Informatii pt incepatorii cei mai la inceput

Tehnica, tactica, strategii, tot ce tine de abordarea, strategia si desfasurarea unei partide de crap

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Scrie răspuns
extension
new member
Mesaje: 5
Membru din: 16 Sep 2006 22:02
Contact:

Informatii pt incepatorii cei mai la inceput

Mesaj de extension » 16 Sep 2006 22:12

Vin dintr`o lume a pescuitului practicat cu momeli traditionale, pe crisul negru, mures etc, printre pescarii cu buget limitat si metode "de supravietuire"(adica orice varga numai bata sa fie, plumb cumparat vizual etc). In concluzie stau cam prost cu denumirile + stiinta pescuitului, ca sa ma exprima asa.

Am incercat sa inteleg denumirile pe care le folositi pe aici, dar nu prea pot.. Asa ca indraznesc sa va pun urmatoarele intrebari care sper ca vor fi de folos si altora..

V`as fi recunoscator daca mi`ati putea raspunde si sa nu credeti ca acuma citesc forumul si de maine imi iau permis ca vad ca e la moda sa mergi la pescuit..Am permis de pe la vreo 12-13 ani, dar, cum am spus mai sus, nu prea a avut cine sa ma invete pescuitul "ca la carte". Am doar cartea aia "pescuitul de la A la Z", care e cam aiurea.. Parerea mea.

Deci, imi puteti spune (in linii mari)

1.Ce e boilesul?

2.Ce e mixul?

3.Ce e dipul?

4. La mulineta free runnerul e functia aia ca manivela se poate invarti si invers sau ca lasi deschis tamburul, iar cand actionezi manivela se inchide pick`up`ul?

Va multumesc si sper ca nu va deranjez cu stangacia mea ..

extension
new member
Mesaje: 5
Membru din: 16 Sep 2006 22:02
Contact:

Mesaj de extension » 16 Sep 2006 22:34

betain HCI (SBS) = ?

atract natural (SBS) = ?

CSL=?

Cam atat...Scuze pentru "deranj".

bala
member
Mesaje: 163
Membru din: 04 Iul 2006 18:59

Mesaj de bala » 17 Sep 2006 08:40

despre boilies este atit de mult de vorbit incit poti umpe o carte...intra pe www.crap.ro si citeste toate subiectele de acolo despre pescuitul crapului cu tehnici moderne...dupa daca mai ai nelamuriri ,mai intreaba

nch
junior member
Mesaje: 88
Membru din: 04 Aug 2005 09:32

Mesaj de nch » 28 Oct 2006 11:20

ai citit? :lol:

florinw
senior member
Mesaje: 417
Membru din: 29 Sep 2005 21:35
Localitate: germania

boiles

Mesaj de florinw » 28 Oct 2006 11:35

o momeala folosita in special la crap care are o forma sferica cu diametru intre 8 -26mm (normal 18-20) tare care se "monteaza"pe "un fir de par"(o ata subtire atasata cirligului)
mix=un amestec de fainuri din care se face boiliesul.(ex faina de peste orez soia .....)
dip =o"solutie "in care se moaie boilesul pt a avea o atractivitate crescuta
solutia contine o aroma ,un indulcitor ,aminoacizi....
SBS-firma
atract natural=diferite extracte (GLM-extract de scoica cu buza verde,betaina un extract natural care poate fi si din sfecla sau alge,are ca scop stimularea apetitului...)
CSL-"lichior de porumb"un extract din porumb fermentat,o foarte buna atractie

Scrie răspuns