LakeMap

Tehnica, tactica, strategii, tot ce tine de abordarea, strategia si desfasurarea unei partide de crap

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

LakeMap , util sau nu ?

Indispensabil
2
7%
Foarte util
10
33%
Util
10
33%
Putin util
1
3%
Inutil
7
23%
 
Voturi totale: 30

MarcelZgirdea
junior member
Mesaje: 31
Membru din: 26 Iul 2005 09:53
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesaj de MarcelZgirdea » 07 Oct 2006 07:20

Eu cred ca orice pescar ar dori sa aibe o harta randata 3D (tridimensional) macar pe hartie a baltii sau lacului unde pescuieste. Daca la intrarea pe lac pe langa regulamentul de pescuit pe acel lac primeste sau poate cumpara o hatra a lacului cred ca nu poate sa fie decat fericit. Daca pe aceea harta apar si structurile de gen arbori cazuti in apa , structuri artificial create etc. nu cred ca poate sa fie altfel decat foarte bucuros. Daca pe acel lac este interzis accesul cu barca mare pentru persoane dar se poate nadi - planta cu navomodel pentru nadit chiar si contra cost , eu cred ca nu poate sa fie decat bucuros. Foarte multi pescari sunt dispusi ca in afara de taxa pentru pescuit sa plateasca 5-20 RON pentru a putea sa planteze sau nadeasca cu navomodel pentru nadit personal sau pus la dispozitie de catre administratia lacului. Credeti ca pe lacurile mentionate de catre dumneavoastra nu sunt 100 de amatori pe sfarsit de saptamana care sa fie amatori sa planteze cu navomodel pentru nadit ? Credeti ca o medie de incasari de 2000 RON pe sfarsit de saptamana sunt de aruncat ? Numai din inchiriat navomodele pentru nadit ? Sa fim seriosi.

Credeti ca daca un pescar are harta unui lac pe un Lapetop iar navomodelul pentru nadit merge automat la un loc de pe balta in urma unui clik de mouse pe ecranul lapetopului nu va fi fericit ? Credeti ca daca va putea sa puna stegulete virtuale pe ecranul lapetopului in loc sa puna tot felul de sticle, ligheane si alte obiecte care raman deobicei pe lac pe post de balize nu va fi bucuros ?

@florinw
Daca observati acest subiect a fost citit de vreo 250 de ori in 3 zile de cand este postat (parerea mea este ca exista ceva interes pentru acest subiect) au fost 14 oameni care au votat (pentru ca exista un sondaj la inceputul subiectului) dintre aceste 14 voturi , 5 sunt inpotriva acestui sistem 9 voturi sunt in favoarea acestui sistem. Totodata va aduc la cunostinta ca nu trebuie sa adoptati un limbaj arogant in discutia cu noi numai pentru faptul ca la locatie scrie "germania" , aveti exemplul domnului care are scris la locatie "Paris" si care adopta un limbaj civilizat in discutia cu noi cei care avem scris la locatie Romania.
Cu stima
Marcel Zgirdea

Http://navomodele.cyber-ro.ro

florinw
senior member
Mesaje: 417
Membru din: 29 Sep 2005 21:35
Localitate: germania

Mesaj de florinw » 07 Oct 2006 17:17

imi place ca argumentati insistent in favaoarea sistemului,din pacate, "argumentele"fiind doar niste calcule speculative.ideea cu harta care a-ti primi (cumpara) cu balta pe care pescuiti e foarte atragatoare,raminind din pacate la nivel teoretic iar cu inchiriatul navomodelului de catre patronul beltii,nu cred ca e interesanta pentru patron,care isi face banul si fara acest serviciu,iar pe de alta parte ar putea avea chiar de pierdut cind un pescar vede pe monitor ca locurile de pescuit libere nu tin peste iar unde ar fi pestele ar fi ocupate,intrebarea a fost daca patronii beltilor amintite sint de acord cu plantatu si sondarea apei cu sonarul egal daca e vorba de barca sau navomodel,nu citi oameni ar fi interesati de inchirierea pentru ca daca regulamentul beltii interzice navomodelul sau barca,discutia nu mai are sens.
despre achizitionarea unui asemenea sistem,trebuie sa tineti cont de pretul lui si de puterea de cumparare a pescarului de rind din tara care mai are oricum o gramada de cheltuieli pt abonament balta,momeala....
Despre balizarea beltii nu stiu daca e loc de discutii intrun pescuit modern la crap.ca sa va convingeti singur memorati locul momoit pe gps si la un alt bat folositi un sistem de balizare modern si veti observa diferenta
cit despre cum arata balta dupa anumiti "pescari "nu are nimic in comun cu balizarea ci cu caracterul respectivului
cit despre faptul ca as fi adoptat un limbaj arogant ,cred ca e doar o impresie,si nu vad care e legatura cu locatia.faptul ca nu am incredere in acest sistem e doar o parere personala pe care trebuie sa o acceptati,ca si pe celelalte,neputind selecta doar ce va convine tinind cont de faptul ca acest forum e liber asa cum dv a-ti subliniato.faptul ca acest topic a fost vizitat de 250 oameni,din nou nu spune nimic deoarece acesti oameni nu si-au exprimat public parerea despre sistem,lucru care ma face sa cred ca o multime dintre ei sint doar curiosi la polemica care a luat nastere intre noi,care de altfel poate fi si ea constructiva,atit timp cit e dusa in limita unui limbaj civilizat(din contradictie se naste progresul...)
oricum daca reveni la prima postare veti vedea ca discutia a plecat de la reclama agresiva pe care o faceti (pe mai multe topicuri,de pe mai multe forumuri) unde la orice problema va prezentati sistemul ca solutia ideala.
si pentru ca nu are rost sa mai polemizam pe ceva ce deocamdata nu exista,ramine sa ne terminam discutia in momentul in care veti putea prezenta sistemul in functiune pe o balta.
cu stima FlorinW

Scrie răspuns