Pescuitul crapului la rau

Tehnica, tactica, strategii, tot ce tine de abordarea, strategia si desfasurarea unei partide de crap

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Avatar utilizator
carprom
maniac
Mesaje: 2299
Membru din: 29 Ian 2003 03:07
Localitate: germany
Contact:

Mesaj de carprom » 18 Feb 2003 22:55

Buna Domnule Tudor Oprescu

Si eu mai folosesc din cind in cind Frolic, si chiar in locuri unde nu mai merge nimica cu Boilies,Pellets sau Tigernuts cum spuneati si Dv. . Domnul Vali vroia sa stie despre biscuiti de caine. Nu stiu cum se numesc pe Franceza dar pe Germana se numesc Hunde Kuchen si din cite stiu eu plutesc toti acesti Biscuiti.

Fir intins---------------------------<°(((><

carprom :)

Vali
member
Mesaje: 190
Membru din: 09 Ian 2003 14:36
Localitate: Galati

Pescuitul crapului la rau

Mesaj de Vali » 19 Feb 2003 11:19

Multumesc mult pentru raspuns!
Am totusi cateva nelamuriri:

1. Cat de eficienta este o montura de tip pop-up la rau? Ma gandesc ca la rau curentul ar misca o asemenea montura de colo-colo, ceea ce mai mult ar speria crapul decat sa il atraga.

2. Ce monturi folositi pentru biscuitii pentru caini?

3. Gasesc Frolic in Romania? Este cumva tot o mancare pentru caini?
Vali

Avatar utilizator
Iliuta Goean
maniac
Mesaje: 1416
Membru din: 11 Dec 2002 17:25
Localitate: Delta Dunarii
Contact:

Mesaj de Iliuta Goean » 19 Feb 2003 11:34

tudor oprescu scrie:Salutare,

Daca vreti pot sa fac o fotografie cu montura de Frolic pe care pot s-o pun la o adresa web un sa va duceti s-o vedeti.

Puteti va rog sa trimiteti montura ca desen sau foto, eventual si cu ambalajul de Frolic pe adresa mea de mail sa o pot publica pe site?

Multumesc

Tudor Oprescu
Nu face ce nu-ti place!

Avatar utilizator
tudor oprescu
Moderator
Mesaje: 231
Membru din: 18 Feb 2003 16:24
Localitate: Paris
Contact:

Mesaj de tudor oprescu » 19 Feb 2003 11:47

Sigur o trimet chiar astazi.

Tudor Oprescu

Avatar utilizator
carprom
maniac
Mesaje: 2299
Membru din: 29 Ian 2003 03:07
Localitate: germany
Contact:

Mesaj de carprom » 19 Feb 2003 21:15

Eu nu am pescuit inca la Rau(doar fluviu) dar ma gindesc ca cei ce pescuiesc acolo nu arunca montura in mijlocul curentului :) , si de ce nu ar fi interesant un Pop up la doar 1cm. de de fundul apei(chiar si in Rau).
Puteti Dv sa explicati o alta mondura ptr. biscuiti de caine(car plutesc) ???
Eu folosesc Frolic pe Hair Rig, doar ca nu il intep ci il prind printr-un lat.
Daca se gaseste Frolic in Romania va pot spune dupa concediul din vara :lol: , dar pina atuncia veti afla de la alti colegi din Forum.

Fir intins----------------------------<°(((><
carprom

Vali
member
Mesaje: 190
Membru din: 09 Ian 2003 14:36
Localitate: Galati

Pescuitu crapului la rau

Mesaj de Vali » 20 Feb 2003 10:01

Pana acum nu am mai pescuit cu pop-up si probabil de aceea sunt atat de neincrezator. In plus, eu stiam ca monturile pop-up se folosesc doar in ape statatoare.

Referitor la o alta montura pentru bisciutii pentru caini, eu m-am gandit la un rig de genul celui afisat pe site pentru porumb, cu un lest oarecare pe hair-rig care sa compenseze flotabilitatea biscuitilor. Cred ca ar fi potrivite boabe de porumb cu aroma scopex (pentru ca vreau sa folosesc biscuitii pe baza de peste).

As mai avea o intrebare si o rugaminte:
-Bucatelele de Frolic sunt si ele plutitoare?
-Puteti sa imi dati mai multe detalii despre montura pentru Frolic?
Vali

Avatar utilizator
tudor oprescu
Moderator
Mesaje: 231
Membru din: 18 Feb 2003 16:24
Localitate: Paris
Contact:

Mesaj de tudor oprescu » 20 Feb 2003 11:48

Salut,

Fotografiile despre Frolic i le-am trimis ieri webmasterului asa cum promisesem. Puteti sa le vedeti la adresa urmatoare pina cind o sa apara pe site-ul asta : http://carnavenir.free.fr/frolic/
Bucatelele de Frolic nu sunt plutitoare, se destrama incet incet in apa, deci trebuie schimbate cam la o ora jumate/doua pentru Frolicul caini mari si la o ora pentru cel facut pantru caini mici. Totul depinde de temperatura apei. Cu cit e mai calda cu atit se disolva mai repede.
Daca se gaseste in Romania ? Nu stiu.
Eu am prin cu Frolic in Spania pe rio Ebro chiar si in curent. Dar si populatia de crapi este foarte densa.
Cit despre biscuiti de caini, nu cunosc, nu am caine, eu m-am interesat acestui tip de alimente numai pentru pescuit.

Tudor Oprescu

Avatar utilizator
carprom
maniac
Mesaje: 2299
Membru din: 29 Ian 2003 03:07
Localitate: germany
Contact:

Mesaj de carprom » 20 Feb 2003 13:35

Asi dorii sa mai adaug ceva la spusele Domnului Oprescu.
Frolicul se poate usca la soare sau in cuptor, iar atunci tine mai mult in apa(ca.4-5 ore) sau daca le macinati si le fierbeti ca pe boilies poate sa tina pina la 10 ore.
Fir intins------------------------<°(((><
carprom :)

Avatar utilizator
Iliuta Goean
maniac
Mesaje: 1416
Membru din: 11 Dec 2002 17:25
Localitate: Delta Dunarii
Contact:

Mesaj de Iliuta Goean » 20 Feb 2003 16:15

multumesc domnule oprescu, am primit mailul, in cateva zile va fi pe site
Nu face ce nu-ti place!

Avatar utilizator
dudi
member
Mesaje: 138
Membru din: 21 Dec 2002 16:09
Localitate: Cluj-Mures

Mesaj de dudi » 25 Feb 2003 12:59

Cat despre momeli folosite primavara la crap mai am de adougat ceva: pescari sportivi (si nesportivi) au avut rezultate bune pe rau(Mures) la rama de namol, in lunile martie-aprilie.S-a prins in special la pluta.

dudi

Scrie răspuns