Abordarea unei partide in sezonul rece

Tehnica, tactica, strategii, tot ce tine de abordarea, strategia si desfasurarea unei partide de crap

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Avatar utilizator
Musaro Adriano
veteran
Mesaje: 705
Membru din: 29 Ian 2003 15:02
Localitate: torino italy

Mesaj de Musaro Adriano » 28 Oct 2005 18:00

salut baieti, iarna trecuta am scris un articol despre cum pescuiesc iarna:il lipesc aici:
Iata baieti ca am ajuns si in iarna . Soarele care ne incalzea dimineata si briza rece a toamnei , care ne dadea momente de respiro, in canicula generalizata , sunt de acum o amintire frumoasa. Perioda acesta de pescuit este ambigua - pescarii de crap o si iubesc dar si o si urasc . Iubirea izvoreste din repausul impus de zapezi si gheturi , din apropierea de familie , din odihna necesara pregatirii unui nou sezon , mai bun decit cel precedent si din posibilitatea capturarii unor adevarate trofee in cadrul putinelor si scurtelor noastre iesiri din sezonul rece . Ura vine din faptul ca pentru cei mai hotariti dintre noi rezultatele la pescuit sunt invers proportional cu dificultatile pe care le ofera perioda iernii , cand temperatura apei scade pana la 4/5 grade .
Pentru ca sa avem succes in perioda rece trebuie sa ne transformam din simpli pescari de crap , in "vanatori de crap" . Important este sa pindim crapul , sa-i gasim locurile de iernare , sa lucram la prezentarea momelilor si sa-l servim la " domiciliu " . Exactitatea plasarii momelilor noastre este foarte importanta , crapii nu cauta hrana in sezonul rece si se multumesc cu ce le pica prin zona de iernare . Trebuie sa pescuim in locuri in care am mai prins crap , in care stim ca tot sezonul de vara s-a nadit constant sau in locuri in care pe baza observatiilor concrete din teren avem certitudinea existentei acestora . Pentru cine nu are aceasta posibilitate , va sfatuiesc sa mergeti pe ape curgatoare . Partidele de pescuit trebuie sa fie de maxim 12 ore , de dimineata pina seara . Frigul nu este numai dusmanul unui pescuit de calitate dar poate provoca probleme serioase de santate si pentru pescari. Daca sunteti echipati "tehnic" cu o imbracaminte de calitate (haine din goretex, cort dublu acoperit si sac de dormit garantat sub 20 de grade ) atunci si 2 zile pe balta pot sa fie placute . Nu mergeti singuri la pescuit, trebuie sa fiti macar 2 pescari , daca nu mai multi , pentru ca sezonul este inselator si nu se stie ce poate sa se intampla peste noapte . Cei care folosesc barca pentru plantat nu trebuie sa uite ca un colac de salvare este OBLIGATORIU , mai ales in aceasta perioada . Ultimul sfat practic , dar nu mai putin important , este sa eliberam instantaneu capturile . Pestii pot suferi traume serioase pe timp de iarna daca sunt tinuti afara din apa pe un timp prea lung sau daca sunt tinuti in apa , in saci de pastrare , la adancimi mici. Pregatiti din timp si aveti intotdeauna la indemina aparatul de fotografiat , pentru a nu pierde timp pretios , timp care pentru crapul inseamna viata !!
Am fost suficienti de clari pina acum . Ne asteapta , frigul , lenea hibernala a crapilor si pofta de mincare redusa a acestora . Totusi cu ce pescuim ? Care sunt momelile adecvate sezonului rece ? Exista 3 alternative :
prima dintre ele este clasicul porumb . Folosesc porumbul in lacuri unde frigul puternic opreste circulatia crapilor mai mici sau pentru pescuitul "cu dedicatie" in locuri unde banuim crapi de talie mare . Pentru a creste la maxim digerabilitatea si eficacitatea acestei momeli este bine sa lasam porumbul la inmuiat cel putin 24 de ore adaugand pentru fiecare kg. de porumb cite 3 linguri de bicarbonat de sodiu, 20ml de CSL (Corn step liquor- liquor de porumb) si 4 ml. de sweetner (indulcitor lichid). Totul trebuie fiert cel putin 1 ora (se calculeaza 1 ora de cand apa incepe sa fierba) . Se lasa la fermentat in apa de fierbere .
Boilies " ready made " , selectate be baza de gusturi personale dar facute din mixuri "usoare" sau simple . De exemplu un 50/50 sau un mix pe baza de birdfood ar fi o alegere excelenta pentru acest sezon . Stiti bine ca am sustinut mereu pina acum eficacitatea boiliesurilor "self made" . Cum apare atunci o astfel de recomandare primita de la mine ? Raspunsul este destul de simplu si se bazeaza pe 2 observatii personale . Pe ape reci nadirea este foarte redusa cantitativ si in consecinta crapul nu are elementele necesare de a recunoaste o nada de calitate si de o prefera pe termen lung . In plus cantitatea de substante atractante din boilesurile ready made este foarte mare . Rezulta un stil de pescuit pe baza de atractie si nu pe considerente de termen lung . Ce firme producatoare de nade si momeli sa preferam ? Acest lucru depinde de preferintele fiecaruia
Este important sa punem accentul pe faptul ca unicul boilies intreg care va fi aruncat in apa trebuie sa fie cel de pe firul de par . Pentru nadire se va apela la bucati de boilies sau praf de boilies , de acelasi fel cu momeala . Multi crapari cu experienta folosesc in aceasta perioda momeli "vechi" care au fost tinute in apa (apa din lacul in care pescuim ) , un anumit numar de ore .
Boilies "self made" . Ar fii de scris asa mult despre acest subiect ! Cum am mentionat deja , daca mergem la "vanatoare" (adica sa dam noi de peste si nu pestele de noi ) nu avem nevoie de o mare cantitate de boilesuri . Pai de ce nu ne rezumam la ce gasim pe piata - boilesuri ready made - cu o calitate excelenta ? Ei bine , o captura pe timp de iarna , facuta cu o momeala facuta de mina noastra , este o foarte mare satisfactie personala . Iata cum ne complicam deja si avem nevoie de citeva recomandari.Mixul care o sa-l folosim trebuie sa fie foarte sarac in grasimi, cu continut mediu / mic de proteine (mix care se obtine folosind in procente mari gris si malai) si cu un adaus ulterior de fainuri foarte digerabile. Cred ca un birdfood mix este cel mai bun tinind cont de factorul de dispersie (granulatie mare), de digestie si de acceptarea mai rapida din parte pestilor .
O buna baza de plecare poate sa fie aceasta - 250 gr. de malai " pasat " (cel mai grosier malai pe care il gasiti in piata ) , 250 gr. de gris, 100 gr. de soia (folosim dozaje mici pentru grasimile continute in aceasta faina) , 100 de gr. de Robin Red , 200 gr. Nectar blend (birdfood foarte uscat pe baza de miere ) , 100 de gr. de lapte praf (acest ingredient il folosim pentru elasticitatea boiliesurilor , dar atentie , trebuie gasit pe piata un lapte praf care are grasimi sub 10%)
Daca nu gasiti Nectar Blend puteti folosi cele mai uscate seminte de pasarele de pe piata .
O solutie excelenta pe care am invatat-o de la un prieten este aceea de a amesteca mixul de boilies facut dupa reteta de mai sus , in proportie de 70 % mix si 30 % nada praf de fund ( Sensas 3000 ) . In asa fel facem ca boiliesul sa "traga" apa intr-un mod mult mai rapid, raspandind in scurt timp in apa aromele si atractantii folositi in pregatirea lor


Partea lichida


Partea lichida pe care o folosim , cred eu ca trebuie sa fie foarte SIMPLA . Ne intoarcem la cele expuse mai sus , adica in acest sezon nu are rost sa bagam prea multe inauntru, unicul boilies pe care poate sa-l gaseasca crapul este cel de pe firul de par . Eu fac partea lichida numai pe baza de aroma , indulcitor si un extract natural . Vreau sa pun un pic accentul pe o chestie mult discutata . Pina la o temperatura a apei de 5 grade C felul de solvent cu care este fabricata aroma nu prea are nici o importanta . Faceti si voi testele in frigider pe baza a 2 arome , fabricate alternativ cu glicol sau cu alcool ! Sunt ferm convins ca anumite arome sunt mai prinzatoare decit altele numai datorita faptului ca gustul lor este mai des intilnit si mai placut de crapi . Alegerea mea nr 1 este : 10 ml. de Secret Agent (Rod. H.) , 10 ml. Indian spice (Big xxx) si 3 ml. de sweetner. Alta varianta poate fii : 10 ml. Tutti-Frutti (Nutrabait), 15 ml. extract de porumb (Sweetcorn K. Nash) si 2 ml. de Sweetner. Dozajele sunt date pentru 8 oua .
Aminoacizii ii folosesc numai pentru dip in aceasta perioada rece .

Combinatii castigatoare pot sa fie multe, infinite de fapt ; testati mereu solutii noi care vi se par castigatoare din punctul vostru de vedere pentru ca nu exista senzatie mai neplacuta decit aceea de a sta la pescuit cu niste boilies de care nu sunteti convinsi. Parafrazind va recomand " Testati ! Testati ! Testati ! "


Prezentarea momelii ; montura


O tehnica de prezentare folosita cu succes de englezi pe vreme rece este aceea de a folosi boilies "critic" balansate . Aceasta inseamna folosirea unui boilies care are o flotabilitate aproape neutra , el fiind tinut pe fundul apei de greutatea carligului . Pentru a obtine prin mijloace proprii un astfel de boilies , putem de pilda sa amestec mixul nostru cu un mix pentru boilies pop-up in proportii determinate experimental , pina la obtinerea unui rezultat corespunzator . Metoda este laborioasa si poate o tratam separat , pe viitor , dar pentru a face niste probe rapide de obtinere a unei monturi critic balansate , in cada noastra de baie , iata o solutie mai simpla :


luam un boilies pop-up , de preferinta fluo si taiem un sfert din el . Acelasi lucru il facem si cu un boilies facut de noi cu care dorim sa pescuim . Tragem pe firul de par sfertul pop-up si trei sferturile din boiliesul nostru . Rezulta o momeala bicolora , usor plutitoare cu greutate aproape neutra in apa . Daca nu se obtine rezultatul dorit , schimbam proportiile in care taiem cele 2 boiliesuri . Intotdeauna punem pop-upul linga stopper .
Ar trebuii sa vorbim acum si de o montura care sa prezinte cu randament momeala noastra . Montura trebuie sa fie un "blow back rig" si trebuie sa fie construita pe conceptul de combi rig , cu forfacul din 2 bucati . Primul tronson trebuie sa fie rigid , dintr-un monofilament de 0.50 cu o lungime de 20 cm . Excelent este firul Amnesia dar merge si un monofilament normal . Al doilea tronson este un fir dacron de 5 cm , foarte moale . Legatura dintre tronsoane se face printr-un virtej foarte mic ( Mini Rig Size Swivel ) . Carligul trebuie sa fie de tip Longshank ( Korda hybrid ) , fie cu fir de par normal , fie cu D-rig sau cu anou culisant . Foarte important la aceasta montura este pozitia carligului ; acesta trebuie sa se aseze pe fundul apei la nivelul ochetului si virfului carligului ; tija acestuia spre curbura finala trebuie sa fie ridicata de pe fundul apei . Acest lucru se realizeaza prin folosirea momelilor neutru flotante .
Daca idea de a combina doua bucati de boilies nu va convinge si vreti sa creati un boilies critic balansat foarte actractiv , englezii au citeva idei chiar pentru iarna 2004 - 2005 . O idee grozava ar fii urmatoarea :


luam ceva mix pop-up Richworth ( pe peste ) si adaugam nectar blend pana cind in urma probelor facute gasim varianta plutitoare . Adaugam 5% hidrolizat de creveti Big xxx ( Idro gamberetto) , sau alt hidrolizat de pe piata . Ca parte lichida s-ar adauga 10 ml de aminoacizi / ou , ulei esential de usturoi ( 1 picatura pentru 2 oua ) si indulcitor sweetner ( 1 ml / ou ) .

Am prezentat cum trebuie abordat tenic pescuitul crapului pe ape reci . Avem deja o reteta de boilies foarte atractiva , cu o buna capacitate de dispersie a aromelor . Avem o tehnica de a obtine simplu si rapid boilesurile critic balansate . Adaugam si montura mai sus descrisa , o montura cu "performante testate" .
Nu ne ramine decit sa va uram " Fir Intins !! " .

Avatar utilizator
carprom
maniac
Mesaje: 2299
Membru din: 29 Ian 2003 03:07
Localitate: germany
Contact:

Mesaj de carprom » 28 Oct 2005 18:03

Bine si frumos descris totul, le-ai cam spus pe toate ce lea uitat unul sau altul.

Avatar utilizator
Musaro Adriano
veteran
Mesaje: 705
Membru din: 29 Ian 2003 15:02
Localitate: torino italy

Mesaj de Musaro Adriano » 28 Oct 2005 18:11

In plus decat ati deja spus voi ce pot sa zic: Cred intro momeala mai usoara in apa (balantata cat se poate nimeri) in conditile aceste mai critice al pescuitului, cred in schimbatul forma de la nada respectiva, cred imtr-o bun gust al nadei si nu cred ca contaza cate proteine are o nada intro partida de iarna, find pescuitul acest bazat pe partide scurte unde crapul nu are cum sa se da seama daca boiles este un integrator sau este un aliment complet. de pilda sprijn faptul ca un bun birdfood gustos are mai multe sanse de cel mai bun fishmeal pe care o gasiti pe piata. In sfarsit chestia cum a fost presentata de patabum (apropo salut!!) cu teorie si practica pentru mine nu are sens, teorie si practica sunt 2 lucruri complementari, fara teorie poti sa practici cat vrei dar resultate o sa creasca foarte incet (daca creste)si o sa ramai un pescar mediocre, fara practica pot sa citesti cat carti vrei ca tot un pescar mediocre ramai. Asa ca teorie invatata dar si aplicata poate sa ne ajuta sa obtinem resultate. Adica ce gandesti in teorie ar trebui sal faci si in practica, asa ca nu raspund la intrebari in parte. Un ultim lucru cred ca localizrea joca rolul cel mai important in vara dar mi ales in IARNA...pe care vine. Numai bine si fir intins

Avatar utilizator
carprom
maniac
Mesaje: 2299
Membru din: 29 Ian 2003 03:07
Localitate: germany
Contact:

Mesaj de carprom » 28 Oct 2005 18:22

Adriano, eu mi-am facut iarna trecuta niste Boilies Birdfood cu flavour de frisca in care am lasat cojile de ou in boilies(macinate marunt). Iti venea sa le maninci singur(de obicei gust boilisurile) Anul acesta voi mai incerca ceva nou, nu stiu inca ce, dar pina vie iarna mai este ceva timp, dar voi ramine si la Birdfood + Frisca
Eu nu sunt Fan al miroselelor, dar iarna imi schimb parerea
PS: Amareto este f. bun iarna si ptr. Boilies si ptr Pescar Imagine

Avatar utilizator
Musaro Adriano
veteran
Mesaje: 705
Membru din: 29 Ian 2003 15:02
Localitate: torino italy

Mesaj de Musaro Adriano » 28 Oct 2005 21:16

Ciao carprom, idea cu coaja de oua sa stii ca imi pare foarte buna (nu lam facut niciodata) dar mar tenta, sa stii (frate amesteci de tot ca de obicei!! bravo). Al meu era un discurs oricum pentru cine se face mix a casa, pastrati fainuri animale pentru primavara, si amestecati un super birdfood sanatos. Pentru sezon urmator de fapt am propus la sefu big xxx un superbirdfood pe care (preponderent nazionalitate mea italiena... :wink: ) o sa se numeste birdfood mediteran (de la dieta mediteranea :lol: :lol: ). Previziunile sunt capturi exagerate.. in realitate o sal vedem in actiune urmatoare sezon. Este un biirdfood cu conceptia mai moderna (nu pot sa do reteta intreaga dar in mare si ca noutate are faina de tiger si maple in procente ridicate.)
carprom frisca de la ce firma este? si amaretto frate e bun dr este prea dulce pentru mine eu prefer ceva mai sec: fernet branca!! ciao

Avatar utilizator
carprom
maniac
Mesaje: 2299
Membru din: 29 Ian 2003 03:07
Localitate: germany
Contact:

Mesaj de carprom » 28 Oct 2005 21:35

Musaro Adriano scrie: pastrati fainuri animale pentru primavara

carprom frisca de la ce firma este?
1- Fals ce ai spus :wink: . Consumati acuma sau aruncati resturile de fainuri animale si cumparati primavara proaspete. Stiu ca tu nu te-ai referit asa, dar e mai bine si mai ales la fainurile animale sa iei proaspat

2- "frisca" este de la firma http://www.mm-baits.de/ si o gasesti in stinga la Aromen si se numeste Sahne (tradus > frisca)

Avatar utilizator
Musaro Adriano
veteran
Mesaje: 705
Membru din: 29 Ian 2003 15:02
Localitate: torino italy

Mesaj de Musaro Adriano » 28 Oct 2005 21:41

frate, da, am zis pastrati, dar fainuri animale si produse lactate sau a oua (in particular acest ultime)in...congelator la -15 constant. :lol:

Avatar utilizator
carprom
maniac
Mesaje: 2299
Membru din: 29 Ian 2003 03:07
Localitate: germany
Contact:

Mesaj de carprom » 28 Oct 2005 21:46

Sti ce fac eu cu toate resturile de incrediente ce-mi ramin toamna ? Le bag intro galeata mare le amestec pun ceva pesmete si am primavara un Method Mix > No Name :lol:

Avatar utilizator
Musaro Adriano
veteran
Mesaje: 705
Membru din: 29 Ian 2003 15:02
Localitate: torino italy

Mesaj de Musaro Adriano » 29 Oct 2005 00:24

:lol: :lol: good idea man!!!!!

Avatar utilizator
carpkiller
veteran
Mesaje: 689
Membru din: 20 Mai 2004 11:15

Mesaj de carpkiller » 29 Oct 2005 20:45

Acum 3 ani, am fost la peste prin noiembrie. deja vazusem fulgi de zapada, dar am prins o zi atat de frumoasa incat orele de pranz le-am petrecut in maneca scurta. Nu mai tin minte exact cu ce am dat, dar f probabil cu porumb si rama. Am pescuit pe barajul de la Mihailesti la apa adanca (tocmai invatasem sa folosesc markerul ) si am prins 3 ciortani, cel mai mare 3 kg. Am fost extrem de bucuros.
Anul trecut am facut 2 partide pe apa rece la albele si la matara, dar nu am prins nimic, nici un beep ! Ce-i drept am nadit mult si am pescuit aproape ca vara !
Anul asta vroiam sa mai fac o singura iesire la Mihailesti, unde n-am mai pescuit de 2 ani si sa pescuiesc tot pe locul ala, dar mi-am pierdut elanul cand i-am vazut pe unii cu barca pe mijlocul lacului cum probabil intindeau kilometri de plasa. :-( !
Dc ma duc, f probabil o sa ma duc 12h sapt asta o sa pescuiesc initial cu 3 lansete pe porumb si cu o a-4-a pe boilies nadite numai cu pachetele solubile. O sa folosesc plumbi cat mai usori (70-80) ca sa pot sa fac pachetelele solubile cat mai mari. Ma bate gandul la monturi helicopter ca sa arunc cat mai departe, dar f probabil o sa dau tot cu plumb pierdut si carlige korda longshank de 4 si gamakatsu pop-up.

Ma tot gandesc la Mihailesti pt ca este un bazin enorm, cu apa f adanca unde sunt convins ca pestele se hraneste pana la temp ext. f mici, chiar dc la Darvari sau Peris sigur as prinde ceva! O sa fie un fel de partida experiment pt ca sigur mai sunt si 2-3 crapi mari pierduti printr-o enormitate de plase

Scrie răspuns