INTREBARE

Tehnica, tactica, strategii, tot ce tine de abordarea, strategia si desfasurarea unei partide de crap

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Scrie răspuns
carpriver
senior member
Mesaje: 484
Membru din: 22 Apr 2005 11:16
Contact:

Mesaj de carpriver » 15 Noi 2005 16:00

Aceasta este o problema universal valabila....daca ar da voie sa iesim cu sonarele pe balta....ce motiv pentru taxa ar mai putea invoca administratorii...agrement.. :? :?: Unul dintre motivele plauzibile este cel al lui Daniel...in rest cred ca nu vor sa permita accesul pe lacuri , doar ei fac legea, nu :?:

cornel rosioru
veteran
Mesaje: 678
Membru din: 10 Aug 2004 13:32
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de cornel rosioru » 15 Noi 2005 21:52

Administratorii baltilor ar trebui sa stie ca noi studiem fundul lacului.
Dar razvanV are dreptate. Cu ocazia asta se vede si ce nu-i sub apa.
Si atunci cum facem :lol:

Avatar utilizator
Tilea Gabriel
Moderator
Mesaje: 1726
Membru din: 26 Ian 2005 12:43
Localitate: Dumbravita , Timis
Contact:

Mesaj de Tilea Gabriel » 15 Noi 2005 23:01

Da, asta este o intrebare buna .....cum facem :?:
Powered by two rods

carpriver
senior member
Mesaje: 484
Membru din: 22 Apr 2005 11:16
Contact:

Mesaj de carpriver » 16 Noi 2005 16:01

Zicem ca ei si facem ce trebuie :lol: :lol:

Avatar utilizator
carpkiller
veteran
Mesaje: 689
Membru din: 20 Mai 2004 11:15

Re: INTREBARE

Mesaj de carpkiller » 16 Noi 2005 19:22

Musaro Adriano scrie: Nu inseamna "NUMAI" ca nu lai cautat unde trebuie, dar acest poate fi unul dintre motive. Numai bine.
Sa fim seriosi, dc i-ai dat de loc , oricat de afon ai fi in prezentarea momeli unul chior tot prinzi in 24h.
De exemplu la concurs la darvari (standul 3) am avut un loc unde am pescuit ca in cimitir, nici un beep timp de 3 zile, folosind chestii cu care in alte ocazii l-am spart. Intre timp cei care au picat la stadion sau sub sat tragea peste dupa peste.

Am ajuns la concluzia ca dc tu iti faci treaba (SONDAT, marcat locul, nadit) cat poti de bine si nu ai pestele in zona, mai ales in conditii de concurs stai si te uiti la ele fara rost!

Avatar utilizator
udvarhely
senior member
Mesaje: 488
Membru din: 11 Feb 2005 12:37
Localitate: odorhei

Mesaj de udvarhely » 16 Noi 2005 19:54

da eu pescuiesc la crap la adincimi 8-9m la acumularea din bezid chiar si vara ,dar aici sunt adincimi pina la 20m ,

Avatar utilizator
Musaro Adriano
veteran
Mesaje: 705
Membru din: 29 Ian 2003 15:02
Localitate: torino italy

Mesaj de Musaro Adriano » 17 Noi 2005 02:41

@karpkillere: SUNT SERIOS mereu cand este vorba de pescuit. Sa stii ca pot sa te fac un esemplu contrar: Am pescuit pe balta x 3 zile si nu am prins nimic pana cand cu cutitul am ras un pic boiles, micsorand diametru si iata ca am luat un crap sanatos care depasea 15 kg. dupa 10 minute dupa aruncare si culme...tot in locul unde aveam pescuit trei zile. CE ZICI? Cred ca ai gresit persoana si ton, daca vrei sa vorbesti cu mine trebuie sa vi cu argumente solide.
Acuma si in pescuit exista reguli batute in cuie ca la matematica? 2+2=5!!!SAU: nu prind pentru ca locul este prost sau balta nu are peste :cry: :cry: ? Karpkillere ai luat urma la cineva pe care cunosc, esti tiner poti inca sa te indrepti si giustificatile in viata nu sunt de folos.
Carpkiller, sa fim seriosi!!
@baieti: exista intradevar baltile unde crapul trebuie cautat cu lumanare, stiu ca multi dintre voi pescuieste (adica se straduieste..) in aceste balti unde patrune se bate joc de pescari (si eu cand eram mai tiner am luat niste tepe de mor...) pescuind intro balta care avea 2 crapi si apa data drum..Acest intradevar afectaza pescar care investeste material si emotional. DAR balta despre care vorbeste Killere nu are nicio legatura cu baltile aceste, dimpotriva, este FULL de peste de toate marimile. De trei ore am pescuit la darvari si de trei ore am scos lantete din apa pentru sa dorm....O SA FIE CA AM UN NOROC SPART SI UNDE MA ADUC GASESC LOCURI SUPER BUNE? O SA FIE CA PESTE ESTE INDRAGOSTIT DE ITALIENI? Ma rog, pentru sa conclusionam vreau sa specific (acesta este idea mea basata pe esperienta si nu o regula). De la oricare stand de pescuit poti sa gasesti un compromis: demonstrasa faptul ca Pavlovic fara a schimba positia de rod pod, si schimband positia de lantete pana la urma a dat de peste: Contaza atunci: EXPERINTA, PERSEVERENTA, SI ABORDARE STRATEGICA. Locul este important (in particolar in concurs..) dar nu fondamental, in particolar, intro balta unde peste EXISTE in cantitati destul de bune. Numai bine.
ps2:daca cineva trebuie sa se lamentaza acesti sunt baieti care locuiesc departe de capitala, de pilda am prieteni la baiamare care se straduieste sa prinda cateva crapi in baltile super bracconate. Numai bine si fir intins.

Avatar utilizator
Musaro Adriano
veteran
Mesaje: 705
Membru din: 29 Ian 2003 15:02
Localitate: torino italy

Mesaj de Musaro Adriano » 17 Noi 2005 02:52

udvarhely scrie:da eu pescuiesc la crap la adincimi 8-9m la acumularea din bezid chiar si vara ,dar aici sunt adincimi pina la 20m ,
Salut "udvarhely" (greu nick name de scris :lol: ) Te inteleg a ta este de fapt o exigenta mai mult decat o abordare tecnica, noi aici avem putine baltile cu adancimi acesti si lumea nu se rista. De obicei, indiferent de sezon se pescuieste de la 2 la 4.5 m. in zona Capitala. Pescuitul la adancimi foarte mari (adica un pescar care cauta si insista pe adancimi acesti) este o arta. Vorbeam cu Riccardo Fanucchi, un pescar de 28 de ani care este multiplu campione italian si de 3 ori podium mondial chiar de acest argument. Stii ce imi a zis: Adriano eu am un prieten care pescuieste mereu la adancime maxime, intradevar la nr. de bucati ia mai putin decat noi dar la marimea pestelui ia mereu pesti cei mai grei si batrani: asa ca fara sa vreau vam zis o ponta. :wink: :lol: Ciao si fir intins la bezid.

Avatar utilizator
carpkiller
veteran
Mesaje: 689
Membru din: 20 Mai 2004 11:15

Mesaj de carpkiller » 18 Noi 2005 00:10

@Adriano.
Nu era nimic rautacios in tonul pe care ti-am scris, cat despre lectia de viata pe care mi-ai oferit-o online, iti spun ca te inseli amarnic si te grabesti sa judeci omul dupa cum scrie pe forum. Stiu la cine te referi si iti spun sincer ca mi se pare pescar super bun si l-am vazut la treaba in mai multe situatii.
Eu cred ca tie nu-ti place sa fii contrazis pe forum, sau cel putin asta este impresia pe care mi-o lasi, poate gresesc.
A fost o adevarata placere sa stam de vorba si mi-am dat seama ca esti o adevarata biblioteca mai ales in domeniul nada
Mai stii la ce concluzii am ajuns anul trecut cand am fost la munte despre forumul asta de pescuit ???N-am uitat, sa stii ca nu fac parte din categoria alora care n-au habar sa pescuiasca si atunci sunt tari in gura si invidiosi. Iti spun sincer si lipsit de modestie, eu nu mai am ce sa invat de la forumul asta, extrem de rar dau peste ceva nou si numai atunci cand binevoieste cineva ca tine sa-si povesteasca experientele de pe malul apei sau din bucatarie (sau din dormitor :wink: ….cine stie poate unii isi fac bilele in dormitor).
Recunosc ca sunt la inceput cand vine vorba de concursuri, dar nu si cand vine vorba de pescuit. Cand povestesc o partida de pescuit mereu o povestesc cu lux de amanunte, de dragul forumului si a discutiei, iar dc cineva afla ceva nou din ce-am scris eu ……cu atat mai bine. Poate unii mai priceputi ma considera penibil, asta este!

P.S. Cand mai treci pe la magazin ? Mi-ar placea sa ne vedem, sper ca nu ai nimic impotriva. Si ca tot veni vorba, banuiesc ca ti-a povestit Marian, ti-a placut cum a iesit peretele, dar subsolul?

Avatar utilizator
carpkiller
veteran
Mesaje: 689
Membru din: 20 Mai 2004 11:15

Mesaj de carpkiller » 18 Noi 2005 00:44

Revenim la pescuit!
Mi-am permis sa te contrazic si sa afirm ca locul are in opinia mea o mare importanta. Cunosc balta Branesti 3 de 7 ani si un anumit loc de langa padure. Acolo am pescuit cu niste jafuri de monturi, cu 4 ace, cu bomba, cu mamaliga, cu rama, cu patratica,cu 12 lansete(plateam 2 bonuri), dar in ultimii ani am dat cum trebuie la crap cu boiliesuri si porumb. Am prins ciortani folosind tehnici si momeli pe care le consider acum aberante. Ce-i drept in ultimii 2 ani n-am fost acolo decat o data pe an pt ca o partida de ciortan (1-2kg) nu-mi mai aduce aproape nici o satisfactie ca pescar (caut recorduri). Iti spun ca puteai sa dai in fel si chip si cu ce montura si momeala vrei tu pe locul respectiv, dar dc depaseai 50m de mal in anumite conditii (vara) cu lansarea te uitai la ele fara sa ai trasatura
Acum indraznesc sa-ti contest exemplul, sper ca nu te superi!
Un crap, chiar si de 15 kg, dupa 3 zile poate fi interpretat drept noroc “2+2=5”. Nu te grabi sa tragi o concluzie dupa un sigur peste la bile cojite. Parerea mea este ca dc si numai daca prindeai inca cel putin 2-3 pesti la bile cojite (nu neaparat de 15 kg) sau dc aplicand aceasi metoda pe locul respectiv in conditii meteo asemanatoare aveai rezultate bune intr-o alta partida (cel putin una) puteai afirma cu tarie ca ai gresit tehnica(momeala) si locul de fapt era unul bun.

Scrie răspuns