Pescuitul crapului la rau

Tehnica, tactica, strategii, tot ce tine de abordarea, strategia si desfasurarea unei partide de crap

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Sile
junior member
Mesaje: 42
Membru din: 22 Ian 2003 18:18
Localitate: Ploiesti

pentru Vali

Mesaj de Sile » 31 Ian 2003 12:16

In curent folosesc drept nada un amestec din porumb (cam 15-20 Kg), seminte floarea soarelui prajite (sau strot cam 3-5 Kg), grau (~3 Kg), putina canepa si soia. Nu folosesc arome artificiale (nu stiu sa le dozez). Prajesc semintele de floarea soarelui, canepa si soia si le macin grosier ("uruiala") impreuna cu ~80% din porumb si grau. Adaug apoi boabele intregi ramase (de porumb si grau). Toata cantitatea (~25-30Kg) imi ajunge o perioada de o saptamana, cam 4 Kg pe zi (2kg dimineata si 2 kg seara). O fierb inainte de a o folosi (altfel nici o sansa sa nadesti in curent) o las sa se raceasca si apoi fac bulgari. Poti nadi asa la distanta mica de mal sau din barca. Nu am si nu folosesc alti aditivi.
♥Δ

Gica Chioru
senior member
Mesaje: 343
Membru din: 25 Ian 2003 13:33
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de Gica Chioru » 31 Ian 2003 16:07

Vali, presupun ca intrebarea a fost pentru mine.

Dupa cum ai observat din ceea ce am scris pe aici, sunt un proletar. Deci bineinteles nada pe care o folosesc este si ea proletara. Nu vreau sa o popularizez, dar am sa-ti dau un pont: este pe baza de seminte de floarea soarelui, pe care le prelucrez acasa. Nada nu este speciala pentru rau dar este adaptabila in consistenta ei pentru orice fel de pescuit.

Avatar utilizator
dudi
member
Mesaje: 138
Membru din: 21 Dec 2002 16:09
Localitate: Cluj-Mures

Mesaj de dudi » 02 Feb 2003 21:24

Revin cu precizarea in privinta momelilor folosite.Porumbul este pe primul loc(nu am incercat niciodata cu boilies).Cele mai bune rezultate le am avut cu porumbul direct in carlig(2 boabe).De obicei pescuiesc cu o lanseta cu porumb pe carlig si una cu porumbul pe fir de par.Insa cea de-a doua metoda nu prea a dat rezultate.(?!).Folosesc porumbul in lapte(cand gasesc), insa am fost martor la capturi deosebite prinse cu porumb uscat.

dudi

Avatar utilizator
Iliuta Goean
maniac
Mesaje: 1416
Membru din: 11 Dec 2002 17:25
Localitate: Delta Dunarii
Contact:

Mesaj de Iliuta Goean » 03 Feb 2003 17:19

si porumbul uscat era bagat tot in carlig???
Nu face ce nu-ti place!

Avatar utilizator
dudi
member
Mesaje: 138
Membru din: 21 Dec 2002 16:09
Localitate: Cluj-Mures

Mesaj de dudi » 03 Feb 2003 20:33

De ce este surprinzator acest fapt?DA, porumbul uscat era pus in carlig. Intamparea a avut loc prin septembrie(sfarsit).Eram la pescuit si langa locul unde pescuiam au venit niste "noi", adica necunoscatori ai locului si au crezut ca vor gasi porumb in lapte, insa socoteala de acasa nu e ca si cea din targ, asa ca au pescuit cu porumb uscat, din care au gasit din abundenta.

dudi

Vali
member
Mesaje: 190
Membru din: 09 Ian 2003 14:36
Localitate: Galati

Pescuitul crapului la rau

Mesaj de Vali » 14 Feb 2003 10:44

Salutare! Am 2 intrebari:

1. Tu folosesti porumbul ca momeala si primavara, cand apa este rece? Daca da, ce arome folosesti si ce rezultate ai avut in perioada asta a anului?

2. Ai incercat rig-ul pentru porumb prezentat pe site?
Vali

Avatar utilizator
dudi
member
Mesaje: 138
Membru din: 21 Dec 2002 16:09
Localitate: Cluj-Mures

Mesaj de dudi » 16 Feb 2003 19:28

Ai atins un punc sensibil: ce momeala folosim primavara la pescuitul crapului?Sincer nu a fost un anotimp in care sa pescuiesc la crap prea mult in ultimii ani, insa vreau ca anul asta sa-mi incerc sansele.De aceea doresc si eu aceeasi sugestie: cu ce sa dau???
Cat despre montura de pe sit am incercat-o anul trecut, insa nu am avut capturi.Am pescuit cu o lanseta cu porumbul pe rig(firul de par cu bucla trecut prin carlig) si cu o lanseta cu porumbul direct pe carlig.La cea cu fir de par am avut o singura prezentare, insa am ratat pestele in niste crengi aproape de mal.

dudi

Vali
member
Mesaje: 190
Membru din: 09 Ian 2003 14:36
Localitate: Galati

Pescuitul crapului la rau

Mesaj de Vali » 18 Feb 2003 14:23

Primavara am incercat la mamaliga si la rama cu rezultate jalnice. Anul acesta am de gand sa incerc cu porumb cu aroma de miere folosit pe rig-ul de pe site. Aroma e puternica si amicii care o folosesc mi-au spus ca da rezultate bune. Voi folosi porumb Carp Expert, pentru ca nu este apos cum e cel de la Cukk si tine aroma mai mult.

As vrea sa stiu daca a folosit cineva biscuiti pentru caini la crap primavara. Am auzit ca ar fi buni cei cu aroma de peste pentru ca sunt uleiosi si au multe ingrediente care plac crapului. Problema e ca nu stiu nici un afurisit de biscuite care sa se scufunde, toti plutesc. Vreau sa stiu daca a mai folosit cineva asa ceva sau daca aveti vreo parere referitor la momelile care dau rezultate primavara.
Vali

Avatar utilizator
carprom
maniac
Mesaje: 2299
Membru din: 29 Ian 2003 03:07
Localitate: germany
Contact:

Mesaj de carprom » 18 Feb 2003 16:32

Buna Vali. Eu am folosit biscuiti de caine, dar nu in Riu, ci la balta cind isi faceau crapi baia de soare, si am avut capturi frumoase. Problema la Riu cred ca este momitul deoarece cum spuneai si tu, biscuiti plutesc, dar poti sa pui la 1cm. sub cirlig un plumb mic si ai efectul "pop up" care poate sa fie citeodata foarte atragator ptr. un crap curios.

Fir intins----------------------------------<°(((><
carprom :)

Avatar utilizator
tudor oprescu
Moderator
Mesaje: 231
Membru din: 18 Feb 2003 16:24
Localitate: Paris
Contact:

Mesaj de tudor oprescu » 18 Feb 2003 17:44

Salutare,

Pentru mine 2002 a fost anul in care am prins cel mai mult cu mincare pentru catei. De obicei preferam boilies dar anul trecut a fost anul Frolic.
Asta a fost valabil si in riuri si in lacuri. Degeaba va spun numele lor pentru ca sunt plecat din tara de 30 de ani si acum pescuiesc in Franta, Spania si Irlanda. In Irlanda nu pescuisc crap, nu prea este.
Frolic-ul arata ca un covrigel si se agata foarte usor pe cirlig. Este un condensat de carne cu legume uscate. In apa se disolva incet incet si mirosul atrage crapii de departe. Daca vreti pot sa fac o fotografie cu montura de Frolic pe care pot s-o pun la o adresa web un sa va duceti s-o vedeti.
In luna septembrie, luna dupa care pescuiesc numai rapitor, am fost petru ultima oara din an la crap pe o balta unde pestele este foarte educat pentru ca toti crapii au fost prinsi si eliberati de mai multe ori. Singurele sanse de a mai prinde sunt noaptea. Eram deci, in acea zi, zece pescari cu trei lansete fiecare, toti cu boilies sau amestec porumb/boilies.
Si numai echipierul meu si cu mine am prins cu Frolic, restul nimic.
Oricum pina la urma pestele se invata si cu asta asa ca trebuie sa gasim altceva. Pestele invata repede pentru ca aici numanui nu i-ar trece prin cap sa omoare un crap.

Tudor Oprescu

Scrie răspuns