Strategii de primavara

Tehnica, tactica, strategii, tot ce tine de abordarea, strategia si desfasurarea unei partide de crap

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Scrie răspuns
Avatar utilizator
Marius_bn
veteran
Mesaje: 548
Membru din: 02 Dec 2005 07:01
Localitate: Baia Mare
Contact:

Strategii de primavara

Mesaj de Marius_bn » 06 Dec 2005 10:30

Stimati domni,
Fac un apel catre pescarii mai experimentati sa ne comunice o idee sau mai multe despre cum ar trebui planificata o partida de pescuit incepand cu lunile de primavara. Poate pare prea devreme dar, dupa cum pe forum am vazut, strategia necesita mult timp de pregatire si documentare. Stim ca domnul crap isi incepe activitatea de hranire dupa ce apa trece de 12 grade C dar putem aplica aceleasi reguli de pescuit ca si in cazul unei partide desfasurate toamna?
Asadar asteptam, cu rabdare, cate "un boilies cu aroma de intelepciune" din partea celor care au trecut demult de statutul de incepator. :wink:
Cu multumiri,
Crapu' cel mic.

Avatar utilizator
carprom
maniac
Mesaje: 2299
Membru din: 29 Ian 2003 03:07
Localitate: germany
Contact:

Mesaj de carprom » 06 Dec 2005 10:36

Cum spune-ai si tu, este cam devreme si cu siguranta vor vor mai pune si altii aceasta intrebare prin Feb. Martie .
Eu nu-ti voi raspunde deocamndata, fiinca scriu un articol pe aceasta tema, si il poti citi pe www.crap.ro
:wink:

Avatar utilizator
Marius_bn
veteran
Mesaje: 548
Membru din: 02 Dec 2005 07:01
Localitate: Baia Mare
Contact:

Mesaj de Marius_bn » 06 Dec 2005 10:53

carprom scrie:Cum spune-ai si tu, este cam devreme si cu siguranta vor vor mai pune si altii aceasta intrebare prin Feb. Martie .
Eu nu-ti voi raspunde deocamndata, fiinca scriu un articol pe aceasta tema, si il poti citi pe www.crap.ro
:wink:
"Nu lasa pe maine ce poti face azi". :D
Ar fi cam tarziu se te apuci in primavara sa cauti "in dictionar" ce inseamna fel si fel de denumiri.
Oricum, asteptam articolul.

Avatar utilizator
carprom
maniac
Mesaje: 2299
Membru din: 29 Ian 2003 03:07
Localitate: germany
Contact:

Mesaj de carprom » 06 Dec 2005 10:56

Marius_bn scrie:
"Nu lasa pe maine ce poti face azi". :D
Nici Dumnezeul nu a facot lumea intr-o zi :wink:
Cu rabdarea treci mare. Lasa ca iti vor raspunde alti Useri cu siguranta, si poti incepe sa cauti locurile de pe acuma :wink:

Avatar utilizator
roger
member
Mesaje: 178
Membru din: 04 Iun 2004 12:35
Localitate: bucuresti
Contact:

Mesaj de roger » 06 Dec 2005 11:16


Avatar utilizator
Kulcsar Laszlo
Site editor
Mesaje: 728
Membru din: 03 Mai 2004 17:03
Localitate: Zalau
Contact:

Mesaj de Kulcsar Laszlo » 08 Dec 2005 17:31

[/quote]
"Nu lasa pe maine ce poti face azi". [/quote]

Ci lasa-le pentru poimaine, poate ca nu vei mai fi nevoit sa le maifaci :D :D :D
Kulcsar Laszlo

Avatar utilizator
Marius_bn
veteran
Mesaje: 548
Membru din: 02 Dec 2005 07:01
Localitate: Baia Mare
Contact:

Mesaj de Marius_bn » 08 Dec 2005 17:36

Ci lasa-le pentru poimaine, poate ca nu vei mai fi nevoit sa le maifaci :D :D :D[/quote]

Le-as lasa eu dar parca inima de crap am in piept.
Mare noroc ca nu dorm in cada ... :lol:

Avatar utilizator
roger
member
Mesaje: 178
Membru din: 04 Iun 2004 12:35
Localitate: bucuresti
Contact:

Mesaj de roger » 08 Dec 2005 17:47

Uite niste raspunsuri.Fiecare vine pentru o intrebare precisa.Intrebarile le gasesti daca te duci pe linkul de mai sus.E un topic initiat de Patabum.Uite ce zic niste unii pescari.

Citat din : Val Pangica Jr.

Tinind cont de ultima experienta avuta pe Tincabesti - noaptea ger - temperaturi de -1 - 3 grade ( in prima noapte ) sau de 2-5 grade in ultimele 2 nopti . Iti spun ce s-a intimplat raminind la latitudinea ta sa tragi concluziile :

1.nada Franckfurt Sausage - 18 mm ; Squid & Octopus SBS cu capsuna - 18 mm ; pop-up mainline Fluo - Double Atraction de capsuna si tuty frutty
2. am avut 2 capturi in noaptea cea mai friguroasa - un crap la bolies de 18 mm , simplu , pe carlig Fox seria 2 XS - nr 2 , aruncat peste 20 bile de 18 mm ; a 2-a captura , pe o punga de PVA cu bile de 18 mm , pe carlig 1 bila S&O si 1 pop-up Mainline Fluo ( violet ) , de 14 mm . Trasaturile la 02.00 Am si 05.00 AM ( afara era -1 grad !! )
3. stiu ca Vladeanu in acelasi concurs a prins mult peste mare la combinatie om de zapada cu pop-uri mainline Fluo Double Atraction . ( restul spune el , daca e pe site )
4. am respectat regula nadirii minime , pe linga carlig . Bilele erau facute cu mult alcool ( Whisky Link ) din plecare .
5. am nadit in 4 zile de concurs cu cca 5 kg de bile , o suprafata cit jumatate de Peris .
6. Dimensiunea bilelelor nu a trecut de 18 mm , am pescuit mult si cu bile cojite , pe care le-am facut de 14 sau 16 mm . Le ajutam cu pop-urile mici de 10-12 mm

Ce poti gresi ? Supranadirea , nade pline de ulei sau cu arome pe baza de glicol , identificarea proasta a locului ( pe care trebuie sa-l cam stii ca tine peste ) , sa plasezi lansetele NUMAI la apa mica sau la apa mare , sa nu folosesti punga PVA ca un instrument de maxiam eficienta pe ape reci , etc
Ca monturi am folost monturi tip stiff din Heavy Skin de la Sufix , 15 lb , cojite la carlig si la vartej . Carligele pe care am scos peste au fost Fox 2 XS marimea 2 si Partridge F8 - marimea 1 . Am mai incercat si carlige mai mici dar nu cred ca mai era peste prin zona , dupa prima noapte.

Citat din : Cornel Rosioru

1. De regula fiind frig, cele mai bune partide sunt cele scurte. Cel mult o zi si o noapte.
2. Eu cel putin, folosesc o balta pe care o cunosc bine.
3. Daca cunosc balta, cunosc si locul unde este casa pestelui.
4. Eu nadesc in cantitati mici. Bilele musai sa contina ceva condiment si ceva alcool.Marimea celor cu care nadesc pot fii de 18, cele pt. ac nu mai mari de 14, 15. Mai incerc si un sirag de 3,4 bile de 8 sau 10mm.
5. Dupa parerea mea montura e f. importanta. Ac mic si subtire, dar de calitate, si un fir subtire si f. matasos.
Cam asa abordez eu o partida in sezonul rece.


p.s.Scuze autorilor pentru copy/paste.

Scrie răspuns