Monofilament

Tehnica, tactica, strategii, tot ce tine de abordarea, strategia si desfasurarea unei partide de crap

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Avatar utilizator
negru_co
junior member
Mesaje: 56
Membru din: 06 Iun 2006 13:35
Localitate: Deva

Mesaj de negru_co » 27 Sep 2006 09:35

Dan Pop-Coman scrie:Daca pescuiesti la distante mari ideal ar fi un fir textil de calitate.In lipsa acestuia un monofilament cu o intindere mica pt. a intr-a mai repede in contact cu pestele si a nu-i da acestuia posibilitatea sa faca chiar ce vrea.
@Dane, tu ce fir folosesti si cam ce imi recomanzi?

Avatar utilizator
Dan Pop-Coman
veteran
Mesaje: 533
Membru din: 12 Sep 2006 22:43
Localitate: Lugoj
Contact:

Mesaj de Dan Pop-Coman » 27 Sep 2006 10:23

Pana acum am folosit T.Force 0,35-galben, tot de la Trabuco,de care sunt foarte multumit.Am pescuit intens cu el 2 ani,fara sa-l schimb in toate conditile meteo posibile,am scos cu el pesti mari si nu ma lasat nici o data.Din pacate acest fir se afla doar pe role de 150 m care nu sunt legate intr-e ele.Vechile mulinete imi luau exact 150 m,0,35,dar acum mi-am luat mulinete mari pe care imi intr-a 400 m de 0,35 si o sa incerc Sufix Xcelon.Sunt si fire mai bune de la firme renumite dar si pretul e altul.Xcelonul nu este un fir rau.

Avatar utilizator
negru_co
junior member
Mesaje: 56
Membru din: 06 Iun 2006 13:35
Localitate: Deva

Mesaj de negru_co » 28 Sep 2006 08:46

Dane lasa tata Sufix Xcelon la altii ca e de kkt rau, acum au aparut la Trabucco si role de 300m si 500 m, care e si moca la pret si se comporta destul de bine....spre exempul Trabucco Pro Carp este pe role de 300m, legate intre ele - fir maron inchis, rigid, bobinare spira langa spira pe rola, pentru evitarea torsionarii, bla bla....la 25 ron zic ca merita
Pusesem topicul acesta sa vad daca mai da cineva cu un asemenea fir si sa vad cum se comporta in timp....
Sa nu se intzeleaga ca fac reclama la ceva firma...dar cred ca la categoria asta de pret Trabucco este in xxx ( 1000 ) :lol: :lol:

Avatar utilizator
totis
junior member
Mesaje: 75
Membru din: 17 Mai 2005 13:55
Localitate: giurgiu
Contact:

Mesaj de totis » 28 Sep 2006 08:53

@negru
cit timp ai pescuit cu xcelon si care au fost problemele, de spui ca este de *****?
eu pe tamburii de rezerva am xcelon si ii folosesc numai atunci cind merg pe dunare sau balastiere, deci conditii urite de pescuit(agatatura, scoici, pietre,etc) si pot spune ca este un fir foarte bun la banii lui.
un punct slab este faptul ca grosimea inscrisa pe rola este mai mare in realitate(28 este de fapt 31), in rest este ok.
Octavian Urdea
ASOCIATIA PESCARII GIURGIUVENI

Avatar utilizator
Dan Pop-Coman
veteran
Mesaje: 533
Membru din: 12 Sep 2006 22:43
Localitate: Lugoj
Contact:

Mesaj de Dan Pop-Coman » 28 Sep 2006 09:03

Xcelonul,este un fir foarte bun calitate pret

ticu
Moderator
Mesaje: 605
Membru din: 30 Aug 2006 19:06
Localitate: Lugoj
Contact:

Mesaj de ticu » 28 Sep 2006 10:43

Am apescuit eu un an am vindut mulinetle cutot cu fir , si sa mai pescuit si sezonu ast cu el,sa scos capturi de peste 20 kg. :mrgreen:

Avatar utilizator
Dan Pop-Coman
veteran
Mesaje: 533
Membru din: 12 Sep 2006 22:43
Localitate: Lugoj
Contact:

Mesaj de Dan Pop-Coman » 28 Sep 2006 15:51

Ticutule,capturile de peste 20 kg,nu au intr-at pe xcelon si pe Berkley si T Force de 0,35.

ticu
Moderator
Mesaje: 605
Membru din: 30 Aug 2006 19:06
Localitate: Lugoj
Contact:

Mesaj de ticu » 28 Sep 2006 18:48

Aduti aminte unul din primi doi.

Avatar utilizator
Limax
member
Mesaje: 297
Membru din: 12 Ian 2006 17:34
Localitate: Satu Mare

Mesaj de Limax » 29 Sep 2006 09:00

totis scrie:@negru
cit timp ai pescuit cu xcelon si care au fost problemele, de spui ca este de *****?
eu pe tamburii de rezerva am xcelon si ii folosesc numai atunci cind merg pe dunare sau balastiere, deci conditii urite de pescuit(agatatura, scoici, pietre,etc) si pot spune ca este un fir foarte bun la banii lui.
un punct slab este faptul ca grosimea inscrisa pe rola este mai mare in realitate(28 este de fapt 31), in rest este ok.
Nu il folosi la primele si la ultimele partide de pescuit din an, cand il ajung temperaturi mai reci se rigidizeaza si devine din elastic, plastic.
Peste vara se comporta superb si rezista la o gramada de factori.

Avatar utilizator
Dan Pop-Coman
veteran
Mesaje: 533
Membru din: 12 Sep 2006 22:43
Localitate: Lugoj
Contact:

Mesaj de Dan Pop-Coman » 30 Sep 2006 20:33

Limax,nu vreau sa te contrazic dar am prieteni care pescuie vara cu el la crap si iarna la stiuca si nu au avut probleme.

Scrie răspuns