pareri

Tehnica, tactica, strategii, tot ce tine de abordarea, strategia si desfasurarea unei partide de crap

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Avatar utilizator
Razvan.D
maniac
Mesaje: 1407
Membru din: 14 Mai 2005 14:17
Localitate: Belgium

Mesaj de Razvan.D » 18 Noi 2006 10:12

@Dan
din cate am citit despre acea balta toti care merg acolo dau pe cealalta parte si cica se prinde foarte bine iar cu momitul nu e nevoie sa momesti asa de mult 15-25 de bile pe lanseta si e de ajuns , poate prind si somn :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: nu am mai prins de cand eram copil si mergeam in delta cu parintii

Avatar utilizator
Dan Pop-Coman
veteran
Mesaje: 533
Membru din: 12 Sep 2006 22:43
Localitate: Lugoj
Contact:

Mesaj de Dan Pop-Coman » 18 Noi 2006 12:06

Razvane,te apreciez mult si nu-mi permit sa dau sfaturi,dar cand vei merge incearca si sacrifica un bat si pescue cu el invers de cum pescue ceilalti pescari
:in malul tau pe un pat zdravan nada .

Avatar utilizator
Razvan.D
maniac
Mesaje: 1407
Membru din: 14 Mai 2005 14:17
Localitate: Belgium

Mesaj de Razvan.D » 18 Noi 2006 12:56

Dan Pop-Coman scrie:Razvane,te apreciez mult si nu-mi permit sa dau sfaturi,dar cand vei merge incearca si sacrifica un bat si pescue cu el invers de cum pescue ceilalti pescari
:in malul tau pe un pat zdravan nada .
cum merg cu colegul de servici o sa bagam 2 lansete la mal , incerc tot ce se poate incerca 7 zile am tot timpul :-)

bala
member
Mesaje: 163
Membru din: 04 Iul 2006 18:59

Mesaj de bala » 20 Noi 2006 19:12

razvan,in descrierea atasata pozei pe care ai prezentat-o spune ca lacul este lung de 550 m si lat de...100m. la o asemenea distanta nu cred sa ai probleme,oricat de aproape ai vrea sa dai de malul opus.mai ales ca pe locul 3 ,balta pare mai ingusta...sau poate prezentarea e gresita...

bala
member
Mesaje: 163
Membru din: 04 Iul 2006 18:59

Mesaj de bala » 20 Noi 2006 19:21

si alta problema:
tot acolo spune ca adamcimea maxima a bazinului este de 2 m,asa ca ai grija si ce structura are fundul baltii....in incercarea ta de a da cat mai aproape de malul opus ,sa nu te trezesti ca pescuiesti la o apa de juma de metru....
subscriu si eu la parerea baietilor si zic ca mai bine cauta-ti o structura buna undeva la 50-60 m sa poti lansa si nadi relaxat...pina la urma nu esti la concurs ,esti in concediu :-) ,relaxarea primeaza...

bala
member
Mesaje: 163
Membru din: 04 Iul 2006 18:59

Mesaj de bala » 20 Noi 2006 19:35

PS: se poate nadi si la 100 m cu bulgarasi de nada,folosind cupa de nadire(sau catapulta de lanseta cu ii mai spun unii). cu o cupa de nadire atasata la un spod de 5 lb poti lansa lejer bulgarasi de nada de 4-5 cm diametru,la 100m...cu conditia sa fie bine legati ,dar nu lipiciosi(eventual ii dai prin faina sau mix inainte de lansare)

toni
member
Mesaje: 287
Membru din: 28 Feb 2005 17:29

Mesaj de toni » 21 Noi 2006 12:34

subscriu si eu la prastie... se duc si mai departe de 100 m, in functie de cat de grele sunt si de cat de bine iti iese aruncarea ..... iar daca nu merge sa dai bile cu cobra unde pescuiesti ca s-a schimbat vantu etc, asta e o metoda buna de nadire, si faci consitenta la minimum posibil, bagi boilesuri la greu in compozitie, iar porcariile alea de buline se sparg la contactul cu apa si se imprastie pe o suprafata mai mare....

Scrie răspuns