Pescuitul crapului la rau

Tehnica, tactica, strategii, tot ce tine de abordarea, strategia si desfasurarea unei partide de crap

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Vali
member
Mesaje: 190
Membru din: 09 Ian 2003 14:36
Localitate: Galati

Pescuitul crapului la rau

Mesaj de Vali » 19 Mar 2003 14:13

Imi cer scuze, dar biscutii cu pricina s-au dovedit a fi o mare dezamagire. Se numesc Extru Can. Zilele trecute am primit cativa de la un prieten care are caine si pe care il rugasem sa se intereseze de biscuti scufundatori. Cele trei bucatele pe care mi le-a dat s-au dus la fund fara probleme si au rezistat cam o ora pana sa se dizolve. Ieri am cumparat cam 300 gr de Extru Can si, spre surprinderea mea, doar cativa dintre ei s-au scufundat, in timp ce ceilalti pluteau fara jena. La afacerea asta nu au avut de castigat decat cainii de pe langa bloc. Singurul biscuite care se scufunda ramane Frolic-ul (pe incercate).

De pescuit, pescuiesc mai mult la Prut. Din cate stiu eu, nici unul dintre prietenii mei nu au fost inca pe balta (temperaturile la noi variaza intre 5-8 grade). Poate saptamana viitoare imi voi incerca si eu norocul, cine stie?
Vali

Vali
member
Mesaje: 190
Membru din: 09 Ian 2003 14:36
Localitate: Galati

Pescuitul crapului la rau

Mesaj de Vali » 01 Apr 2003 08:48

Am fost duminica la pescuit la Prut. Partida mi-a rezervat numai surprize. Apa a fost destul de crescuta si foarte rece (spun asta pentru ca am simtit-o pe propria piele - neavand cizme de cauciuc, a fost nevoie sa ma descalt ca sa trec cateva portiuni inundate). Am folosit ca momeli Frolic si porumb cu miere.

Partea interesanta e ca Frolicul nu a vrut sa se scufunde la Prut decat dupa ce s-a imbibat binisor cu apa. Ma gandesc ca fiind apa murdara, conditiile erau cu totul altele fata de paharul cu apa de la chiuveta in care probasem eu Frolicul acasa.

Capturi nu am avut, desi am plasat monturile in apropierea radacinilor unei salcii uscate care se apleca peste apa. Trasaturi am avut doar la porumb, insa sunt inclinat sa cred ca era vorba despre vreun carasel sinucigas care incerca momeala.

Daca e adevarat zvonul cu prohibitia cred ca mai am sanse sa fac cel putin inca un pescuit pana pe 21. Sper ca rezultatele vor fi altele atunci.
Vali

Avatar utilizator
Ioan S.
member
Mesaje: 225
Membru din: 08 Feb 2004 14:10
Localitate: Iasi

Mesaj de Ioan S. » 13 Mai 2004 15:00

Pentru ca a trecut un an de la cele scrise aici in acest topic, si probabil ati incercat cite ceva din cele scrise aici, va rog popularizati ceva rezultate si constatari personale referitor la nadirea la riu (in special Prut).

Pentru mine anul acesta (daca vremea va permite) va fi primul an in care voi merge la Prut aproape zilnic in cele trei sapamini de concediu (as vrea cel putin 5 zile dintr-o saptamina) mai ales pentru a putea nadi cit de cit constant locul ales.
Inca mai am indoieli daca voi utiliza ca nada cubulete de mamaliga sau altceva (poate boabe de porumb).
Inca mai am indoieli cit de departe voi nadi in curentul apei. Parerea mea este ca pestele isi cauta hrana sub mal, la o adincime variabila (care depinde de cit de calda este apa). Il gasim pe fundul albiei (chiar in curent uneori cand este foarte cald si cauta apele mai reci). Ideal ar fi sa pot nadi pe o bulboana la un cot al Prutului, dar locul este prea frecventat si s-ar putea sa-l gasesc in unele zile ocupat (si sigur va fi ocupat presupunind ca voi avea rezultate). Asa ca voi alege un loc mai retras, cu mal impracticabil cel putin 100 m in aval. Curentul va ridica plumbul (respectiv montura) pe curbura albiei sub mal. Voi face lansari oblic spre aval, cam 40-50 m si curentul apei va face restul. Cu doua lansete cu plumb de greutati diferite si la distanta (lungimea lansarii) diferita voi obtine adincimi diferite sub mal. Spun asta pentru ca asa am pescuit si pina acum. INTREBAREA este cum as putea nadi in aceste conditii (adica sub mal)? Ma gindeam sa mai pun doua lansete (mai am inca vechile lansete rusesti din aluminiu, cu mulinete Delfin 10) cu firele de anul trecut fiecare cu cite un naditor imens care vor duce nada cam in aceeasi zona cu momeala, dar m-ar incurca firele suplimentare. Sau poate ca nu ma vor incurca daca le pun mai aval (fata de lansetele "active") si cu firul lipit de mal.

As vrea sa folosesc seminte de cinepa in compozitia mamaligii. De unde procurati semintele de cinepa?

Cred ca sunt suficiente intrebari. Multumesc pentru rabdarea de a le citi si eventuala straduinta de a le raspunde.

Fir Intins !

Avatar utilizator
Sharky
member
Mesaje: 149
Membru din: 30 Sep 2003 13:32
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de Sharky » 13 Mai 2004 18:44

Semintele de canepa le gasesc in bucuresti in Piata Obor, la tarani.Trebuie sa existe si in Iasi o piata de genul acesta(50-60 000lei/kg).Nu stiu daca in Iaqsi exista magazin Energofish caci la cel din Bucuresti se gaseste ambalata la pungi de 1/2kg.
Depinde acum cum vrei sa o inglobezi in mamaliga.prajita si macinata iese o faina extrem de parfumata dar foarte uleioasa.
Dan Petre aka Sharky
www.drcrap.ro
Carping Club

Vali
member
Mesaje: 190
Membru din: 09 Ian 2003 14:36
Localitate: Galati

Pescuitul crapului la rau

Mesaj de Vali » 17 Mai 2004 14:04

Care ar fi invataturile trase din acest topic?

Referitor la Frolic, l-am folosit o singura data si atunci apa era crescuta si foarte tulbure si n-am avut nici un rezultat. Un lucru insa am invatat: folosesc biscuiti pentru caini de fiecare data in nada. Au o compozitie suficient de bogata in proteine si carbohidrati, sunt uleiosi si au un miros puternic. Ii pun la inmuiat cu apa fierbinte si ii las cam 24 de ore. Biscuitii absorb apa si de aceea, din cand in cand, completez cu apa fierbinte. Ii amestec cu prafurile si boabele din reteta si gata. Nada este astfel mai legata si pot face bulgarii mai usor. In plus, fiind plini de apa, biscuitii nu mai plutesc.

La capitolul nadit la rau, nu am o metoda foarte stiintifica. In general, pun pe firul principal un plumb usor, de 30 gr., in forma de para, cu ochet. In jurul plumbului asta, fac un bulgare de nada, cam cat o portocala mai sanatoasa. Nada trebuie sa fie putin mai uscata pentru ca bulgarele sa reziste la aruncare si sa nu se dezintegreze la contactul cu apa.

Cu frana reglata la minim si lanseta in mana stanga, arunc cu dreapta bulgarele de nada la vreo 5 – 6 m de mal, la vreo 20m in amonte de locul de pescuit si il las sa il duca curentul. Vad pe unde se opreste bulgarele si arunc si restul bulgarilor cam tot in zona in care l-am aruncat pe primul. Daca nu imi iese din prima (bulgarele se dezintegreaza, nada nu ajunge aproape de locul in care vreau sa pescuiesc, etc) incerc din nou.

In raurile cu curent puternic, cum ar fi Prutul, nu cred ca iti poate garanta cineva ca nada va ajunge in punctul X. Nu cred ca poti face un pat de nada, in sensul in care ti-l poti construi la balta. Cred ca ramane intotdeauna loc si pentru putina sansa. Metoda insa mi se pare destul de precisa. :D
Vali

Avatar utilizator
Ioan S.
member
Mesaje: 225
Membru din: 08 Feb 2004 14:10
Localitate: Iasi

Mesaj de Ioan S. » 18 Mai 2004 15:02

Multmesc.
Asta ar fi o solutie (sa pescuiesti acolo unde poti nadi).

Fir intins!

Vali
member
Mesaje: 190
Membru din: 09 Ian 2003 14:36
Localitate: Galati

Pescuitul crapului la rau

Mesaj de Vali » 18 Mai 2004 17:05

Cred ca nu m-am facut suficient de bine inteles. In nici un caz nu se pune problema sa pescuiesti doar in locuri in care poti nadi usor. De ex. locul meu preferat la Prut este un cot plin de cioate, cu malurile acoperite de vegetatie, de care te poti apropia la cel mult 30m.

Metoda de care iti spuneam te ajuta sa te asiguri ca nada ta ajunge aproape de locul de pescuit. Atfel te trezesti ca Prutul iti duce nada aiurea si ca de fapt hranesti pestii din Dunare.

Prin incercari succesive cu bulgari facuti in jurul plumbului stabilesc distanta (fata de mal si de locul de pescuit) la care trebuie sa arunc si ceilalti bulgari pentru a ajunge in locul cu pricina. Locul in care s-a oprit bulgarele il stabilesc in functie de locul in care firul intra in apa si astfel vad daca restul nadei ar ajunge in zona care ma intereseaza sau nu. Daca nu, incerc din nou... Cea mai mare parte a bulgarilor ii arunc tot din mana, iar greutatea si consistenta le stabilesc in functie de conditiile de pescuit.

Nu pot sti cu exactitate unde se opresc bulgarii de nada si de aceea iti spuneam ca la mijloc ar fi si putina sansa. Metoda nu e la fel de precisa cum sunt cele pe care le folosesti la balta (prazsti, racheta, cobra, etc). Oricum mi se pare mult mai bine asa decat sa arunc nada la noroc si sa sper ca apa va duce putin si in locul in care vreau eu sa prind crap.

Ca sa folosesc o expresie devenita celebra aici: “Parerea mea!”
Vali

Vizitator

Mesaj de Vizitator » 19 Mai 2004 20:02

Incercati si cu pungi de PVA - numai pentru nadire . In principiu - cu vreo 10 pungi pline se rezolva problema pentru 1 zi de pescuit . Important este ca lanseurile sa fie facute in acelasi loc - pungile sa fie omogene ca greutate si in plus plumbul folosit ulterior pentru montura sa aiba cam aceeasi greutate cu pungile folosite . Sunt sanse mari sa realizati un coridor de hranire - si pe acest coridor sa se afle si montura Dvs

SF
senior member
Mesaje: 346
Membru din: 13 Feb 2004 20:03

Mesaj de SF » 19 Mai 2004 20:10

Coridorul asta ar fi bine sa aiba vreo 3-4-5m latime.

Fir Intins!!!

Vizitator

Mesaj de Vizitator » 19 Mai 2004 20:35

Lansati alternativ - in zig zag - si va avea latimea specificata de Dvs . In plus sa stiti ca pestele pe Dunare sau pe riuri urmeaza dira de nada si in amonte nu numai in aval . Deci e suficienta si o dira lunga de 10-12 metri si lata de numai 1 metru - pentru a avea prezentari pe patul nostru de nada

Scrie răspuns