Montura"STIFF-RIG"

Tehnica, tactica, strategii, tot ce tine de abordarea, strategia si desfasurarea unei partide de crap

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Vizitator

Mesaj de Vizitator » 21 Mar 2004 15:17

Nu e rautate frate Adriano - dar are si omul o rabdare iar Vlad e prea finut ca sa riposteze . In alta ordine de idei am intrebat si eu daca a folosit cineva fir Illusion de 45 lb ( de la Fox ) pentru stiff rig si se pare ca luati de val cu controversa asta nu a citit nimeni intrebarea mea . O repet - poate primesc ceva pareri :idea:

Avatar utilizator
Musaro Adriano
veteran
Mesaje: 705
Membru din: 29 Ian 2003 15:02
Localitate: torino italy

Mesaj de Musaro Adriano » 21 Mar 2004 18:49

salut Val, fir ilusion nu lam folosit pentru ca folosesc amnesia dar calitatea fox pentru firele nu se discuta. de cat am vazut de la prieteni comparat cu alte fire de la fel diametru resulta mai putin rigid. Un bine, un rau, nu stiu. Testasal si ne zici tu pe noi cum este, numai bine!

Avatar utilizator
patabum
senior member
Mesaje: 441
Membru din: 22 Sep 2003 17:55

Mesaj de patabum » 22 Mar 2004 14:35

Cu cat un crap are o greutate mai mare, cu atat este mai precaut. Ganditi-va ca atinge aceasta greutate mancand si in acelasi timp evitand sa fie prins. In Anglia, unde pot spune fara a gresi ca deja exista un cult pentru pescuitul crap-ululi, aplicand legislatia si regulile locului de pescuit, eliberezi fara discutie ce ai prins. Nu cred in inteligenta crapului, insa cu siguranta cred in instinctul de conservare sau de supravietuire, cum vreti sa-i spuneti. Prins de cateva ori, devine extrem de precaut, mai ales ca momelile consacrate (porumb, boilies, tiger nuts, etc. etc.) nu prea seamana cu ceea ce vede el zi de zi in apa aceea (rau, balta, lac, iaz, etc.). In acelasi timp, hranindu-se in principal pe baza semnalelor chimice (dupa gust si nu bazat pe ceea ce vede), trebuie sa se apropie cu boticul lui de momeala. Daca ii place ce simte in jurul momelii, o inghite si o scuipa de cateva ori.

Aici te ajuta stiff rig-ul. Sa ai capturi in locuri intens pescuite, unde se practica catch-n-release (eliberarea capturii), adica unde crapul este foarte precaut si suspicios. Vlad, pe care am onoarea de a-l cunoaste personal, a spus toate acestea in cateva cuvinte. In primul rand pentru a raspunde curiozitatii unuia dintre noi. Maine intreb eu ceva, pentru ca nu stiu, poimaine altul si tot asa. Daca am pune doar intrebari si nu am primi raspuns, cum ne-ar fi?

Revin. Am mai spus (scris) pe aici ca monturile trebuiesc abordate intotdeauna plecand de la scopul lor. Scopul stiff rig-ului este de a prinde intr-un loc unde celelalte monturi nu ar asigura o eficienta pe masura. Nu poate fi comparat cu o montura ce foloseste fir sa-i spunem obisnuit (sau suplu, desi nu cred ca este corect).

SF
senior member
Mesaje: 346
Membru din: 13 Feb 2004 20:03

Mesaj de SF » 22 Mar 2004 16:39

Bine zis Patabum,pentru ca intrebari mai am si eu.In legatura cu subiectul,binenteles.
1.Pe o balta intens pescuita si unde se practica C&R,de care montura se va satura crapul mai repede,de stiff-rig sau o montura cu fir obisnuit(sau suplu)?
2.Nu am vazut filmarile facute de cei de la Korda,dar daca cineva care le-a vizionat doreste sa imi spuna ce a vazut ii multumesc mult.

Fir Intins!!!

Avatar utilizator
patabum
senior member
Mesaje: 441
Membru din: 22 Sep 2003 17:55

Mesaj de patabum » 22 Mar 2004 17:28

Pai, referitor la intrebarea 1, sunt sigur ca se va satura de montura care il sperie cel mai tare. Nu cred ca are importanta tipul ei ci aspectul si mai ales functionalitatea. Carprom, cred, scria mai demult ca a nadit un loc, a plantat montura si ulterior s-a scufundat sa vada ce s-a intimplat. Locul era curatat de momeala in jurul monturii, iar montura era neatinsa.

Ca mecanism, in ceea ce priveste comportamentul de hranire al pestilor pasnici si implicit al crapului, cred ca stiff rig iti ofera mai multe sanse. Conteaza insa, din punctul meu de vedere, si ce nada ai, si cit de simpla este montura, si firul pe care-l alegi si prezentarea ei in apa. Sunt multi factori, unii obiectivi iar altii pur subiectivi. Stiff rig-ul nu este vreo naveta spatiala, pina la urma ea ramine o montura si atat. Asa cum spunea si Vlad, din motive care nu fac obiectul discutiei, se propun fire care nu sunt atat de rigide sau atat de bine adaptate acestei monturi, si atunci ajungem la combi rig (acea montura care lasa acul si momeala sa se miste natural decojind invelisul firului pe o portiune mica in apropierea acului).
Raspunsul la intrebare il gasesti insa, cu siguranta, singur, daca testezi cit mai mult. Poti sa ai o montura corect executata, tehnic vorbind, si sa gresesti distanta dintre momeala si cirlig. Vei avea multe rateuri, cu siguranta, si vei irosi mult timp injurandu-i pe idiotii aia care recomanda monturi care mai de care mai sofisticate

Avatar utilizator
Musaro Adriano
veteran
Mesaje: 705
Membru din: 29 Ian 2003 15:02
Localitate: torino italy

Mesaj de Musaro Adriano » 22 Mar 2004 19:08

pentru val jr. : daca mergi pe siteul www.foxint.com si selectesi pe 'sfaturi' sub numele de ken townley sunt niste aricole. iata , unu din ei vorbeste chiar despre ilusion 24 lb. si arata o montura cam STIFF focuta cu fir acest. numai bine.

SF
senior member
Mesaje: 346
Membru din: 13 Feb 2004 20:03

Mesaj de SF » 23 Mar 2004 00:55

Multam pentru raspuns Patabum.

Fir Intins!!!

Gica Chioru
senior member
Mesaje: 343
Membru din: 25 Ian 2003 13:33
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de Gica Chioru » 26 Mar 2004 11:29

Mariane, n-am nici cea mai vaga intentie sa te conving sa folosesti montura asta dar iti spun cand o folosesc eu.

Daca merg intr-o balta unde este crap mult si mare, am posibilitatea sa nadesc bine si stau si vreo trei zile, atunci la cel putin doua lansete o folosesc . Pentru ca triaza pestele si in general la aceste lansete voi avea pesti mai mari. Asta-i tot.

SF
senior member
Mesaje: 346
Membru din: 13 Feb 2004 20:03

Mesaj de SF » 26 Mar 2004 12:25

De data asta ma multumesc cu "crap mult",nu neaparat mare :lol: !

Fir Intins!!!

Avatar utilizator
Gabriel BOGDAN
junior member
Mesaje: 77
Membru din: 12 Mar 2004 15:38
Localitate: BUCURESTI
Contact:

Montura "STIFF-RIG"

Mesaj de Gabriel BOGDAN » 30 Mar 2004 09:36

Salutare,

Am incercat sa fac mai multe monturi si cred ca am reusit... (Abia astept sa le testez pe balta :wink: )

Dar mi se pare ca sunt cam grele... Credeti ca ar trebui sa folosesc momeala flotanta :?: (nu acum... mai la vara cu momeala flotanta... :lol: )

P.S. Sunt destul de ciudate asa rigide... monturile ! Poate de asta mi se par mai grele...( de facut !)
Gabi B.

Scrie răspuns