Abordarea unei partide in sezonul rece

Tehnica, tactica, strategii, tot ce tine de abordarea, strategia si desfasurarea unei partide de crap

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Avatar utilizator
patabum
senior member
Mesaje: 441
Membru din: 22 Sep 2003 17:55

Abordarea unei partide in sezonul rece

Mesaj de patabum » 27 Oct 2005 09:57

Ma gandii io, intr-un moment de restriste intelectuala, ca ar fi cazul sa abordam si subiecte (mai) pragmatice.

Ergo, hai sa vorbim despre abordarea unei partide in sezonul rece (bineanteles, daca doriti si va face placere :wink: ). Pentru a usura un pic abordarea subiectului, l-am structurat pe 2 segmente: unul teoretic si altul practic (sa fie loc pentru toata lumea :lol: ):

TEORIE[ (ce am citit, ce am auzit sau ce credem despre):

1. Durata partidei
2. Cum ne alegem locul
3. Cum localizam (daca este cazul) pestele
4. Cu ce, cum si cat nadim
5. Monturi recomandate

PRACTICA[ (concret, despre experiente personale):

6. Durata partidei
7. Cum am ales locul
8. Cu ce, cum si cat am nadit
9. Monturi si momeli folosite
10. Ce am facut bine
11. Ce am gresit

mirceaef
veteran
Mesaje: 565
Membru din: 20 Dec 2004 10:33
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de mirceaef » 27 Oct 2005 15:13

Hmmmmm, inghesuiala mare frateeee!!! Iar face Iliuta split pe topic :lol:

Hai sa ma bag eu in seama. Patabum, n-o sa tin cont de categoriile tale pentru ca la mine teoria si practica se intrepatrund armonios dand nastere la ceva ce poate fi descris excelent folosind expresia: "e varza, frate!"

1. La nivel teoretic, pe vreme rece prefer sa merg pe balti pe care le cunosc cat de cat, ca asa o las mai moale cu localizarea. Adicatelea, am macar o vaga idee cam pe unde ar putea fi. De preferat apa mai adanca.
2. Pe vreme rece, desi car destula bere cu mine, e cam ineficienta (berea!).
3. Durata partidei, 48 h, mai putin de atat prefer sa nu mai merg.
4. Nada putina, vazut unde trage, le mai muti de colo colo. Pe durata partidei nadesti numai dupa ce ai raspuns, daca n-ai, s-ar putea sa n-ai treaba in zona respectiva.
5. Ca nada boilies, as indrazni sa zic ca o solubila face toti banii, de preferat ceva "carnitza" dar am vazut si cazuri in care asocierea cu o fructa a fost benefica. Nu am ani de experienta cu pelete si alte cele si n-ar trebui sa-mi dau cu secretiile in fasole, dar observatia mea este ca localizarea bate "atractia".
6. Monturi in-line, merge un ac nr 4, nu mi-e frica nice de un nr 2, my favourite Snake-bite, dar am rezerva si un pic de Stealth, si o rola de Amnezia care la ultima partida m-a cam dezamagit (conditiile de pescuit erau ideale, frig, ploaie, vant).
7. Daca ai confirmarea ca ti-a intrat pe patul de nada poti sa mai accelerezi un pic cu nadirea, evident si in functie de cate trasaturi ai.
8. Mai ales pe vreme nashpa iti prinde tare bine un partener, altfel s-ar putea sa ragushesti urland la un vecin de stand, presupunand ca e unul care tolereaza comportamentul :lol:
9. Pe vreme rece e bine sa prinzi, face bine la moral, iti mai dezmorteshti picioarele, ai motiv sa mai torni o dushca, etc.
10. Trasaturile sunt in general mai anemice, am intzepat si la un simplu bip si era cu ea in gura, corect intzepat.

Altceva nu-mi mai vine in minte, sper ca mi-a iesit bine "varza".
EFM
Carping Club

Avatar utilizator
patabum
senior member
Mesaje: 441
Membru din: 22 Sep 2003 17:55

Mesaj de patabum » 27 Oct 2005 15:28

mirceaef scrie:Hmmmmm, inghesuiala mare frateeee!!!
Te-ai prins, m-ai prins, i-ai prins... Sa traiesti!

PS:
De ne-om vedea cand ne-om vedea,
O bere-n bot ti-oi da... (asta-i rima, n-am gasit alta :lol: :lol: :lol: )

Avatar utilizator
carprom
maniac
Mesaje: 2299
Membru din: 29 Ian 2003 03:07
Localitate: germany
Contact:

Mesaj de carprom » 27 Oct 2005 15:45

Hai sa ma bag si eu in seama :lol: :lol: :lol:
Ok, iti voi raspunde asa cum am facut eu pina acuma pe anotimpul rece, cu toate ca la noi sunt acuma 22°C
Ptr. mine anotimpul rece incepe cu temperaturile de 2-4°c

1- Durata partidei a fost de obicei cite o zii lumina. In foarte putine cazuri am stat peste noapte.
2- Locul(rile) de iarna mil aleg deja vara cu sonarul, adica adincimi diferite, si am observat ca nu cel mai adinc loc aduce si peste.
3- nu am facut-o niciodata iarna
4- Boilies de 14-16 mm cu o structura dura si cirlice de 4-6, montura legata la fel ca si vara. Stiff Rig

Dar cred ca nu este nimica mai frumos, decit faptul cind totul este alb si doar cortul verde in mijlocul naturii.
PS: la pescuit nu exista vreme rea, ci doar imbracaminte proasta :lol:

Avatar utilizator
Iliuta Goean
maniac
Mesaje: 1416
Membru din: 11 Dec 2002 17:25
Localitate: Delta Dunarii
Contact:

Mesaj de Iliuta Goean » 27 Oct 2005 19:02

carprom scrie:PS: la pescuit nu exista vreme rea, ci doar imbracaminte proasta :lol:
Buna asta!

Teoria ca teoria, dar practica ...

Pe ape in racire (deci toamna) am ales locuri mai adanci (nu cele mai adanci, 4-5m) si am preferat nadirea grupata si moderata.
Rezultate f bune am avut cu bile de 18, pe un mix de peste si crustacee + putina caracatita mixata + niste extract alcoolic de afine (sau afinata :lol:, e bine de luat si pe balta o sticluta, mai pentru dipuit, mai pentru degustat :lol: ). Nadire cu max o mana de bile (eventual taiate jumatati) + o mana de pellete de peste sau vietati marine.
De mare folos a fost barcuta teleghidata :oops: , m-a ajutat mult sa nadesc grupat.
Nu stiu daca este o regula dar de multe ori, pe ape in racire, crapii stateau pe zone putin mai maloase, in praguri din apropierea stufului.

Prefer in continuare partidele de seara pana seara (as vrea eu mai mult dar nu prea se poate).

Localizarea, asa cum zicea si carpkiller era gata facuta, m-am dus pe locuri stiute (sau unde am scos solzi de crap pescuind primavara la salau).

Monturi, raman in continuare fan al safety rig-ului, cu firul carligului de minim 21 cm. Fir: Herculine Blend sau Stealth.

Ce am facut bine?
Cred ca am facut bine ca m-am dus la pescuit :lol: !

Ce am gresit?
Parca vom sti vreodata cu precizie!
Am nadit in exces? Sau prea putin?
Nu intrasera crapii inca pe locurile de iernare si de aia nu am prins?
Nu am dat cu ce trebuia? Ce trebuia?
Prea mare momeala? Sau prea mica?
Prea mare carligul? Prea gros firul?
???????????????????????????????

Un singur lucru mai schimb.
Cu cat se raceste mai tare cu atat cobor varfurile lansetelor, chiar si eu, maniac al "varfurilor spre cer" ajung cu lansetele paralele cu apa pentru a sesiza si cea mai mica miscare.
Nu face ce nu-ti place!

Avatar utilizator
carprom
maniac
Mesaje: 2299
Membru din: 29 Ian 2003 03:07
Localitate: germany
Contact:

Mesaj de carprom » 27 Oct 2005 19:46

Iliuta Goean scrie: Localizarea, asa cum zicea si carpkiller
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :wink: :wink: :wink:

Avatar utilizator
Iliuta Goean
maniac
Mesaje: 1416
Membru din: 11 Dec 2002 17:25
Localitate: Delta Dunarii
Contact:

Mesaj de Iliuta Goean » 27 Oct 2005 20:03

ei ei ei

scuze, era vorba de mirceaef.
probabil de la afinata se trage :lol:
Nu face ce nu-ti place!

Avatar utilizator
patabum
senior member
Mesaje: 441
Membru din: 22 Sep 2003 17:55

Mesaj de patabum » 28 Oct 2005 07:53

M-a sunat Iliuta un pic mai devreme si mi-a expilcat ca Nustiucinesinicinuconteaza Moderator a inceput sa editeze pana cand a sters mesajul cu totul, pentru ca facea trimitere la un alt forum de carpfishing (na, ca am comis-o) din Romania.

Bre, ca idee generala, daca faceti reguli nu le comunicati doar intre voi, faceti-le publice! Sau scrieti numai voi, daca asa va convine mai mult!

Ca sa nu-si mai zdreleasca nea' Cutare intelectu' cautand subliminale, am sa mai scriu o data mesajul sters:

In primul rand multumesc celor ce au raspuns pentru efortul de a demonstra ca speranta moare ultima!

In al 2-lea rand:

Dragi tovarasi si pretini,
Domnisori si Domnisoare,

Am deschis acest topic atat pe acest forum cat si pe un alt forum al carui nume nu am voie sa-l pomenesc aici, de aceea aceasta postare apare pe ambele. Dupa cum se vede cu ochiul liber, subiectul nu presupune nici accesul la Biblioteca Facultatii de Chimie, nici o practica de cel putin 2 ani la Institulul de Fizica Atomica. Nici conturi pe site-uri straine, nici o diploma in piscicultura sau nutritia crapului. Presupune in schimb sa fi frecventat (macar la FF) Scoala Vietii, specializarea Pe balta frate!.

Fratiori si fratioare, viata e frumoasa rau, dar al dracului de scurta! Pierdem si asa prea mult timp dormind, daca o mai si zguduim cu seninatate pe cele mai abracadabrante subiecte, am pus-o (unii mai mult altii mai putin)!

n-n+1-1 useri se vaita in varii topcuri ca nu impartaseste nimeni informatia pe forumuri. Se fac si se desfac topuri alambicate cu ai mai mari si ai mai tari pescari de crap, bastinasi sau de aiurea, se importa betaina de prin India, etc. si nu suntem nici macar in decembrie... Da halatu' doamna, halatu', cat e halatu'?

Stam si asteptam la colt de forum sa mai ciupim cate ceva si ne facem ca ploua? Dam cu presupusu' in stanga si-n dreapta, ca asa ne vine-n tastatura? Ne varam ca burghiu'n gaura si ne dam cu presupusu' cand vine vorba de lotul national, de competitii si de performanta? Zooou? Ia cititi va rog un piculet raspunsurile de pe cele 2 forumuri (pe al 2-lea il gasiti prin propriile resurse) si cine semneaza si apoi trageti concluziile!

Avatar utilizator
Ioan S.
member
Mesaje: 225
Membru din: 08 Feb 2004 14:10
Localitate: Iasi

Re: Abordarea unei partide in sezonul rece

Mesaj de Ioan S. » 28 Oct 2005 09:45

patabum scrie:Ma gandii io, intr-un moment de restriste intelectuala, ca ar fi cazul sa abordam si subiecte (mai) pragmatice.

Ergo, hai sa vorbim despre abordarea unei partide in sezonul rece (bineanteles, daca doriti si va face placere :wink: ).
Subiectul in sine este interesant ... chiar si pentru mine (care abandonez cautarea crapului odata cu racirea apei).

Pentru ca pot si am unde sa fac asa ceva (riul Prut), toamna tirziu si pina ingheata apa merg la pescuit ... alte specii. (parerea mea e ca unele chiar merita )
De asemeni, cu cit e mai rece cu atit scurtez durata partidei.
Locurile se cunosc (si se recunosc) ... insa difera functie de specia vizata.
Folosesc momeala naturala (cit inca se mai poate procura) ... apoi trec la artificiale. :lol:
:oops: Fara nadire !?! (desi la anumite specii ar merge ... dificultatile in procurarea momelii ma impiedica sa fac asta) :oops:

Sa spunem ca folosesc monturile recomandate pentru specia vizata. (Insa - fara a intra prea mult in detalii - inchipuiti-va firul principal de 0,35, cirlig de 4 cu tija extralunga, legat cu 0,30 ... si prinzi platicute la 200 de grame sau sabita la 30 de cm. De "vina" fiind eficienta momelii. :wink: )

De regula gresesc in alegerea locului. Si mai gresesc atunci cind ma incapatinez sa nu-l schimb. (pentru ca de multe ori schimbind locul si uneori si specia vizata ... am avut partea de acea tresarire a virfului lansetei)

Iar iarna (ultima iesire am avut-o anul trecut pe 28 decembrie) renunt la pescuitul stationar, nu petrec mai mult de 2 ore pe Prut ... si uneori am si satisfactii. :lol:

Avatar utilizator
Tilea Gabriel
Moderator
Mesaje: 1726
Membru din: 26 Ian 2005 12:43
Localitate: Dumbravita , Timis
Contact:

Mesaj de Tilea Gabriel » 28 Oct 2005 11:21

Acum ca tot am revenit la pescuitul crapului pe ape reci , as vrea sa va spun cum a fost la ultima mea partida de pescuit .
Cum am ajuns pe balta am instalat tabara si am inceput sa urmaresc unde sareau animalele si m-am hotarat sa pescuiesc pe malul opus locului unde sareau pt. a ma convinge daca pot prinde acolo. .Am avut ca momeala de carlig bile scopex tinute in alcool ( visinata si whisky ) de vreo 2 saptamani + Sensas carpes ( favoritul meu ) iar de momit... am facut-o cu porumb fermentat peste care deasemenea am turnat putin alcool desi nu mai era nevoie .
Ideea este ca malul opus se afla cam la 450 m de mine iar crapii sareau la aprox. 40-50 m de el pe toata distanta lui ( aprox 500 m ) rar si prin alte colturi ale baltii .Mentionez ca lansam cam 90 m si apa avea 7 grade.
Am stat 2 zile, majoritatea covarsitoare a crapilor sareau in acelasi mal , m-am abtinut cu greu sa nu ma duc acolo dar vroiam sa-i prind unde m-am asezat tocmai pt. a vedea daca la partidele viitoare trebuie sa ma asez neaparat acolo unde ii vad ca sar .
Rezultate : 5 crapi intre 3,5 kg si 5,5 Kg .
Astept de la voi cateva pareri despre cum am procedat si cum credeti ca ar fi putut decurge aceasta partida daca as fi dat pe malul unde sareau pestii.
Powered by two rods

Scrie răspuns