Montura"STIFF-RIG"

Tehnica, tactica, strategii, tot ce tine de abordarea, strategia si desfasurarea unei partide de crap

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

SF
senior member
Mesaje: 346
Membru din: 13 Feb 2004 20:03

Mesaj de SF » 17 Mar 2004 13:54

Sint de acord cu Marian.Balti cu peste putin,finete.Balti cu peste mult,merge si ceva mai grosier.

Fir Intins!!!

Vlad Pavlovici
senior member
Mesaje: 352
Membru din: 06 Ian 2003 11:24
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Vlad Pavlovici » 17 Mar 2004 15:20

Baieti, sunteti simpatici, dar vorbiti din auzite!

Montura nu are legatura cu cantitatea de peste din balta. Poate sa prinda si singurul crap din lac. A fost inventata (la inceputul anilor 90 de un pescar englez pe care-l cheama Mike Kavanagh) pur si simplu pentru a specula acest efect de revenire care se obtine cu monofilamentul gros. Nu este nici macar atat de grosiera pe cat pare, fiindca se recomanda folosirea fluorocarbonului, care, sub apa, iese mai putin in evidenta decat monofilamentul si, oricum, mult mai putin in evidenta decat un fir ca Heavy Skin. Faceti proba pe marginea unui lac, la apa mica, daca aveti indoieli, si dupa aceea veniti sa-mi spuneti care montura e grosiera si care nu.

Inca un lucru. Efectul cautat de montura rigida urmareste sa pacaleasca pesti prudenti - nu multi, dar prosti, cum crede SF. Pentru pacalirea pestilor prosti, erau absolut suficiente monturile de la 1800. Pestele prudent doar atinge momeala superficial. E interesat de ea, dar nu se repede. Daca totusi montura ajunge o fractiune de secunda in gura crapului, acolo ramane, pentru ca e rigida. Recomand oricui sa faca rost de caseta video cu filmari subacvatice scoasa de Korda, Underwater State of the Art Carping, ca sa vada exact cum se intampla povestea asta.

Avatar utilizator
Gabriel BOGDAN
junior member
Mesaje: 77
Membru din: 12 Mar 2004 15:38
Localitate: BUCURESTI
Contact:

Montura "STIFF-RIG"

Mesaj de Gabriel BOGDAN » 17 Mar 2004 16:45

Nu imi inchipuiam ca subiectul propus o sa stirneasca polemici, dar recunosc ca imi place :evil: !

Pt mine este construciva polemica, pt ca mai invat cite ceva... :idea:

Salutari la toata lumea si fire intinse!
Gabi B.

SF
senior member
Mesaje: 346
Membru din: 13 Feb 2004 20:03

Mesaj de SF » 17 Mar 2004 17:30

Buna ziua la toata lumea.SF-ul in perioada 91-93 a pescuit in Germania.Si a prins cite ceva.Cind s-a intors in tara,binenteles ca a mers la pescuit.Si dupa 3 zile de asteptare a prins un ciortanel,cu metoda a la Germania.Si dupa citeva modificari a prins mai bine.In rest"no coment".

Fir Intins!!!

Avatar utilizator
mirceas
veteran
Mesaje: 604
Membru din: 29 Feb 2004 11:11
Localitate: Brasov
Contact:

Mesaj de mirceas » 17 Mar 2004 18:30

foarte buna remarca lui SF. eu zic ca se aplica si la baltile de la noi din tara (una e sa pescuiesti in jurul Bucurestiului, alta in Brasov, spre exemplu). cel de Buc. se lasa lasa mai usor prins... :lol:

fir intins!

Avatar utilizator
Iliuta Goean
maniac
Mesaje: 1416
Membru din: 11 Dec 2002 17:25
Localitate: Delta Dunarii
Contact:

Mesaj de Iliuta Goean » 17 Mar 2004 18:50

sunt curios cati dintre cei ce criticati stiff rigul l-ati folosit vreodata ... macar de proba.
Nu face ce nu-ti place!

SF
senior member
Mesaje: 346
Membru din: 13 Feb 2004 20:03

Mesaj de SF » 17 Mar 2004 19:00

Da cine critica stiff rigul ?

Fir Intins!!! Toate Bune!!!

Gica Chioru
senior member
Mesaje: 343
Membru din: 25 Ian 2003 13:33
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de Gica Chioru » 17 Mar 2004 19:06

Sunt de acord cu rigiditatea. Intotdeauna. ..... :D
Chiar si la pescuit.

Avatar utilizator
Musaro Adriano
veteran
Mesaje: 705
Membru din: 29 Ian 2003 15:02
Localitate: torino italy

Mesaj de Musaro Adriano » 17 Mar 2004 19:25

Rigiditatea frati forever!!!!

Avatar utilizator
mirceas
veteran
Mesaje: 604
Membru din: 29 Feb 2004 11:11
Localitate: Brasov
Contact:

stiff rig

Mesaj de mirceas » 17 Mar 2004 20:04

sa fie clar... eu n-am criticat stiff rig-ul, chiar il folosesc destul de des (mai ales pentru popup).

doar ca nu oriunde are succes...

fir tzapan!

Scrie răspuns