sfaturi

Tehnica, tactica, strategii, tot ce tine de abordarea, strategia si desfasurarea unei partide de crap

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Scrie răspuns
bala
member
Mesaje: 163
Membru din: 04 Iul 2006 18:59

sfaturi

Mesaj de bala » 07 Iul 2006 18:25

vad ca treaba cu retetele de boilies e mare secret...e de apreciat munca celor care investesc (nu numai financiar) in fel si fel de experimente,dar sint multi carora timpul sau resursele financiare nu le permite...
am citit articolele d-nului iliuta,f educative si explicite,precum si multe alte articole din reviste,dar....tot mi-e greu sa fac singur o reteta...
probabil o sa imi cumpar un mix gata preparat si imi voi rula singur bilele(macar meritul asta sa-l am :-) ,dar mai am nevoie de niste sfaturi..
1). ptr partide de scurta durata,24 h, mai are asa mare insemnatate valoarea nutritiva a boiliesurilor,sau pot merge pe niste bile cu valoare nutritiva scazuta si nivel mare de atractant???
2)daca vreau sa fac niste bile cu arome de fructe...de ex.-capsuni,la ce mix de baza e mai bine sa adaug aroma??? la un birdfood sau un fishmeal???
3).daca cumpar un mix gata preparat ce ar mai trebui sa adaug???parte lichida???
4)care este treaba cu ph apei din balta in care pescuiesti???trebuie sa adaptezi nada si momeala in functie de ph baltii??
ar mai fi ceva intrebari ,dar as fi multumit daca as primi ceva raspunsuri si la astea...
multumesc anticipat

Avatar utilizator
carpkiller
veteran
Mesaje: 689
Membru din: 20 Mai 2004 11:15

Mesaj de carpkiller » 07 Iul 2006 23:37

La un boilies este mai important mixul si apoi partea lichida. Deci mai bine gandesti boiliesul astfel :
1 este vara, deci poti sa folosesti un mix pe baza de faina de peste (metabolismul crapului, inclusiv digestia este direct proportional cu temp apei, deci nu trebuie sa-ti faci griji ca faina de peste este greu de digerat )
2 vrei sa faci o partida scurta, deci un boilies de atractie rapida adaugi si un birdfood. Asta inseamna ca iti cumperi un mix pe baza de peste pe care-l poti amesteca cu un mix birdfood, sau chiar cu un birdfood.
3 In boilies partea lichida trebuie sa fie in consecinta, atractie rapida.
Aici trebuie sa te hotarasti tu in functie de mixurile alese si de sfatul producatorului. Partea lichida se compune din : Aroma, atract, amino, indulcitor(f important zic eu pe termen scurt) si ulei.
Experienta mea se limiteaza la mixuri home-made din care nu lipsesc si extractele praf (glm)si la urmatoarele mix-uri ready made: trigga, bfm si red herring. Dc vrei sa investesti intr-un astfel de mix mai vorbim in cunostinta de cauza, dc nu spune-mi ce mix iti cumperi.

Reteta succesului: minim 48h+balta buna(de preferat C&R)+mix bun, sa zicem solar sau nutra (fara sa mai amesteci cu nimic, mergi pe un fishmeal si gata)+partea lichida conform indicatiilor producatorului (scrie pe galeata) si FIR INTINS

Avatar utilizator
carpkiller
veteran
Mesaje: 689
Membru din: 20 Mai 2004 11:15

Mesaj de carpkiller » 07 Iul 2006 23:49

Eu ma duc luni-miercuri la Darvari si merg pe niste bile trigga ready mades(20) si pe un mix propriu (reteta mea de succes putin modificata) in care experimentez ca parte lichida de 2 pescuituri partea lichida de la boiliesul trigga(lichidul trigga si atat nici o aroma...nimic)(18).Pana acum la Peris a mers f bine, dar eu n-am mai iesit la peste de 3 sapt sa vedem cum o sa mearga si la Darvari. Ca nada mai am 2 kg de porumb + 1 kg canepa preparate+1 kg de pellete csl ( pe care o sa le dau cu racheta din prima) apoi intretin locul numai cu bile cu cobra. Asta dc totul este cum am planificat de acasa. Rar se intapla asa (ori este locul pe care vreau sa stau ocupat, ori ajung noaptea si nu vad sa nadesc....etc)

bala
member
Mesaje: 163
Membru din: 04 Iul 2006 18:59

Mesaj de bala » 08 Iul 2006 00:07

multumesc ptr sfatri carpkiller...inca nu m-am hotarit de la ce firma o sa cumpar...m-am uitat doar pe oferta de la big xxx,adriano mai da niste retete dar,bineinteles cu ingrediente bf...
cel mai rau este ca nu prea pot sa stau 48 ore pe balta...am f putin timp liber...
fir intins pe darvari si poate imi spui si mie cum a mers...

msimarian
junior member
Mesaje: 93
Membru din: 12 Iul 2006 10:33
Localitate: cluj napoca

Mesaj de msimarian » 20 Iul 2006 08:41

Cauta numerele revistei Aventuri la pescuit din lunile iunie,iulie si august 2005 si o sa gasesti raspunsul la nelamuririle tale,sunt sigur ca o sa te ajute.
FIR INTINS!

msimarian
junior member
Mesaje: 93
Membru din: 12 Iul 2006 10:33
Localitate: cluj napoca

Mesaj de msimarian » 20 Iul 2006 08:41

Cauta numerele revistei Aventuri la pescuit din lunile iunie,iulie si august 2005 si o sa gasesti raspunsul la nelamuririle tale,sunt sigur ca o sa te ajute.
FIR INTINS!

Scrie răspuns