Montura"STIFF-RIG"

Tehnica, tactica, strategii, tot ce tine de abordarea, strategia si desfasurarea unei partide de crap

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Marian
junior member
Mesaje: 45
Membru din: 05 Feb 2003 13:42
Localitate: Constanta

Montura"STIFF-RIG"

Mesaj de Marian » 18 Mar 2004 10:51

Vlad, nu am vrut sa-ti sara mustarul, mai baiete !
Am subliniat doar: daca ajunge in gura crapului ! ( cum bine ai repetat )
Chestia cu "rigiditatea" este cam exagerata; rigiditatea trebuie, cred, raportata la greutatea momelii; asa cum nu iese din gura crapului daca..., tot asa nu se ridica de pe substrat ca sa ajunga in gura , cred eu.
E adevarat, eu sigur vorbesc din "auzite", dupa cum este descrisa montura si dupa pozele vazute ici-colo, dar tu esti sigur ca acea caseta pe care ai vazut-o nu era cu desene animate ?
... ca la nivelul la care se fac desenele animate azi ... :shock: ochii mari.
Eu raman adeptul finetzii in toate, pestii mei nu-si dau seama ca sunt prinsi nici pe mal !
Daca vrei, mai glumim, daca nu, incheiem.

Vlad Pavlovici
senior member
Mesaje: 352
Membru din: 06 Ian 2003 11:24
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Vlad Pavlovici » 18 Mar 2004 12:54

Mariane, toata problema in discutia asta este ca-ti dai cu parerea intr-o chestie pe care n-o stii. Si nici un fel de glume si de ironii nu salveaza impresia asta. Gabriel a cerut un sfat si l-a primit, dupa care tie ti s-a parut oportun sa spui ca montura e grosiera, poate merge si cu sarma, in timp ce tu ramai adeptul finetii etc. Montura nu e grosiera, in orice caz nu mai grosiera decat multe alte lucruri grosiere care se folosesc la crap, mulinete voluminoase, lansete grele, carlige mari. Ceea ce conteaza este ca da rezultate. Si de ce sa-i spui omului ca e nu stiu cum, vorbind ca si cum ai cunoaste-o, cand de fapt n-ai folosit-o? Doar pentru ca asa ti s-a parut tie din poze?

La chestia cu "mai baiete" poti sa renunti, e un limbaj care nu-ti face cinste.

Vizitator

Mesaj de Vizitator » 18 Mar 2004 22:47

Hai ca am inebunit cu totii inainte de sezonul asta . Mariane tu poti pescuii si cu sirma de balot - dar un stiff - rig se face asa cum cu competenta Vlad a descris aici . Ce dracu nu intelegem ? Daca prinde sau nu - asta vezi tu pe balta - dar cind te va intreba cineva ce e ala un stiff - rig - invata pasajul lui Vlad postat aici . O sa creada lumea ca stii meserie !
In alta ordine de idei - am luat un fir FOX Illusion de 45 lb - mono - pentru stiff - rig . Ce parere aveti si cine l-a mai folosit ?

Vali
member
Mesaje: 190
Membru din: 09 Ian 2003 14:36
Localitate: Galati

Montura"STIFF-RIG"

Mesaj de Vali » 18 Mar 2004 22:51

Cateva lucruri as avea de spus:

In primul rand, nu este acesta primul forum pe care se discuta in contradictoriu despre care montura ar fi mai eficienta, cea cu inaintas flexibil, "clasica", sau cea rigida.

In al doilea rand, eu unul recunosc ca "vorbesc din auzite". Prima oara am aflat de stiff rig dintr-un articol al lui Ripamonti din Pescare Carpfishing. In ciuda renumelui autorului, articolul cu pricina nu m-a convins sa folosesc stiff-rig si folosesc in continuare monturile clasice.

Si pentru ca tot s-a ajuns aici, as avea o rugaminte:
Vlad, daca folosesti montura in cauza, da te rog un exemplu - o situatie in care ai ales stiff rig in defavoarea monturii clasice. De ce ai ales-o, cum ai realizat-o si ce rezultate ai avut? Nu stiu cat il va ajuta pe cel care a deschis subiectul, dar mie in mod sigur mi-ar fi de folos.
Vali

Vlad Pavlovici
senior member
Mesaje: 352
Membru din: 06 Ian 2003 11:24
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Vlad Pavlovici » 19 Mar 2004 09:34

Vali, cred ca poti sa folosesti o montura rigida din curiozitate, ca sa vezi ce se intampla, sau din necesitate, daca monturile suple nu dau rezultate intr-o anumita situatie si banuiesti ca e din vina monturilor (sa zicem, pe o balta in sistem C&R, unde pestele a fost educat sa trateze cu prudenta astfel de monturi). Tot din necesitate o poti folosi pe balti foarte accidentate, unde ai nevoie ca linia si forfacul sa reziste bine la abraziune. Altminteri, nu e superioara monturilor suple si, daca te intelegi bine cu ele, n-ai de ce sa le schimbi, indiferent ce scrie Ripamonti sau oricine altcineva.

Marian
junior member
Mesaje: 45
Membru din: 05 Feb 2003 13:42
Localitate: Constanta

Montura"STIFF-RIG"

Mesaj de Marian » 19 Mar 2004 15:13

Salutare
Recunosc: astenie de primavara :lol:
Dar:
Val, nu cred ca pot pescui chiar asa cum zici ( nici cu 2 de i la "pescuii" nici cu sarma de balot, n-ar fi etic, n-as da pestelui o sansa )
De invatat pasaje nu invat ca nu-s papagal ; daca ma intreaba cineva ii arat poza pur si simplu si gata, n-am pretentii de meserias sau altele.
Cat despre incercat, nu cred ca voi face asta; adica sa stau cu stiff rig-ul in apa si altcineva sa sughita fara sa stie de ce cine stie pe unde ? Iar n-ar fi etic :lol:
Cat despre abraziune... ma indoiesc ca se concentreaza eforturi abrazive in forfac ( in linie e alta poveste, nu intra in montura ) decat daca nu cumva crapul s-a incrucisat cu guvidul si umbla pe sub pietre .
Observati ca vorbesc in numele meu, daca ma puteti determina sa incerc aceasta montura, va raman recunoscator.

Avatar utilizator
Iliuta Goean
maniac
Mesaje: 1416
Membru din: 11 Dec 2002 17:25
Localitate: Delta Dunarii
Contact:

Mesaj de Iliuta Goean » 19 Mar 2004 15:48

pai ia arata pozele alea ca prea te lauzi :-)
Nu face ce nu-ti place!

SF
senior member
Mesaje: 346
Membru din: 13 Feb 2004 20:03

Mesaj de SF » 19 Mar 2004 16:11

Am de gind sa incerc sirma de balot la stiuca(cel putin).Daca nu-mi ies pozele nu dati vina pe mine! :D Toate bune!

Fir Intins!!!

Vizitator

Mesaj de Vizitator » 19 Mar 2004 16:22

Mariane - eu nu incerc sa te conving - eu incerc sa-ti explic ! Si Vlad a vrut acelasi lucru si a rezultat un atac masiv - nu mai stiu cum i-ai zis ( amice - sau ceva in genul asta !) Tu pescuieste cum vrei - cine incearca sa te convinga altfel - dar cineva a intrebat o chestie si vroia o lamurire . Stiff - rig-ul exista si nu fost inventat de tine - si se confectioneaza asa cum Vlad a spus . Restul e vrajeala - nu te supara ! Vitejia pe site nu costa si nici nu poate fi verificata . Oricum pentru mine ramai un mare pescar de crap !

Avatar utilizator
Musaro Adriano
veteran
Mesaje: 705
Membru din: 29 Ian 2003 15:02
Localitate: torino italy

Mesaj de Musaro Adriano » 21 Mar 2004 12:05

mai,mai,mai.... ce este atata rautate pentru o montura frati.!! Vlad a esplicat perfect cum arata si cum se construieste. Cine vrea sal testasa sal faca...cine nu vrea...nicio problema,dar sa nu comentati asa,pentru ca persoane care ajuta se satura si nu mai scrie nimic si dupa va lamentati ca secrete nu se zice, apreciati faptul ca cineva se deranjasa sa ajuta cei care au nevoie de ajutor, si nu fiti rei. Al doila rand, pentru a vedea eficacitatea montura acesta probatila cel putin la o lanteta intro o balta unde se practica c&r.Nu costa nimic si o sa aflati respunsuri singuri.pe balta fratii, acolo o sa aveti raspunsuri. numai bine si....rautate cat mai putina pentru ca sezonu a inceput si.... 2+2= 5 in sportul nostru, sau nu? :lol:

Scrie răspuns