CUM PROCEDATI????

Tehnica, tactica, strategii, tot ce tine de abordarea, strategia si desfasurarea unei partide de crap

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

the fishman
junior member
Mesaje: 46
Membru din: 22 Ian 2006 21:36
Localitate: BUCURESTI

CUM PROCEDATI????

Mesaj de the fishman » 03 Noi 2006 15:59

A venit zapada!!!!!! asa ca haideti sa incepem "partidele de pescuit in monitor"

Cum ati proceda sau care sunt etapele unei partide de pescuit pe o balta despre care nu stiti nimic, dar absolut nimic. Dar nu ma refer la ceva de genul asta:- intind lansete, cort si etc......si stict la genul de nada, distanta de pescuit, modul in care alegeti locul si toate cele aferente unei capturi....pe mal.
"" NU MARI DA RARI""

Avatar utilizator
freecarp
veteran
Mesaje: 751
Membru din: 23 Oct 2005 21:12
Localitate: Gummersbach/Germania

Mesaj de freecarp » 03 Noi 2006 18:09

in primul rand iti cauti un loc unde crezi tu ca ar fi optimal!
iei markerul si iti cauti spodurile.
dupa care nadesti.
ca momeala folosesti una clasica (ca de ex. porumbul) si la o lanseta incerci cu boilies (in care ai incredere si cu care ai mai prins)
si vezi ce rezultate ai!
daca vrei sa pescuiesti balta tot timpul anului ,atunci ar fi bine sa te intersezi putin, sa afli cat de populata e balta, ce marime au pesti etc.

ticu
Moderator
Mesaje: 605
Membru din: 30 Aug 2006 19:06
Localitate: Lugoj
Contact:

Mesaj de ticu » 03 Noi 2006 19:26

Primul lucru cauti un loc.
Scoti marcaru incepi sa peri fundul ,sa simti ce este mil piatra sol tare,dupa care masori adincimea apei si cauti o structura,marchezi locul si nadesc.
Seminte ,pastura ,boilesuri.

nch
junior member
Mesaje: 88
Membru din: 04 Aug 2005 09:32

Mesaj de nch » 07 Noi 2006 01:08

Investeste in localnici!....sfaturile lor sunt sunt indispensabile....in unele cazuri!

Avatar utilizator
Dan Pop-Coman
veteran
Mesaje: 533
Membru din: 12 Sep 2006 22:43
Localitate: Lugoj
Contact:

Mesaj de Dan Pop-Coman » 07 Noi 2006 08:18

Nch,ai dat cea mai buna solutie.

Avatar utilizator
Limax
member
Mesaje: 297
Membru din: 12 Ian 2006 17:34
Localitate: Satu Mare

Mesaj de Limax » 10 Noi 2006 12:44

Dane, cand te duci pe o balta noua cati localnici gasesti in zona ta (sau si in Satu Mare) care sa dea la bile si la peste mare. Eu preponderent am primit raspuns "Sefu, mere la rama rosie si la arici cu mamaliga si pogace"
Eu cand incerc o balta noua imi caut preferabil pentru fiecare bat cate o zona de hranire, una mai la mal unde dau cu pastura si seminte si doua mai in larg si cat mai departate una de cealalta si momesc cu saculet PVA legat de carlig un post cu bile birdfood cu fructe si al doilea post cu fainuri de peste si arome grele. Daca merg cu cineva atunci facem trei posturi a cate 2 bete fiecare.

mikecarp
veteran
Mesaje: 586
Membru din: 07 Oct 2006 19:37

Mesaj de mikecarp » 10 Noi 2006 12:50

Aici ai dreptate Limax,dar de la localnici poti afla locurile unde se prinde in general. Dupa asta totul depinde de tine!
Iar strategia ta este foarte buna pe ape necunoscute.La fel procedez si eu.
Carpfishing... A way of life!

Avatar utilizator
Dan Pop-Coman
veteran
Mesaje: 533
Membru din: 12 Sep 2006 22:43
Localitate: Lugoj
Contact:

Mesaj de Dan Pop-Coman » 11 Noi 2006 17:35

Si eu zic ca ai dreptate Limax.Eu ma refer la informatii despre locuri bune de pescuit:adancimea apei,platouri,ragalii submerse,consistenta fundului,pe care nu le poti descoperii imediat .Informatia corecta data de un localnic,poate conta foarte mult.

Avatar utilizator
Tilea Gabriel
Moderator
Mesaje: 1726
Membru din: 26 Ian 2005 12:43
Localitate: Dumbravita , Timis
Contact:

Mesaj de Tilea Gabriel » 12 Noi 2006 14:47

Personal cand ma duc pe o balta noua sacrific o zi intreaga pentru a studia apa ..... discutii cu paznicul , cu pescari localnici ( pe care ii gasesc pe balta ) , intru cu barca daca se poate pentru a gasi praguri , structuri in general , adancimi etc. , daca nu se poate cu barca atunci cu batul de pe mal .Intotdeauna ma uit dupa locurile cele mai frecventate , se observa dupa cum arata malul iarba uscata si batatorita sau lipsa ei din cauza "framantarilor'' de pe mal etc.

Nada ? In principiu folosesc in ce am mare incredere , cu ce am mai prins in alte ape , nadesc intotdeauna cu seminte pe o balta noua si cu spartura de boilies la inceput si nu in cantitati mari , de obicei pe trei locuri diferite la adancimi diferite. Ma bazez intotdeauna pe arome de fructe si peste , spartura de boilie va fi intotdeauna din acestea.M-am obisnuit sa folosesc un boilie de fructe pe un pat de nada preponderent de peste si seminte preparate cu aceasta aroma ....si invers.... pt. doua bete , al trei-lea va fi numai fructe si seminte cu boilie de fructe la carlig.

Rareori ma abat de la aceste reguli care m-au facut sa prind peste.

peterfi lajos
member
Mesaje: 226
Membru din: 15 Noi 2005 09:37

Mesaj de peterfi lajos » 12 Noi 2006 16:43

Tilea Gabriel >>>>>>>>>>>> Care este logica ,in a pescui cu un boiles de fructe pe un pat de peste si invers? :idea: Explicatie ,rationament....... :shock:

Scrie răspuns