caras

Tehnica, tactica, strategii, tot ce tine de abordarea, strategia si desfasurarea unei partide de crap

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Scrie răspuns
GABRIEL RAICAN
new member
Mesaje: 3
Membru din: 13 Sep 2006 09:59

caras

Mesaj de GABRIEL RAICAN » 14 Sep 2006 15:47

Simbata si duminica ma duc la pescuit de caras pe Dunare,ce momeala sa folosesc!Unii pescari din zona au zis ca merge la rima alba de padure.
Este indicat sa momesc locul de seara,daca DA atunci spuneti-mi cu ce fel de nada.
Va multumesc.[/b]

Avatar utilizator
Cristian Stancu
member
Mesaje: 201
Membru din: 30 Sep 2005 12:32
Localitate: Bucuresti/Romania

Mesaj de Cristian Stancu » 14 Sep 2006 17:08

E putin haioasa dar v-o spun.

Mi-au povestit niste prieteni care au ajuns la dunare ( langa Giurgeni - Vadul Oii) pana sa intinda lansetele una din gagici a inceput recitalul de caras cu o undita. Astia ramanand uimiti de frecventa trasaturilor si de marimea pestilor ( 800-1000g)...au lasat dreq lansetele si s-au pus pe omorat carasul. Nu trec nici 20 de minute si vine un bastinas care le spune politicos sa plece de acolo, precum ca ar fi locul lui de pescuit. Acestia ce sa spuna...nici gand. In mintea lor " asta a vazut ca prindem peste si vrea sa ne dea la o parte". Batranelul mai incerca o data sa le spuna baietilor ca e locul lui de pescuit...." noi de aicea nu plecam...nu plecam acaasa", in acel moment batranul putin necajit intra in apa cam 1 metru baga mana si apuca de o funie, la capatul funiei...ce sa vezi..un hoit de caine plin de viermi. A luat hoitul in carca si s-a postat 20 metri mai in aval, de atunci canci caras la prietenii mei si batranelul linistit prindea unul dupa altul.....

Morala :

- gaseste un caine, il casapesti ( glumesc)

poti sa faci o mamaliga si dupa ce s-a racit o bagi intr-un sac de cartofi -cel de plasa rosie- faci la fel ca batranelul de mai sus, cu sfoara. Folosesti sfoara ca sa nu-ti ia curentul " patul de nada". Daca nu pescuiesti in curent poti sa nadesti linisti de pe mal cu racheta, cupa etc.

Daca am uitat ceva, spune si incerc sa te mai ajut
Da-i romanului un deget si ....ti-l bea.

Avatar utilizator
Cristian Stancu
member
Mesaje: 201
Membru din: 30 Sep 2005 12:32
Localitate: Bucuresti/Romania

Mesaj de Cristian Stancu » 14 Sep 2006 17:09

Am uitat...nu folosi rama alba...daca ai de unde la dunare numai neagra
Da-i romanului un deget si ....ti-l bea.

GABRIEL RAICAN
new member
Mesaje: 3
Membru din: 13 Sep 2006 09:59

caras

Mesaj de GABRIEL RAICAN » 14 Sep 2006 17:52

De unde as putea sa scot rime negre

Avatar utilizator
Cristian Stancu
member
Mesaje: 201
Membru din: 30 Sep 2005 12:32
Localitate: Bucuresti/Romania

Mesaj de Cristian Stancu » 14 Sep 2006 17:56

daca nu cunosti pe nimeni in zona...ai cevaq de munca. Cauta unde e solul cu nisip si malos( nu in apa :lol: ci pe mal) eventual acoperit de ceva frunze.

Daca ai pe cineva in zone cu 5-10 lei iti aduce o galeata de rame...exagerez putin dar cam asa e
Da-i romanului un deget si ....ti-l bea.

Scrie răspuns