Stilul "MATCH"

Tehnica, tactica, strategii, tot ce tine de abordarea, strategia si desfasurarea unei partide de crap

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Scrie răspuns
Avatar utilizator
Gabriel BOGDAN
junior member
Mesaje: 77
Membru din: 12 Mar 2004 15:38
Localitate: BUCURESTI
Contact:

Stilul "MATCH"

Mesaj de Gabriel BOGDAN » 18 Mar 2004 12:59

Salutare,


Din diversele articole citite prin reviste si site-uri am inteles ca Sheffield-ul sau Match-ul sunt practic acelasi stil, reprezentind pescuitul la distanta mai mare (15-30 metri), decit ne permit bolognesele sau rubesienele obisnuite (5-10 metri).

Incepatorului ii sta bine cu intrebarile, asadar indraznesc sa lansez catre dvs. alte intrebari:

1) Cum alegem sculele de pescuit necesare acestui stil avind in vedere ca lanseta, mulineta, pluta si firul trebuie sa constituie un intreg ?

2) Care sunt caracteristicile de care trebuie sa tinem cont cind alegem plutele si greutatile (plumbii) care trebuie sa echilibreze aceste plute avind in vedere si conditiile exterioare de pe lacul-balta pe care intentionam sa pescuim (caracteristicile topografice ale malului si fundului lacului, vint, valuri, adincimea...etc.)

3) Care ar fi combinatiile (lanseta-mulineta-fir-pluta-forfac-ac) pe care le folositi sau le sugerati ?

Am pus aceste intrebari si pe un alt forum, dar ma intereseaza foarte mult parerile, opiniile si cunostintele dvs. :!:

Deasemenea, orice explicatii asupra acestui stil sunt foarte bine venite si apreciate :!:

Cu multumiri anticipate pt. cei ce vor raspunde,
Gabi B.

Avatar utilizator
Gabriel BOGDAN
junior member
Mesaje: 77
Membru din: 12 Mar 2004 15:38
Localitate: BUCURESTI
Contact:

Stilul "MATCH"

Mesaj de Gabriel BOGDAN » 26 Mar 2004 13:49

Insist in intrebarile mele pt. ca realmente ma intereseaza cum as putea sa pescuiesc la crap cu ajutorul acestui stil...

Vreau sa-mi cumpar lanseta si mulineta pt acest stil si nu as vrea sa fac alegeri gresite.....

Cu multumiri pt cei ce vor raspunde,
Gabi B.

SF
senior member
Mesaje: 346
Membru din: 13 Feb 2004 20:03

Mesaj de SF » 29 Mar 2004 12:28

Buna Bogdane. Eu nu stiu daca pot zice ca practic sheffield sau match,dar i-ti spun ca practic pescuitul cu lanseta la pluta(pasnici si rapitori).
In primul rind tine cont ca intrebarile au raspunsurile pe balta,nu la discutii .In reviste gasesti articole bune,mai ales cele cu caracter "general".Deasemenea exista articole scrise cam in genul " cum pescuieste domnul X pe balta Buga-Buga"( nu va grabiti sa cautati pe harta ,am dat doar un exemplu).Prin urmare ,un articol care descrie o metoda PERSONALIZATA a domnului X ,o metoda in care s-a specializat pe cont propriu(a se citi "prin pasi propri").O asemenea metoda nu ai cum sa o practici la milimetru.De ce :?: Pentru ca nu pescuiesti pe balta Buga-Buga ,si mai ales nu esti domnul X,nu ai facut trecut-facut aceiasi pasi ca el(chiar daca crezi ca ai facut aceiasi pasi,nu i-ai facut in acelasi interval de timp,prin urmare asa nu o sa-l EGALEZI pe domnul X,daramite sa-l intreci , o sa fi tot timpul cu un pas in spate). Totusi se poate invata cite o treaba si din astfel de articole(nu la milimetru). Dealtfel,chiar si in concursuri nu gasesti 2 concurenti la fel(aici diferenta este totusi mai mica).Ori bat mai lung(si cu 3 cm :lol: )ori fir mai....cu alte calitati,mulineta diferita,etc..Deci fiecare isi echilibreaza arsenalul dupa cum crede de cuviinta(mai putin dupa biceps,ca unii mai sint tentati sa foloseasca "macarale" la albitura;atita vreme cit le convine,in regula!)
Despre lanseta si mulineta,o sa te multumesti o vreme cu una,dar o sa ajungi sa ai vreo 3(diferente,ce vrei!).Modele,tipuri gasesti prin reviste-articole "generale" mai bune decit ti-as zice eu.Marci sonore sau nu ,in magazine ,binenteles.Daca i-ti permiti sa platesti calitatea,nu o sa fi dezamagit.Cam asta ar fi.


Fir Intins!!!

Avatar utilizator
Gabriel BOGDAN
junior member
Mesaje: 77
Membru din: 12 Mar 2004 15:38
Localitate: BUCURESTI
Contact:

Stilul "MATCH"

Mesaj de Gabriel BOGDAN » 30 Mar 2004 08:50

Domnule SF,

Nu doresc sa intru in polemica cu dvs, dar ca sa pot sa "gasesc raspunsurile pe balta" trebuie sa am o lanseta si o mulineta (presupunind ca firele, plumbii si plutele si pot fi schimbate mai usor si cu o investitie mai mica)

Sunt de acord ca exista multe optiuni in alegerea sculelor, tocmai de aceea am am lansat intrebarile respective........

Am nevoie de experienta dvs. ( a tuturor ce pescuiesc in acest stil) pt a putea sa invat cite ceva !!! Nu doresc sa imit pe nimeni nici sa egalez pe cineva, ci doar sa aflu mai multe...

Va urez tuturor, fire intinse !
Gabi B.

Gabi A
junior member
Mesaje: 61
Membru din: 30 Mar 2004 11:48
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Gabi A » 30 Mar 2004 12:39

Salut Bogdane,

Pentru ca imi place sa pescuiesc in stilul match si caut cu precadere crapul, mi-am achizitionat un bat ceva mai puternic si anume Goldstar Viking Telematch 4,20 m - o lanseta telescopica cu o rezerva buna de putere de care sunt foare multumit caci am reusit sa scot chiar si crapi de 8 KG cu ea-, mulineta este un Shimano Sedona modelul 1000 cu frana pe spate si frana suplimentara de forta, foarte utila cand trebuie sa slabesti frana instantaneu, iar ca fir folosesc Platil de 0,16 mm.
Cat despre carlige, eu folosesc doar Gamakatsu si Owner care mi se par cele mai bune in momentul de fata.

Gabi Astefanoaei

nelu.p
junior member
Mesaje: 97
Membru din: 19 Feb 2004 11:02
Localitate: constanta

Stilul "Match"

Mesaj de nelu.p » 31 Mar 2004 14:10

Salut Bogdane! Am postat si eu pe un alt forum cam aceeasi intrebare si un "coleg de suferinta" m-a sfatuit sa caut pe NET prin GOOGLE, adrese ca: MATCH, SENSAS si tin sa-ti spun ca eu am fost multumit de ce am gasit.

Fir intins |
nelu.p

Avatar utilizator
Gabriel BOGDAN
junior member
Mesaje: 77
Membru din: 12 Mar 2004 15:38
Localitate: BUCURESTI
Contact:

Intrebare...

Mesaj de Gabriel BOGDAN » 20 Apr 2004 11:32

Salutare tuturor,

Cine stie cind are loc un concurs de pescuit la "Stationar" ?

As dori sa particip in calitate de chibit :wink: !

Poate asa invat mai multe...despre Match si nu numai...

Fire intinse !!!
Gabi B.

Scrie răspuns