De ce am ratat?

Tehnica, tactica, strategii, tot ce tine de abordarea, strategia si desfasurarea unei partide de crap

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Scrie răspuns
crysst
new member
Mesaje: 7
Membru din: 17 Apr 2006 22:06

De ce am ratat?

Mesaj de crysst » 10 Iun 2006 18:10

Sunt la inceput in domeniul pescuitului la crap cu momeala sub ac si nu pe ac.
Am fost astazi la o balta , am dat la 3 boabe de porumb uscat sub ac (cu nadirea de rigoare) am avut 3 trasaturi clare (am mulineta cu baitruner), crapu a plecat cu firu cel putin 5 secunde pana sa intep, am intepat si....am ratat. nu inteleg de ce. Am dat cu ac de 6. Sa fi fost acul mic?

Va multumesc

Schumi
veteran
Mesaje: 580
Membru din: 01 Dec 2005 09:16
Localitate: Brasov

Mesaj de Schumi » 10 Iun 2006 19:29

....mai da niste detalii,tipul carligului,cu ce fir era legat,distanta aprox. de la curbura carligului pana la cea mai apropiata boaba de porumb.......
Imagine

dedu razvan claudiu
junior member
Mesaje: 73
Membru din: 17 Feb 2006 18:49
Localitate: bucuresti

re

Mesaj de dedu razvan claudiu » 10 Iun 2006 20:14

salut ! nu cred ca marimea carligului este rezultatul neinteparii pestelui ci mai de graba lungimea rig-ului (a firului de par) ori de ce nu chiar carligul, in sensul in care nu ar fi fost suficient de ascutit!! ar mai exista o explicatie in legatura cu tipul monturii tale, incearca sa pescuiesti cu monturi cu autointepare, adica vartejul de care ai legat carligul sa intre fix in gaura plumbului astfel incat atunci cand pestele absoarbe momeala, greutatea plumbului sa-l intepe.
Fir intins!!

E-carp
junior member
Mesaje: 68
Membru din: 18 Aug 2003 09:33

Mesaj de E-carp » 10 Iun 2006 23:12

Gasesti poze si explicatii cu monturi aci pe forum, sau pe alte site-uri. Cauta si in Aventuri la Pescuit. Important e sa fii atent la detalii si sa faci montura EXACT cum e acolo , elimina "cred ca ar merge si asa...", aici ma refer la fir, ac ,marimea boiliesului in raport cu acul, lungimea firului de par. Compara montura ta cu ele si vezi diferentele. Eventual pune aci o poza cu montura ta ca sa primesti raspunsuri precise.

Avatar utilizator
Tilea Gabriel
Moderator
Mesaje: 1726
Membru din: 26 Ian 2005 12:43
Localitate: Dumbravita , Timis
Contact:

Mesaj de Tilea Gabriel » 13 Iun 2006 22:05

Intr-adevar pot fi mai multe probleme , pune o poza cu montura si iti putem explica clar pe ea :!:
Powered by two rods

carpriver
senior member
Mesaje: 484
Membru din: 22 Apr 2005 11:16
Contact:

Mesaj de carpriver » 15 Iun 2006 15:53

Lungimea conteaza...aici.... la pescuit :lol:

Avatar utilizator
carpkiller
veteran
Mesaje: 689
Membru din: 20 Mai 2004 11:15

Mesaj de carpkiller » 16 Iun 2006 03:17

Dc a plecat cu fir sigur a fost intepat. acum depinde mult si de montura.
Conteaza mult si greutatea plumbului la preintepare. Cu ce plumb ai dat ?Ce carlig? Ce forfac (material si lungime)?
Functioneaza la modul urmator (pt monturi fixe - ex. cu plumb pierdut):
aspira bobul, aspira carligul, se inteapa sub greutatea plumbului, deci trebuie sa miste plumbul din loc ca sa-ti piuie tie senzorul, apoi intepi tu
Eu am plumbi intre 90 si 120 si cel mai des folosesc de 4oz, asta inseamna aprox. 112g (cred).
Dc ai avut trasatura, si a mai si plecat 5 secunde cu fir, atunci lungimea rigului cred ca este ok, cel mai probabil iti trebuie un plumb mai greu.

crysst
new member
Mesaje: 7
Membru din: 17 Apr 2006 22:06

Mesaj de crysst » 16 Iun 2006 22:29

carpkiller scrie:Dc a plecat cu fir sigur a fost intepat. acum depinde mult si de montura.
Conteaza mult si greutatea plumbului la preintepare. Cu ce plumb ai dat ?Ce carlig? Ce forfac (material si lungime)?
Functioneaza la modul urmator (pt monturi fixe - ex. cu plumb pierdut):
aspira bobul, aspira carligul, se inteapa sub greutatea plumbului, deci trebuie sa miste plumbul din loc ca sa-ti piuie tie senzorul, apoi intepi tu
Eu am plumbi intre 90 si 120 si cel mai des folosesc de 4oz, asta inseamna aprox. 112g (cred).
Dc ai avut trasatura, si a mai si plecat 5 secunde cu fir, atunci lungimea rigului cred ca este ok, cel mai probabil iti trebuie un plumb mai greu.
am avut montura cu plumb pierdut, forfacul din fir textil, carligu legat still KORDA pentru o intepatura mai buna, incerc sa pun o fotografie cu toata montura cu momeala cu tot dar nu stiu cum. Plumbul este picatura si are cam 100 g cel putin dupa cate mi-am dat seama.

Avatar utilizator
Tilea Gabriel
Moderator
Mesaje: 1726
Membru din: 26 Ian 2005 12:43
Localitate: Dumbravita , Timis
Contact:

Mesaj de Tilea Gabriel » 16 Iun 2006 22:54

O intrebare .........este amur in balta in care ai dat ?
Powered by two rods

crysst
new member
Mesaje: 7
Membru din: 17 Apr 2006 22:06

Mesaj de crysst » 17 Iun 2006 19:49

Tilea Gabriel scrie:O intrebare .........este amur in balta in care ai dat ?
foarte putin probabil....in schimb apa are maxim 80 de cm poate influenta?

Scrie răspuns