Experienta

Tehnica, tactica, strategii, tot ce tine de abordarea, strategia si desfasurarea unei partide de crap

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

marcel
new member
Mesaje: 7
Membru din: 31 Mai 2005 07:56

Experienta

Mesaj de marcel » 14 Noi 2006 10:02

Nu obisnuiesc sa postez pe forumuri dar, m-a iritat comentariul unui pescar de pe alt forum care spunea, citez: "Erau trei amarati care incercau sa prinda carp pe vremea asta!" Eu sunt pescar de crap sau, ma rog, incerc sa devin si, dupa multe esecuri (dupa ce s-a racit vremea)pe o balta unde am pescuit cu porumb toata vara, cu bune rezultate, m-am gandit sa incerc ceva nou(pentru mine). In jur de 20 Octombrie am cumparat 4 kg boilies ,(Nash), dip, mi-am ales un loc pe balta mai putin accesibil si am nadit cu cobra toata cantitatea de boiliesuri. Momeala: 1 boilie dipuit+4 nedipuite pe banda solubila legata de carlig. Nu am avut nici o trasatura. Dupa doua zile, am fost din nou, cu alta punga de 4 kg de boilies, din care am nadit 1 kg. Momeala aceeasi. Rezultat: 1 crap de 6 kg. Dupa alte cateva zile, aceeasi tactica. Rezultat: 2 crapi de 4 si 6 kg. Ultima partida a fost sambata, 11 Noiembrie. Rezultat: prima prezentare a fost la 15 minute dupa ce am aruncat lansetele, adus pana la mal dar scapat (pescuiesc singur). Pana la ora 13, am avut doua capturi de 6 si 9,5 kg. Mentionez ca partidele de pescuit s-au desfasurat intre orele 05.00 si max. 15.00. Oricum, aceasta experienta m-a facut sa-mi schimb optica. Pana acum am pescuit aproape exclusiv cu porumb dar, incep sa cred ca englezii aia de- au inventat bilele n-au fost tampiti. Trebuie doar multa rabdare, perseverenta, un pic mai multa cheltuiala la inceput dar rezultatele nu vor intarzia sa apara, chiar pe o balta mai ieftina(compenseaza cu nada) care, bineinteles, sa aiba ceva crap.

mikecarp
veteran
Mesaje: 586
Membru din: 07 Oct 2006 19:37

Mesaj de mikecarp » 14 Noi 2006 12:12

Nu inteleg de ce te aprinzi asa tare.Fiecare poate sa spuna ce doreste,nu? Daca tu poti pescui atunci zic ca nu are rost sa iei in seama ce spune gura lumii.Ca fapt divers si eu am o partida planificata ptr week-end-ul care vine. Nu stiu cati se incumeta sa iasa la o partida de 48 de ore pe vremea asta si nici nu ma prea intereseaza.Vreau doar sa inteleg si eu de ce englezii sunt asa de innebuniti dupa pescuitul asta. ;-)
Carpfishing... A way of life!

Avatar utilizator
Tilea Gabriel
Moderator
Mesaje: 1726
Membru din: 26 Ian 2005 12:43
Localitate: Dumbravita , Timis
Contact:

Mesaj de Tilea Gabriel » 14 Noi 2006 13:11

Se incumeta multi , chiar foarte multi , eu s-ar putea sa ajung la sfarsitul acestei saptamani !

Fir intins !

mikecarp
veteran
Mesaje: 586
Membru din: 07 Oct 2006 19:37

Mesaj de mikecarp » 14 Noi 2006 14:03

Multumesc.La fel si tie.Unde te duci?
Carpfishing... A way of life!

marcel
new member
Mesaje: 7
Membru din: 31 Mai 2005 07:56

Mesaj de marcel » 14 Noi 2006 14:16

Nu sunt de loc suparat, putin imi pasa de ce cred unii sau altii cand stau pe balta ore in sir fara un tac ("Uite si la prostu' ala ce scule are si nu prinde nimic" ). Singura observatie pe care as face-o obisnuitilor forumurilor este urmatoarea: nu se spune "balta x nu are peste" ci "eu nu am prins peste pe balta x". Cat despre cei care nu stiu ca aceasta perioada este propice pentru capturi capitale la crap(pana nu ingheata, bineinteles), pot spune ca mai au de invatat! Trebuie, dupa cum am spus, multa rabdare, perseverenta si imaginatie. Dar, asa ar trebui sa fie un adevarat crapar, nu?

mikecarp
veteran
Mesaje: 586
Membru din: 07 Oct 2006 19:37

Mesaj de mikecarp » 14 Noi 2006 16:45

vezi ca ai inteles? Ce te intereseaza pe tine sau pe mine ce cred unii asa zisi pescari de noi?In legatura cu capturile capitale ai dau perfecta dreptate.Doar ca multi sunt foarte comozi si cred ca acum nu mai are nici un rost sa iasa la balta.Pestii mari vor continua sa manance-mult mai putin e drept-dar trbuie cumva sa-si mentina greutatea la un anumit nivel.
Asa ca Fir Intins si la cat mai multe capturi capitale. 8)
Carpfishing... A way of life!

Avatar utilizator
M@tr|X|
veteran
Mesaje: 790
Membru din: 13 Dec 2005 16:53
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Mesaj de M@tr|X| » 14 Noi 2006 18:03

Cand ma uit la ce povestesti imi aduc aminte de mine ....la inceputuri :lol:
Nu baga pe nimeni in semana,lasa-i pe toti sa rada sa faca mishto, treaba lor.
Satisfactia vine in momentul in care tu mergi pe balta si intre 30 de pescari care prind numa carasi cat palma, tu ii lasi pe toti masca prin fatpul ca prinzi crap 2, 3, 4, 6 kg...etc, si nimeni nu stie cum reusesti.
Vine langa tine se uita la peste, dupa care se uita la montura si zice: Ce dracu ii asta? (scuzati limbaju). :D

In vara asta am fost pe 4 balti pe care am consatat cu stupoare ca lumea nu stie sa pescuiasca la crap, ba chiar mai mult HABAR nu au de asa ceva.

Se zice ca pescuitul la crap ii cel mai scump HOBBY, probabil si asta ii impiedica pe unii sa il practice...pe langa faptul ca ii sperie monturile, cand aud de preturi o lasa balta.

In fine...pe subiectul acesta putem povestii mult si bine:)

Respecte. 8)
Razvan Grindean
- carp addicted-

mikecarp
veteran
Mesaje: 586
Membru din: 07 Oct 2006 19:37

Mesaj de mikecarp » 14 Noi 2006 18:28

Ai pus punctul pe i. Parerea mea cand mergi la pescuit , mergi ptr. satisfactia proprie si personala. Ce spun ceilalti nu prea conteaza decat daca este deva constructiv.
Carpfishing... A way of life!

Avatar utilizator
Tilea Gabriel
Moderator
Mesaje: 1726
Membru din: 26 Ian 2005 12:43
Localitate: Dumbravita , Timis
Contact:

Mesaj de Tilea Gabriel » 14 Noi 2006 23:28

mikecarp scrie:Multumesc.La fel si tie.Unde te duci?
Jud Arad , ceva balti care nu sunt date la pescuit , vin doar cunostinte , dar multe si alea :lol:

mikecarp
veteran
Mesaje: 586
Membru din: 07 Oct 2006 19:37

Mesaj de mikecarp » 14 Noi 2006 23:34

:lol: :lol: :lol: Cel putin nu trebuie sa cheltui 300 ron/week-end ca mine. Dar nu ma plang pe Darvari e o plcere indiferent de vreme sau cat costa.Apropos de vreme ptr. week-end s-a anuntat vreme frumoasa.
Carpfishing... A way of life!

Scrie răspuns