LakeMap

Tehnica, tactica, strategii, tot ce tine de abordarea, strategia si desfasurarea unei partide de crap

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

LakeMap , util sau nu ?

Indispensabil
2
7%
Foarte util
10
33%
Util
10
33%
Putin util
1
3%
Inutil
7
23%
 
Voturi totale: 30

MarcelZgirdea
junior member
Mesaje: 31
Membru din: 26 Iul 2005 09:53
Localitate: Timisoara
Contact:

LakeMap

Mesaj de MarcelZgirdea » 04 Oct 2006 09:23

"Pescari de crap si nu numai vi se pregateste ceva !"

Asa poate sa sune o "amenintare" la adresa dumneavoastra. Speram ca la inceputul sezonului 2007 sa punem la dispozitia dumneavoastra un sistem revolutionar de cunoastere a fundului lacurilor si gasire a pestilor. Acest produs se numeste " LakeMap " si este compus dintr-un navomodel pentru nadit , plantat , sonar , GPS , conectare Bluetooth cu un lapetop sau PDA precum si conexiune internet cu un site care foloseste GoogleEarth si alte programe care contin harti geografice , rutiere si imagini din satelit.

Pana la lansarea sistemului este interesant pentru noi de aflat parerile dumneavoastra despre un asemenea sistem , cate lacuri credeti ca merita o asemenea harta etc.
Cu stima
Marcel Zgirdea

Http://navomodele.cyber-ro.ro

nch
junior member
Mesaje: 88
Membru din: 04 Aug 2005 09:32

Mesaj de nch » 04 Oct 2006 10:33

Farmecul pescuitului ce facem cu el?
Stau pe calculator 12-14 ore pe zi , de ce mi-as dori sa mai stau cu laptop-ul in brate si pe malul baltii?

...si cu toate astea un implant mai mic,un cip sa mi-l pun in zona occipitala nu aveti?...platesc eu operatia !....prefer unul cu miros de stuf ,22 grade Celsius ,cer senin,vantul sa bata in directia SE fix,umiditatea relativa a aerului max 70%...si cel mai important sa nu lipseasca ciobanul care isi paste oile pe malul baltii!!! :roll:

eu inca dau la bambine...nici macar avertizoare nu am ...sa dau si eu o sansa pestelui....macar atata respect :D

Bafta voua si numai bine celor interesati!

MarcelZgirdea
junior member
Mesaje: 31
Membru din: 26 Iul 2005 09:53
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesaj de MarcelZgirdea » 04 Oct 2006 10:38

Farmecul pescuitului ce facem cu el?
Stau pe calculator 12-14 ore pe zi , de ce mi-as dori sa mai stau cu laptop-ul in brate si pe malul baltii?
Poate pentru a nu mai fi legat de una-doua-zece balti pe care le cunoasteti ? Pentru a avea o independenta in alegerea locului de pescuit ? Prin Arges sau prin Maramures sau prin Franta ?
Cu stima
Marcel Zgirdea

Http://navomodele.cyber-ro.ro

vytalie
new member
Mesaje: 8
Membru din: 19 Sep 2006 08:14
Localitate: Chisinau

Mesaj de vytalie » 05 Oct 2006 09:14

cu asa ceva nu mai ai nevoie de calitatile unui pescar, te uiti la calculator ii dai in nas si gata. e util dar imi inchipui ce ar face cei care curenteaza pestele la noi in r. moldova.
zbit'n cotlon

MarcelZgirdea
junior member
Mesaje: 31
Membru din: 26 Iul 2005 09:53
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesaj de MarcelZgirdea » 05 Oct 2006 09:58

Nimeni, niciodata , indiferent ce sisteme ar inventa nu poate sa inlocuiasca nici macar una dintre calitatile pe care trebuie sa le posede un pescar. Toate sistemele care au fost inventate pana acum si care vor fi inventate pe viitor pot sa ajute un pescar in nici un caz sa substituie calitatile necesare unui bun pescar. De la bata cu care stramosii nostri dadeau in cap pestelui pana la batul de carbon de acum s-au tot incentat si reinventat sisteme , scule , nade etc. Nici una dintre aceste lucruri nu poate sa inlocuiasca maiestria pescarului. Sistemul creat de noi ajuta la gasirea pestelu in nici un caz la prinderea lui.
Cu stima
Marcel Zgirdea

Http://navomodele.cyber-ro.ro

florinw
senior member
Mesaje: 417
Membru din: 29 Sep 2005 21:35
Localitate: germania

Mesaj de florinw » 05 Oct 2006 16:51

Asta deja suna a reclama agresiva la cit tot insistati cu "sistemu".daca aveti chiar atita incredere in minunea aia ,invitati lumea pe o balta si faceti demonstratii.life.(in cazul in care chiar functioneaza...)
oricum mai trebuie tinut cont si de toate costurile care le implica minunea si daca merita.trebuie sa va ginditi ca pe o balta buna care arte peste,nu e nevoie de asa o minune,un sonar e arhisuficient,(daca e permis pe balta respectiva) sa localizam locurile care ar putea tine peste ,si nu pozitia pestelui la un moment dat,lucru care nu e interesant si care se cam apropie de granitza sporivitatii,(pescuitu cu sonar din barca fiind cam interzis peste tot,ecscetpie pescuitu marin)
cit despre abureala cu .azi la maramures ,miine in frantza....o luam ca spot publicitar..

MarcelZgirdea
junior member
Mesaje: 31
Membru din: 26 Iul 2005 09:53
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesaj de MarcelZgirdea » 06 Oct 2006 09:24

Nu insist cu "sistemu" . Acesta este subiect intr-un forum. Acest forum este public , acest subiect este postat de catre noi. In concluzie cred ca avem tot dreptul sa discutam pe marginea acestui subiect. Nu este vorba de rezultatele acestui sistem, este vorba de sistem in general. Nu se pune problema aducerii de dovezi in sprijinul acestui sistem . Acest subiect este liber sa fie sau nu citit , liber sa fie sau nu raspuns la el , liber sa se voteze sau nu. Oamenii care au pus acest forum la dispozitia noastra tocmai in acest spirit cred ca l-au pus. Daca va deranjeaza nu participati , nu aveti nimic de pierdut dar cei 164 de oameni care au citit acest subiect in 2 sile nu cred ca sunt de acord cu dumneavoastra.

Scopul nostru nu este reclama agresiva ci ascultarea parerilor a cat mai multi oameni despre acest subiect.

Totodata multumiri celor care au citit , raspuns , votat . Implicarea dumneavoastra in acest subiect este benefica acestui proiect.

Va multumim.
Cu stima
Marcel Zgirdea

Http://navomodele.cyber-ro.ro

florinw
senior member
Mesaje: 417
Membru din: 29 Sep 2005 21:35
Localitate: germania

Mesaj de florinw » 06 Oct 2006 17:46

sa inteleg ca nu are rezultate?,sau cum nu este vorba de rezultate?la ora actuala intereseaza numai rezultate,performante..nu barbologie in general.cit despre dovezi,nu a cerut nimeni asa ceva.am propus sa faceti demonstratii pentru a vedea lumea si asi face o parere exacta despre utilitate,randament fiabilitate,...si alte cele practic,nu numai discutii.asta in care chiar vreti sa realizati chestia aia si sa o mai si vindeti.daca e numai de domeniu teoretic(povesti) atunci puteti dezvolta subiectu si sa dotati "sistemu" cu camere video cu transmisie prin satelit... sa vada rominu ce fac altii pe balta,si pe unde vrea muschiul crapului sa se plimbe.
cit despre cei 164 de asa zis interesati....cite pareri pro sistem au fost afisate pe forum?eu am vazut doar contra.cu stima si spor la vinzare

Avatar utilizator
tudor oprescu
Moderator
Mesaje: 231
Membru din: 18 Feb 2003 16:24
Localitate: Paris
Contact:

Mesaj de tudor oprescu » 06 Oct 2006 18:50

Eu nu m-am exprimat, insa nu sunt contra. Spun asta ca sa nu ramana impresia ca ar fi numai pescari contra acestui sistem. Nu ma intereseaza insa in navomodel de nadit, pentru ca pescuiesc din barca.
Dar chestia asta cred ca e cam devreme s-o discutam. Sa apara mai intai un prototip.

Si faptul ca sonarul ar fi interzis peste tot inafara de ocean nu corespunde realitatii. Sunt foarte putine locuri unde sonarul este interzis.
Oricum nu voi mai vedea ce se raspunde la subiectul asta timp de 9 zile. Plec chiar acuma la pescuit.

Tudor

florinw
senior member
Mesaje: 417
Membru din: 29 Sep 2005 21:35
Localitate: germania

Eu nu m-am exprimat, insa nu sunt contra

Mesaj de florinw » 06 Oct 2006 19:42

nici eu nu m-am exprimat ca fiind contra.problma se pune cit de fiabila e scula si daca performantele justifica pretzul.si cit de necesara ar fi.cit despre interzisul sonarului,poate nu ati citit atent ce am scris.de aceea ma vad nevoit sa repet.interzis in general (nu peste tot) e pescuitul din barca cu sonar si aici m-am referit la pescuitul la crap.pentru ca din cite stiu pe ebru se practica pescuitul la somn din barca cu sonar si chiar vezi pestele pe monitor cum vine la momeala.nu stiu daca e laegal sau nu dar nu are importanta.cit despre sondarea apei cu sonarul probabil ceea ce este dse fapt util pescuitului sportiv la crap,nu stiu cit de agreata este spre exemplu pe Tincabesti,Sarulesti, Dirvari

Scrie răspuns