sugesti,sfaturii,

Tehnica, tactica, strategii, tot ce tine de abordarea, strategia si desfasurarea unei partide de crap

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

nick h.
senior member
Mesaje: 462
Membru din: 01 Iul 2003 10:53

Mesaj de nick h. » 08 Noi 2006 17:31

red herring de la solar nu are deloc robin red, altceva sta la baza lui :!:
the source de la dynamite baits are robin red in cantitati mari(de altfel un mix foarte bun) :idea:

shubu
member
Mesaje: 197
Membru din: 22 Mai 2005 13:44
Localitate: oradea,bihor,romania

Mesaj de shubu » 08 Noi 2006 17:45

@nch , sper ca intelegi limba engleza!
Red Herring Mix

We all know they love Robin Red in a fishmeal. Add Fresh Smoked
Salmon, our Salt & Pepper Enhancer and Stimulin Amino Compound
and the results go on, and on and on.

Predominately fishmeal based, the Herring contains a high percentage of pre-digested fishmeals and crustacea ingredients with added betaine and green lipped mussel. As with the trend (and, of course, results) of fishmeal baits over the last few years it lend itself to mass baiting, bait ‘teams’ etc.

Red Herring contains stimulants specifically formulated to react with the base ingredients, resulting in fishmeal bait that produces right through the winter when many other mixes of this type seem to switch off. The Herring also includes Crustacean Compound and a high percentage of the wonderstuff – ‘Robin Red’. For the discovery and realisation of the ‘Red’, I think carp fishing owes a great deal of thanks to our very own Ian Booker (Mr Arkwright).

Slayer Salmon Oil, Squid and Octopus, Smoked Salmon and our X-Rated Extracts are proving deadly additives to the mixes, but always remember to leave out any xxx based oil during the colder months. During this time a dip/soak can increase your chances on both hook bait and freebies.

shubu
member
Mesaje: 197
Membru din: 22 Mai 2005 13:44
Localitate: oradea,bihor,romania

Mesaj de shubu » 08 Noi 2006 17:48

scuze nch postarea de mai sus este ptr nick h

nick h.
senior member
Mesaje: 462
Membru din: 01 Iul 2003 10:53

Mesaj de nick h. » 08 Noi 2006 18:04

banuiesc ca ai dat C/P de undeva de pe saitul solar, daca ei asa zic asa o fii. Din experienta personala as fi spus ca nu are RR sau cel putin nu in cantitati mari. Dar se mai insala omul (asta bineinteles daca credem orbeste ce spun producatorii de nada).

Din experientele facute cu mixuri home made( sa tot fie vreo 5 ani) o cantitate foarte mare de RR intr-un mix nu-ti aduce nici pesti mai multi nici mai mari, intr-adevar nici n-am observat repulsie din partea pestilor la dozaje mari de RR. In concluzie succesul Red Herring-ului nu l-as fundamenta pe cantitate mare de RR.

fiind un ingredient care nu provoaca repulsie din partea pestilor nici la dozaje mari, multi producatori de nade recomanda RR in cantitati mult mai mari decat dozajele necesare. de ce stim cu totii.

shubu
member
Mesaje: 197
Membru din: 22 Mai 2005 13:44
Localitate: oradea,bihor,romania

Mesaj de shubu » 08 Noi 2006 19:36

banuiesti bine my friend!intradevar am dat copy paste de pe siteul de la solar!
motivul ptr care am facut treaba asta a fost siguranta cu care tu ai spus ca in red hering nu este deloc robin red.nu e bine sa fi asa de sigur pe tine cand nu esti deloc sigur pe tine!
iar despre a crede sau nu a crede in ceea ce zic producatorii de nad ma indiesc ca solar isi permite sa scrie pe site ca in mix este robin red si ei defapt sa foloseasca praf de caramida!
sa nu ma intelegi gresit
nu iti spun teburile astea ptr a ma certa cu tine
pur si simplu purtam o discutie in contradictoriu!
toate cele bune!
cu stima Sinca Bogdan

ticu
Moderator
Mesaje: 605
Membru din: 30 Aug 2006 19:06
Localitate: Lugoj
Contact:

Mesaj de ticu » 08 Noi 2006 19:37

:o :-?

nick h.
senior member
Mesaje: 462
Membru din: 01 Iul 2003 10:53

Mesaj de nick h. » 08 Noi 2006 19:56

nu stiu cand a venit indiscutie praful de caramida...ma rog, daca tu spui ca zgura n-are...o fi

de suparat nu ma supar, ca iarna e lunga iar discutii de genul asta vor mai fi.

vrajeala este in toate retetele firmelor care produc nada, chiar si la solar.

high percentage of the wonderstuff – ‘Robin Red’= vrajeala ieftina.
RR e bun dar nu e wonderstuff, ba uneori e chiar indicat sa-l tai din reteta.

cu aceeasi stima,
nick h.

mikecarp
veteran
Mesaje: 586
Membru din: 07 Oct 2006 19:37

Mesaj de mikecarp » 08 Noi 2006 20:01

@nick,
Am folosit mixul asta destul de mult timp asa ca stiu in mare ce contine. de obicei ni-mi place sa vorbesc daca nu stiu sigur ca ma bazez pe ceva real.Am mai fost acuzat ca dau informatii false, dar cand un pescar cu renume mi-a dat dreptate (in mare parte) cel care m-a acuzat nu a mai spus nimic.
Nu stiu daca are importanta daca Shubu a dat copy si paste,important este ca ti-a demonstrat ca vorbesti in necunostinta de cauza.
Multumesc Shubu.
Carpfishing... A way of life!

nick h.
senior member
Mesaje: 462
Membru din: 01 Iul 2003 10:53

Mesaj de nick h. » 08 Noi 2006 20:32

mikecarp stii ce contine dupa ce spun cei de la solar, o fi continand si RR(recunosc ca e posibil sa fiu in eroare cand am afirmat ca n-are), tu ai afirmat ca e plin de RR.
n-are sens sa fie plin de RR intrucat nu-l face mai bun o cantitate mare de RR. De aici trag concluzia ca nu RR ii da calitate acestui mix ci altceva.

in toate retetele firmelor producatoare de nada este vrajeala, nici una nu-ti da reteta completa sau exacta, ba uneori intentionat de induc in eroare.

am citit pe undeva un interviu al lui rob hughes cu patronul de la mainline si-l intreba care sunt ingredientele care fac active -8 o nada atat de exceptionala. La care acesta i-a raspuns ca daca i-ar dezvalui ar trebui sa-l omoare :lol:

filozofia aceasta o aplica toate companiile mari, nimeni nu-si divulga retetele, ce scrie pe pungi si net e vrajeala ieftina.

Avatar utilizator
Limax
member
Mesaje: 297
Membru din: 12 Ian 2006 17:34
Localitate: Satu Mare

Mesaj de Limax » 10 Noi 2006 12:28

Anul acesta am prins o galeata de Red Hering care nu era bine amestecata de la producator, cand am combinat-o cu S&O am gasit in ea portiuni cat pumnul de RR neamestecat (mult mai dulce decat RR de la Nutra) deci pot sa spun cu siguranta ca este chiar foarte mult RR in Red Hering.

Scrie răspuns