Fire rig: cand, cum, si in ce situatie..?

Tehnica, tactica, strategii, tot ce tine de abordarea, strategia si desfasurarea unei partide de crap

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

mikecarp
veteran
Mesaje: 586
Membru din: 07 Oct 2006 19:37

Mesaj de mikecarp » 10 Noi 2006 12:45

La vartej folosesc nodul Griner ,l-am umezit am facut totul ca la carte, dar de fiecare data cand nodul ajungea la 2-3 mm de vartej camasa se rupea.De mentionat ca am tras de fir si incet si tare, in toate felurile.
Nu este un fir ptr. mine.
Am spus ca este un fir prost;imi retrag afirmatia.
Doar ca nu este bun ptr. mine.
Carpfishing... A way of life!

toni
member
Mesaje: 287
Membru din: 28 Feb 2005 17:29

Mesaj de toni » 13 Noi 2006 11:22

si eu am patit acelasi lucru... iar daca nu se rupe camasa cand faci nodu, se rupe sigur la primul peste :D
mantis e exceptional, iar de la sufix exista o varianta hibrid intre stealth si heavy , "super skin" , care se comporta exceptional, comparabil cu mantis .....

mikecarp
veteran
Mesaje: 586
Membru din: 07 Oct 2006 19:37

Mesaj de mikecarp » 13 Noi 2006 11:56

Nu se poate compara Sufix cu Kriston.Sa va spun de ce cred eu asta:-in primul rand Kriston nu face altceva decat produse speciale pentru crap pe cand Sufix pentru toate stilurile de pescuit.In al 2-lea rand trebuie sa am incredere in firul de forfac iar daca camasa se rupe la un simplu nod cand pestele smuceste in toate directiile ce mai faci? 3- Vlad Pavlovici mi-a spus pe forumul AvP ca daca strang firul si il lucrez cu grija nodurile o sa-mi iasa perfect. Dar pestele lucreaza finut, cu grija sa nu-mi strice mie nodurile?4- firele astea au fost concepute sa faca fata agatatorilor,scoicilor,etc. Asa ca Sufix Stealth Skin nu se incadreaza in aceasta categorie orice mi-ati spune.
Carpfishing... A way of life!

Avatar utilizator
Limax
member
Mesaje: 297
Membru din: 12 Ian 2006 17:34
Localitate: Satu Mare

Mesaj de Limax » 13 Noi 2006 14:57

Fara discutie, sunt multe fire mai bune ca si Stealth Skin. Cu siguranta nu din aceasi categorie de pret.

Eu am incercat vreo 20 de tipuri dar cel mai bine am prins cu Stealh Skin maro, nu pot sa spun din ce cauza dar totdeauna pestii au preferat carligul legat cu acest fir.

Avatar utilizator
M@tr|X|
veteran
Mesaje: 790
Membru din: 13 Dec 2005 16:53
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Mesaj de M@tr|X| » 16 Noi 2006 15:00

Se cam deviaza de la topic...
Razvan Grindean
- carp addicted-

Scrie răspuns