nada

Tehnica, tactica, strategii, tot ce tine de abordarea, strategia si desfasurarea unei partide de crap

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

SF
senior member
Mesaje: 346
Membru din: 13 Feb 2004 20:03

Mesaj de SF » 08 Mar 2004 16:46

Am avut rezultate mai bune pe apa putin tulbure(de la vint,curenti).Cit despre apa tulbure(de-a binelea) si crescuta dupa ploi puternice numa-i la mreana.


Fir Intins!!!

SF
senior member
Mesaje: 346
Membru din: 13 Feb 2004 20:03

Mesaj de SF » 08 Mar 2004 18:21

Nu imi poate spune si mie cineva cit costa o rima neagra,mare prin Bucuresti,acum(sau cit a fost anul trecut in sezon)?Multumesc.

Fir Intins!!!

Avatar utilizator
Musaro Adriano
veteran
Mesaje: 705
Membru din: 29 Ian 2003 15:02
Localitate: torino italy

Mesaj de Musaro Adriano » 08 Mar 2004 18:32

la balta la apa limpede este cam greut,trebui lucrat la presentarea momeli si camuflaj (un pic cel putin) la apa tulbure am avut resultate cele mai bune(vorbesc de crap).
Gica intradevar mai scumpa nada cu boiles, dar , daca le produci tu pot sa scadi cu cheltuiela si daca mergi des la un loc arunca si boiles(juma de kg.) cateva partida fara sa le folosesti in montura (asa ca crapul vede ca nu este nici o pericol) si dupa 1 luna proba sa dai acolo cu boiles(daca le ai focute tu doar tu ai boiles aceaste si peste stia sa faca diferenta) si cu rabdare. acesta este o metoda pentru a evita momitul masiv si reduce costuri...dar nu resultate. ps. Gica exista diferite tipuri de boiles pentru partite lungi si pentru partide scurte si diferenta intre ele este foarte mare.
si in europa sunt multi crapari care poate pescui doar duminica si sa lucrat pentru a resolva problema acest. Numai bine si .....frati pare ca se incalzeste ceva aici!!!!!!!

Avatar utilizator
patabum
senior member
Mesaje: 441
Membru din: 22 Sep 2003 17:55

Mesaj de patabum » 08 Mar 2004 18:46

Ok, din lipsa de timp nu mai astept si alte raspunsuri.

Marea majoritate am avut partide reusite atunci cand apa era tulbure (mai mult, mai putin - irelevant) si, cu exceptiile datorate norocului, nereusite cand apa era limpede (foarte limpede, mai putin limpede, etc.).

Nu cred ca este corect sa disociem nada de starea apei. Inainte de a obisnui pestele cu ceva anume (mai ales un mix de boilies) nada trebuie:
- sa atraga crapul in zona nadita
- sa il mentina in zona nadita
- sa il determine (cazul ideal) sa se hraneasca fara a mai tine cont de instinctul de conservare.

Crapul detecteaza in primul rand elementele chimice care il intereseaza, iar primul semnal este declansat de schimbarea PH-ului in zona nadita. inainte de a sti ce proprietati are mixul minunat, el reactioneaza la acest semnal chimic.

Daca in componenta nadei vom adauga, cum zicea Iliuta pe la inceputul acestui topic, faina, sau orice alt ingredient care, dispersandu-se in apa, o va tulbura, rezolvam punctul 2 si partial si 3, crapul avand la dispozitie acel camuflaj care sa-i asigure securitatea (nu stiu cum sa scriu altfel, suna hilar dar sper ca se intelege).

Parerea mea! :lol:

Vizitator

Mesaj de Vizitator » 08 Mar 2004 21:42

Draga Patabum ,
astept cam in 10 zile sa-mi vina 2 chestii noi - cu care nu am mai incercat pina acum la crap . Prima chestie se cheama Crap Cloud - cu diverse arome - si este de fapt un praf care se disperseaza rapid in apa formind un nor aromat . Deci exact ca cele expuse mai sus de tine ! Camuflaj - schimbare ph si arome .
A doua chestie se cheama Artifical Bread for Carp - si nu am vazut decit o poza la acest articol - poza in care in jurul momelii se formase un nor de vreo 1 metru diametru - numai din particule in suspensie . Am comandat pentru ca mi s-a parut interesanta - dar nu stiu deocamdata ce este . Poate stie cineva din voi si ma lamuresc si eu - mai ales ca a fost cam scumputza .
Ceea ce am vrut eu sa subliniez este faptul ca inclusiv cei care produc astfel de articole pentru pescuitul crapului - au folosit aceleasi observatii ca si tine despre camuflaj , ph si arome .

Gica Chioru
senior member
Mesaje: 343
Membru din: 25 Ian 2003 13:33
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de Gica Chioru » 09 Mar 2004 11:59

Patabum chestia asta cu apa limpede, este valabila primavara si toamna. La pescuitul la distanta, nu sunt probleme (consider) decisiv fiind apetitul. La mal, eu produc o usoara tulburare a apei, tot timpul pescuitului.

Gica Chioru
senior member
Mesaje: 343
Membru din: 25 Ian 2003 13:33
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de Gica Chioru » 10 Mar 2004 13:08

De abia acum am vazut. Eu am avut cele mai bune zile de pescuit, pe vant. Ba chiar la Dridu sau la Cornetu, daca era vijelie era si mai bine. Deci as spune ca in lacurile mari, gen Sarulesti este bine sa fie vant cat mai puternic, evident eliminam din discutie vreun uragan :D

Scrie răspuns