Cu ce sa dau?

Tehnica, tactica, strategii, tot ce tine de abordarea, strategia si desfasurarea unei partide de crap

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Scrie răspuns
Avatar utilizator
Andrey95
junior member
Mesaje: 73
Membru din: 14 Noi 2005 21:34

Cu ce sa dau?

Mesaj de Andrey95 » 11 Aug 2006 20:38

Cu ce pot da la crap in aceasta perioada schimbatoare?
Am dat cu porumb si am luat unul de 1,5 kg, iar altul 10m langa mine a luat 10 bucati de 5 kg! L-am intrebat cu ce a dat si el a zis ca a dat cu porumb si ca a avut momitor cu cinci ace. Ce e momitorul cu cinci ace? Exista sau si-a batut joc de mine?
Va rog dati multe raspunsuri pentru ca eu sunt mai mic si vreau sa invat!

danio
junior member
Mesaje: 90
Membru din: 01 Apr 2006 18:41

Mesaj de danio » 11 Aug 2006 21:17

Momitorul ala cu cinci ace este de fapt o " bomba " . Si se poate pune in fiecare ac cate o boaba de porumb iar apoi se infig acele in bomba.
Este o metoda destul de eficienta si inca destul de folosita desi nu este prea sportiv.
Sfatul meu - ignora metoda asta . Mai mult , nu este o metode selectiva ; daca ai carasi in zona nu prea o sa mai aiba crapul cand sa iti mai traga.
Este o metoda rudimentara iar pescuitul la crap incearca sa evolueze ; prinde ritmul!!!

Fir intins!!!

danio
junior member
Mesaje: 90
Membru din: 01 Apr 2006 18:41

Mesaj de danio » 11 Aug 2006 21:19

Cat priveste problema cu porumbul , incearca mai multe retete , mai multe arome , mai multe moduri de prezentare ,pana o gasesti pe cea care se potriveste cel mai bine locului respectiv .

Avatar utilizator
Andrey95
junior member
Mesaje: 73
Membru din: 14 Noi 2005 21:34

Mesaj de Andrey95 » 11 Aug 2006 21:57

Am incercat 3 feluri de porumb si 5 feluri de pelete!

Schumi
veteran
Mesaje: 580
Membru din: 01 Dec 2005 09:16
Localitate: Brasov

Re: Cu ce sa dau?

Mesaj de Schumi » 12 Aug 2006 07:16

Andrey95 scrie:Cu ce pot da la crap in aceasta perioada schimbatoare?
Am dat cu porumb si am luat unul de 1,5 kg, iar altul 10m langa mine a luat 10 bucati de 5 kg! L-am intrebat cu ce a dat si el a zis ca a dat cu porumb si ca a avut momitor cu cinci ace. Ce e momitorul cu cinci ace? Exista sau si-a batut joc de mine?
Va rog dati multe raspunsuri pentru ca eu sunt mai mic si vreau sa invat!
Cam asa arata "momitorul" cu 5 ace dar daca ai un minim de consideratie ptr. peste nu-l folosi,este asemanator cu vanatorii care nu impusca ratele pe apa ci numai cand sunt in aer. ;-)
http://www.carpecarpio.com/carprig-jpn.gif
Imagine

Scrie răspuns