante mari in cautarea hranei ,pe cind in anotimpul rece se hraneste mai putin si parcurge distante mici.
Mai este o afirmatie care s-a impamintenit pe Forum:multi dintre pescarii de crap isi gusta boilles-urile.Personal nu vad nici o logica pentru a face acest lucru.Ce legatura este intre gustul omului si gustul crapului,in plus, stiind in general ce arome (unele chiar oribile la gust pentru om) prefera acest peste.
Orice s-ar intimpla fii om,peste n-ai cum sa devii!

caaron
veteran
Mesaje: 813
Membru din: 20 Mai 2004 17:45

Mesaj de caaron » 08 Noi 2005 21:20

Categoric se hraneste si pe apa rece, pana la o anumita temp, mai ales exemplarele mari care au metabolismul mai incet beneficiind astfel de posibilitatea hranirii la temp mai scazute decat ex mai mici. Dar, asa cum ai spus si tu, nu umbla atat de mult dupa mancare, asadar posibilitatea ca pestele sa vina la noi este mai mica decat aceea ca noi sa-l gasim pe el. Cu alte cuvinte localizarea conteaza mai mult decat atractia exercitata de momeala, iar valoarea nutritiva cel mai putin.
Discutia era tocmai despre aceasta atractie: cum este bine sa se faca - pe suprafete intinse in jurul momelii si astfel sa-si diminueze din efect sau pe o suprafata mica, cu toti atractantii concentrati in jurul momelii?

Avatar utilizator
Tilea Gabriel
Moderator
Mesaje: 1726
Membru din: 26 Ian 2005 12:43
Localitate: Dumbravita , Timis
Contact:

Mesaj de Tilea Gabriel » 09 Noi 2005 12:24

Parerea mea este urmatoarea , fiecare peste pe rand , momit pe suprafete medii , adica doua maini de momeala in jurul monturii , nu mai mult
Powered by two rods

mirceaef
veteran
Mesaje: 565
Membru din: 20 Dec 2004 10:33
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: PARERE

Mesaj de mirceaef » 11 Noi 2005 12:23

PANAIT CEZAR scrie: @Caaron,chestia asta ca trebuie sa -i arunci in bot crapului momeala ,pe timp rece,o percep ca o utopie.Chiar sa vrei n-ai putea sa faci lucrul asta.Hai sa ne exprimam altfel :Sa aruncam momeala cit mai aproape de crap.Si in acest caz tot o utopie.
Cezar, nu e utopie, e practica uzuala printre pescarii de crap care, ATENTIE, chiar pescuiesc pe vreme rece si mai si prind. Iar daca vrei sa i-o arunci chiar la bot, POTI face lucrul asta cu o singura conditie, sa LOCALIZEZI botul. Iar in acest caz o distanta de 5 cinci metri devine spatiu interstelar, indiferent de calitatea sau atractivitatea boiliesurilor cu care pescuiesti.

Si ca sa-ti dau un exemplu mai concret, asta primavara pe o vreme de-ti dardaia si paharul de whisky in mana, una bucata user pescuia pe Tancabesti in buza unui plaur pentru ca, atentie din nou, STIA ca pestele acolo sta. Daca arunca la 50+ cm de plaur nu avea nici o trasatura, daca arunca la 10-20-30 cm de plaur, sigur tragea, evident cu riscul de a parca o multime de monturi pe plaur sau cu riscul si mai mare de a pierde pestele sub plaur. Oricum, asta inseamna sa i-o pui la bot.
EFM
Carping Club

caaron
veteran
Mesaje: 813
Membru din: 20 Mai 2004 17:45

Mesaj de caaron » 11 Noi 2005 13:13

Mircea la Tancabesti regula asta este la fel de valabila si vara. Nu cred ca are vreo relevanta. Cred ca faptul ca pestele sta sub plaur, doar sub plaur, nu tine de perioada rece, ci pur si simplu ca acolo se simte in siguranta si de faptul ca plaurul este un depozit de hrana naturala. Daca stai putin sa te gandesti la conformatia baltii si la cum sunt asezati plaurii, vei gasi raspunsuri destul de adevarate in sens practic. Nu de alta, dar s-ar putea interpreta ca anumiti pescari chiar stiu in ce parte e botul si coada unui peste aflat in apa. :D :D
Ai dreptate insa ca plaurul de la Tancabesti este un loc bun de iernat, apa avand o adancime destul de mare.

Vlad Pavlovici
senior member
Mesaje: 352
Membru din: 06 Ian 2003 11:24
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Vlad Pavlovici » 11 Noi 2005 13:14

Pot sa confirm ca a pune momeala exact unde sta pestele nu e o utopie, este doar o chestiune de localizare foarte precisa. In toamna asta, m-am intalnit cu o situatie speciala prin faptul ca, desi aveam la dispozitie o mare intindere de apa, cu adancimi diverse, si puteam plasa fiecare lanseta pe un loc diferit, am prins peste intr-un singur punct, cu o precizie matematica. Parca niciodata n-am avut parte de un decalaj atat de mare intre locurile de pescuit accesibile de pe acelasi vad, desi am constat deseori ca, intr-o apa bogata in hrana naturala si cu densitate de crap medie spre mica, pestele nu te cauta pe tine, orice i-ai da, trebuie sa-l cauti tu pe el. Pe lacul acesta, eram la un moment dat patru pescari intr-o zona restransa, in total 16 lansete, cercetasem apa cu sonarul, stiam topografia, nadisem cu zilele in pregatirea partidei, ei bine toate astea n-au servit la nimic. Pestele manca intr-un singur loc si locul acela nu fusese prima noastra optiune, poate ca nici nu i-as fi dat atentie daca o saritura de crap nu mi-ar fi spus unde sta. Era la mare distanta, intr-un raris. Si era chiar in dreptul lansetelor mele. Asa ca eu am putut prinde constant, gasind locul si putand sa-l exploatez, in timp ce restul prietenilor mei n-au prins aproape nimic. Povestea s-a repetat sistematic, in mai multe partide, ultima oara chiar in weekendul trecut, si probabil ca se va repeta si saptamana viitoare, cand ma intorc pe balta.

Ideea este ca, pana nu te intalnesti cu un caz acut de localizare, poti sa fii sceptic. Dupa aceea, insa, vei admite ca si cativa metri (centimetri, zic unii) pot face diferenta intre a prinde si a soma, mai ales pe o apa rece.

mirceaef
veteran
Mesaje: 565
Membru din: 20 Dec 2004 10:33
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de mirceaef » 11 Noi 2005 14:13

caaron scrie: Nu de alta, dar s-ar putea interpreta ca anumiti pescari chiar stiu in ce parte e botul si coada unui peste aflat in apa. :D :D

:lol: :lol: Nimeni nu stie, dar unii intuiesc cam pe unde le trece botul la un moment dat.

caaron scrie: Ai dreptate insa ca plaurul de la Tancabesti este un loc bun de iernat, apa avand o adancime destul de mare.
Nu la plaurul mare ma refeream in postarea anterioara, ci la cel ancorat la salcie, de fapt, nu conteaza, ideea centrala e bine sintetizata aici:
Vlad Pavlovici scrie: Ideea este ca, pana nu te intalnesti cu un caz acut de localizare, poti sa fii sceptic. Dupa aceea, insa, vei admite ca si cativa metri (centimetri, zic unii) pot face diferenta intre a prinde si a soma, mai ales pe o apa rece.
EFM
Carping Club

PANAIT CEZAR
senior member
Mesaje: 411
Membru din: 23 Oct 2004 17:52

INTREBARE

Mesaj de PANAIT CEZAR » 11 Noi 2005 15:47

Domnule Vlad Pavlovici,ce concluzie sa trag de aici?Daca n-am avut trasaturi intr-o partida de pescuit insemna ca nu l-am cautat unde trebuie?Sau ceea ce ati reatat mai devreme este un caz izolat ,mai frecvent intilnit pe apa rece?Sau este vorba ,in principiu,de ape cu densitate medie spre mica?
Orice s-ar intimpla fii om,peste n-ai cum sa devii!

PANAIT CEZAR
senior member
Mesaje: 411
Membru din: 23 Oct 2004 17:52

Corecturi

Mesaj de PANAIT CEZAR » 11 Noi 2005 15:49

( relatat) ( ape cu densitate de crap medie spre mica)
Orice s-ar intimpla fii om,peste n-ai cum sa devii!

Scrie răspuns