montura safety clips culisanta

Tehnica, tactica, strategii, tot ce tine de abordarea, strategia si desfasurarea unei partide de crap

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Scrie răspuns
Avatar utilizator
negru_co
junior member
Mesaje: 56
Membru din: 06 Iun 2006 13:35
Localitate: Deva

montura safety clips culisanta

Mesaj de negru_co » 21 Aug 2006 10:59

Am vazut ca este o montura safety clips cu tub anti tagle culisanta. Care credeti ca e mai buna ( ca montura ) dintre montura safety clips cu tub anti tagle culisanta sau cea cu safety clips cu tub anti tagle semifixa sau fixa, care are un conector de cauciuc sau silicon in capat, conector ce vine introdus in virtej.
Voi care din monturi le-ati folosi si de ce?

Avatar utilizator
Dani Hentiu
maniac
Mesaje: 1210
Membru din: 26 Feb 2004 13:04
Localitate: DEVA
Contact:

Mesaj de Dani Hentiu » 22 Aug 2006 13:51

in ambele cazuri ai avantaje si dezavantaje, totusi eu prefer ca vartejul sa stea fix in safety clip, ca autointeparea sa fie mai sigura
exista si dezavantajul ca virgula crapul sa o simta mai repede insa aceasta montura si sa o scuipe fara ca tu sa sesizezi macar ca el ii da tarcoale.
><)))°>-------- Dani

Avatar utilizator
negru_co
junior member
Mesaje: 56
Membru din: 06 Iun 2006 13:35
Localitate: Deva

Mesaj de negru_co » 25 Aug 2006 08:39

Dani, atunci ce rol mai are safety clips la o montura culisanta? De design?.... ;-) .Sincer nu vad cum ar putea lucra agrafa de siguranta daca tot ansamblul este culisant....Apropo ai vre-un tip de legat carlige preferat? ( ma refer la fir de par simplu, cu anou de otel, D.....or something like that )....Si te rog sa nu imi raspunzi ca depinde de situatia cand la folosesti...... :D

Avatar utilizator
M@tr|X|
veteran
Mesaje: 790
Membru din: 13 Dec 2005 16:53
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Mesaj de M@tr|X| » 25 Aug 2006 10:30

negru_co scrie:Apropo ai vre-un tip de legat carlige preferat? ( ma refer la fir de par simplu, cu anou de otel, D.....or something like that )....Si te rog sa nu imi raspunzi ca depinde de situatia cand la folosesti...... :D
Pot sa raspund si eu...sper ca nu te superi ;-)

La fiecare partida de pescuit am facut un fel de test al rugurilor sa vad cam la ce se prinde mai des, si am observat ca cele mai dese capturi au fost la CLAW RIG model KORDA cu shrink tube pe capat si HYBRID BOTTOM BAIT la fel ca celalat doar ca nu e cu inel ci cu un varnis care fixeaza firul.
Razvan Grindean
- carp addicted-

Avatar utilizator
negru_co
junior member
Mesaje: 56
Membru din: 06 Iun 2006 13:35
Localitate: Deva

Mesaj de negru_co » 25 Aug 2006 13:18

asta da mattrriixx..... :D din contra, astept cat mai multe pareri.Apropo mersi de raspuns ;-)

Avatar utilizator
Dani Hentiu
maniac
Mesaje: 1210
Membru din: 26 Feb 2004 13:04
Localitate: DEVA
Contact:

Mesaj de Dani Hentiu » 25 Aug 2006 13:53

negru_co scrie:Dani, atunci ce rol mai are safety clips la o montura culisanta? De design?.... ;-) .Sincer nu vad cum ar putea lucra agrafa de siguranta daca tot ansamblul este culisant....Apropo ai vre-un tip de legat carlige preferat? ( ma refer la fir de par simplu, cu anou de otel, D.....or something like that )....Si te rog sa nu imi raspunzi ca depinde de situatia cand la folosesti...... :D
P
Pai cum sa fie numai de design????? :shock:
Si numai faptul ca aceasta montura a fost creata ca sa nu punem pestele in ipostaza de a trage firul dupa el si tot exisa o logica
Nu stiu daca este vre-o diferenta ca eficacitate intre o montura cu safety clip culisanta sau o montura culisanta clasica doar ca mecanica , desi numai ideea de a schimba plumbul mult mai usor tot este un avantaj.
La a 2 parte a intrebarii am sa te dezamagesc dar nu stiu o metoda mai eficienta, eu prefer sa le iau gata legate deoarece cele legate de mine nu imi ies asa cum mi-as dorii.
><)))°>-------- Dani

Avatar utilizator
negru_co
junior member
Mesaje: 56
Membru din: 06 Iun 2006 13:35
Localitate: Deva

Mesaj de negru_co » 25 Aug 2006 14:39

[quote="Daniel Hentiu"][quote="negru_co"]
Pai cum sa fie numai de design????? :shock:
Si numai faptul ca aceasta montura a fost creata ca sa nu punem pestele in ipostaza de a trage firul dupa el si tot exisa o logica
Nu stiu daca este vre-o diferenta ca eficacitate intre o montura cu safety clip culisanta sau o montura culisanta clasica doar ca mecanica , desi numai ideea de a schimba plumbul mult mai usor tot este un avantaj.
Pai da asta ar fi o chestie ca schimbi plumbul mai usor, dar treaba era ca eu stiam ca montura safety clip este semifixa, nu culisanta, si vream sa vad daca tot am gasit chestia aia de la StarBaits daca e mai eficienta ( macar teoretic ) decat montura safety clip semifixa.
P.S. chestia cu designul a fost asa.....de amorul artei :D

Scrie răspuns