Influenta autorilor de articole

Tehnica, tactica, strategii, tot ce tine de abordarea, strategia si desfasurarea unei partide de crap

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Avatar utilizator
Kulcsar Laszlo
Site editor
Mesaje: 728
Membru din: 03 Mai 2004 17:03
Localitate: Zalau
Contact:

Influenta autorilor de articole

Mesaj de Kulcsar Laszlo » 17 Iun 2006 20:27

Poate ca mi se pare doar mie, dar de cand in Aventuri la pescuit nu prea mai sunt articole scrise de Ken Townley, nu se aude de Nutrabaits. Ce s-a intamplat?
- nu ati avut rezultate satisfactoare cu ele?
- nu-si justifica pretul ridicat?
- foarte multi au vorbit despre ele, dar nici macar nu au vazut macar in viata un produs Nutra? :mrgreen: :mrgreen:
Kulcsar Laszlo

Avatar utilizator
Cristi-Mosharu
member
Mesaje: 136
Membru din: 29 Apr 2006 10:53
Localitate: Bucuresti
Contact:

.

Mesaj de Cristi-Mosharu » 17 Iun 2006 23:46

pt unii sunt PREA scumpe....iar alti baieti...prefera sa-si faca ei bilele :roll:
Eat...
Spleep...
Fuck...:-)
Go fishing!!!

PANAIT CEZAR
senior member
Mesaje: 411
Membru din: 23 Oct 2004 17:52

PARERE

Mesaj de PANAIT CEZAR » 18 Iun 2006 19:46

Cred ca pui o problema falsa;cine a folosit sau a lucrat numai cu Nutrabaits nu poate fi influentat.Eu folosesc citeva produse(in general aditivi) permanent ,in toate mixurile.In acest moment caut ACID N-BUTYRIC .Este adevarat ca daca gasesc produse similare,mai ieftine,le prefer pe cele din urma.
Orice s-ar intimpla fii om,peste n-ai cum sa devii!

Avatar utilizator
Cristi-Mosharu
member
Mesaje: 136
Membru din: 29 Apr 2006 10:53
Localitate: Bucuresti
Contact:

.

Mesaj de Cristi-Mosharu » 18 Iun 2006 20:23

Cezar..personal m-am referit STRICT la MIX-uri "celebre"...nu comentez despre arome, aditivi si alte minunatii ;-) de-la renumitele firme mai sus mentionate!
prefer sa folosesc un mix SBS...si o aroma...de la " smekeri" ;-) sau tot de la SBS care este f buna ;-)
Eat...
Spleep...
Fuck...:-)
Go fishing!!!

Avatar utilizator
Kulcsar Laszlo
Site editor
Mesaje: 728
Membru din: 03 Mai 2004 17:03
Localitate: Zalau
Contact:

Mesaj de Kulcsar Laszlo » 18 Iun 2006 20:45

cu un an-doi in urma, in plina expansiune a articolelor in care erau referiri la Nutrabaits de pilda, (aici poate intra si alta firma, eu am luat cea mai in voga la momentul dat), foarte multi dintre utilizatorii si membrii acestui forum dadeau cu parerea, pro sau contra, la gama mai sus amintita. La acest lucru m-am referit.
Kulcsar Laszlo

PANAIT CEZAR
senior member
Mesaje: 411
Membru din: 23 Oct 2004 17:52

PARERE

Mesaj de PANAIT CEZAR » 19 Iun 2006 06:49

Fata de acel moment,pescuitul la crap a evoluat foarte mult.Au aparut multe magazine care comercializeaza astfel de produse,iar informatia a stins noutatile si a facut reclama la alte noutati.Este piata.Este ceva normal.
Orice s-ar intimpla fii om,peste n-ai cum sa devii!

Avatar utilizator
Cristi-Mosharu
member
Mesaje: 136
Membru din: 29 Apr 2006 10:53
Localitate: Bucuresti
Contact:

.

Mesaj de Cristi-Mosharu » 19 Iun 2006 07:01

da Cezar..asa este ;-)
eu NU am vrut DECAT sa-ti zic ca tot asa de bine poti sa prinzi crap si cu MIX facut de tine....( fainuri mai ieftine cumparate de la plafar...) DAR cu aditivi,arome...etc de la firmele renumite ;-)
sper k esti de acord cu mine ;-)
ex: eu faina de peste, o procur de la un FNC....o sticla de ceva la paznic...si am pt 1-2 ani.... ;-)
no fii ea de la nutrabait...dar tot faina de peste este...SI tot a peste "pute" si inca rau de tot :lol:
si pe langa asta...cam tot ce se gaseste in mix-urile "smekere" poti sa-ti procuri ...ori de la plafar ...ori de la mag. veterinar...nu intru in amanunte ;-)
Eat...
Spleep...
Fuck...:-)
Go fishing!!!

Avatar utilizator
florioro
veteran
Mesaje: 654
Membru din: 14 Apr 2005 07:47
Contact:

Mesaj de florioro » 19 Iun 2006 08:37

Evident ca exista o influentza fata de articolele pescarilor celebri si renumitzi ( nu numai Ken Townley ) . Nu degeaba marile firme ii platesc sa testeze si sa-si spuna parerea despre nadele pe care le produc in diverse reviste de specialitate.
Este mult mai usor sa-ti faci anumite idei despre cum lucreaza sau ce sa te asteptzi de la o nada plecind de la niste relatari ale unora care le-au testat si folosit timp indelungat. Eu chiar consider ca este util sa aflam aceste lucruri.
Oare este cineva care nu ia in seama ce se scrie in aceste articole? Nu neaparat sa faca ca acolo dar macar este un punct de plecare in luarea unor decizii si a unui stil de a gindi. Chiar este un articol al lui Townley in care ne indeamna sa gindim noi fiecare situatie intilnita si nu luam de-a gata tot ce spun unii si altii.
Numai plecind de la niste teorii o sa evoluam .

Avatar utilizator
Cristi-Mosharu
member
Mesaje: 136
Membru din: 29 Apr 2006 10:53
Localitate: Bucuresti
Contact:

.

Mesaj de Cristi-Mosharu » 19 Iun 2006 09:07

Florioro amice...pe tema asta sunt f multe de zis!
in primul rand cam tot ce citim noi, pescarii romani, in revistele destinate noua...este MULTA reclama...si stiti si voi f bine treaba asta.... ;-)
sa nu-mi zis mie ca, daca vine Ken pe balta ta preferata (sa zicem) va prinde la bilele la cere face el reclama....nu zic ca NU va SI prinde....poate..dupa multe kg de nada aruncata in apa..ceea ce noi nu ne permitem,clar!
aaaaa...daca si TU esti sponsorizat ( k test fielder)de firma X ....si ai totul MOKA...E altceva,nu?
ia sa te vad eu....sa cumperi zeci de kg de mix sau ready made....si sa le incerci pe o balta ...mai de 5 lei ( nu intra in discutie marile carpodroame) sa vedem atunci...daca iti convine :roll:
asa ca...NO comment!
Eat...
Spleep...
Fuck...:-)
Go fishing!!!

Vlad Pavlovici
senior member
Mesaje: 352
Membru din: 06 Ian 2003 11:24
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Vlad Pavlovici » 19 Iun 2006 13:10

Laszlo, ce intrebi tu n-are legatura cu Nutrabaits. Are cu orice articol si orice firma. Intrebarea e generala – in ce masura ne influenteaza literatura crapista? Cat credem din ce citim? Cat cumparam din ce ni se recomanda? Si raspunsul este ca un cititor inteligent va sti sa faca propriile alegeri. Autorul nu-ti spune ce sa iei, iti spune cu ce pescuieste el. Te priveste daca vrei sa pescuiesti cu acelasi lucru, dar retine ideea. Motivul cel mai bun pentru care merita sa deschizi o revista de pescuit este sa inveti sa gandesti, nu sa fii indopat cu sugestii pe care sa le inghiti pe nemestecate.

Articole epurate de orice nume de firma nu numai ca nu se prea scriu, dar nici nu prea intereseaza. PM a incercat asa ceva, de exemplu a publicat un interviu cu Steve Briggs din care a scos orice nume de echipament. Ce-a rezultat de aici? Ca Steve da cu lansete lungi, mulinete mari si galusti rotunde... Nu e reclama, dar e util?

Apropo de articolele lui Ken Townley, publicam acum o serie despre monturi care este ilustrata cu produse Fox. Oare nu e limpede pentru toata lumea ca monturile respective se pot face si cu alte produse, in afara de Fox?

Scrie răspuns