Experienta

Tehnica, tactica, strategii, tot ce tine de abordarea, strategia si desfasurarea unei partide de crap

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Scrie răspuns
marcel
new member
Mesaje: 7
Membru din: 31 Mai 2005 07:56

Experienta

Mesaj de marcel » 14 Noi 2006 10:01

Nu obisnuiesc sa postez pe forumuri dar, m-a iritat comentariul unui pescar de pe alt forum care spunea, citez: "Erau trei amarati care incercau sa prinda carp pe vremea asta!" Eu sunt pescar de crap sau, ma rog, incerc sa devin si, dupa multe esecuri (dupa ce s-a racit vremea)pe o balta unde am pescuit cu porumb toata vara, cu bune rezultate, m-am gandit sa incerc ceva nou(pentru mine). In jur de 20 Octombrie am cumparat 4 kg boilies ,(Nash), dip, mi-am ales un loc pe balta mai putin accesibil si am nadit cu cobra toata cantitatea de boiliesuri. Momeala: 1 boilie dipuit+4 nedipuite pe banda solubila legata de carlig. Nu am avut nici o trasatura. Dupa doua zile, am fost din nou, cu alta punga de 4 kg de boilies, din care am nadit 1 kg. Momeala aceeasi. Rezultat: 1 crap de 6 kg. Dupa alte cateva zile, aceeasi tactica. Rezultat: 2 crapi de 4 si 6 kg. Ultima partida a fost sambata, 11 Noiembrie. Rezultat: prima prezentare a fost la 15 minute dupa ce am aruncat lansetele, adus pana la mal dar scapat (pescuiesc singur). Pana la ora 13, am avut doua capturi de 6 si 9,5 kg. Mentionez ca partidele de pescuit s-au desfasurat intre orele 05.00 si max. 15.00. Oricum, aceasta experienta m-a facut sa-mi schimb optica. Pana acum am pescuit aproape exclusiv cu porumb dar, incep sa cred ca englezii aia de- au inventat bilele n-au fost tampiti. Trebuie doar multa rabdare, perseverenta, un pic mai multa cheltuiala la inceput dar rezultatele nu vor intarzia sa apara, chiar pe o balta mai ieftina(compenseaza cu nada) care, bineinteles, sa aiba ceva crap.

Scrie răspuns