combi rig

Tehnica, tactica, strategii, tot ce tine de abordarea, strategia si desfasurarea unei partide de crap

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Schumi
veteran
Mesaje: 580
Membru din: 01 Dec 2005 09:16
Localitate: Brasov

combi rig

Mesaj de Schumi » 06 Ian 2007 10:41

Pentru cei mai putin priceputi un filmulet interesant cu realizarea acestui tip de rig:
http://www.questbaits.com/docs/videovau ... index.html ;-)
Imagine

Avatar utilizator
horiacrap
member
Mesaje: 281
Membru din: 20 Ian 2005 16:41
Localitate: Baia Mare / UK
Contact:

Mesaj de horiacrap » 06 Ian 2007 16:59

Poate mai ajut si eu cu ceva:

http://www.crap.ro/forum/phpBB2/album_p ... ic_id=1917

nodul dintre mono si braid este:

Double Uni Knot: http://www.thaifishingguide.com/fishtec ... steps.html
WWW.HORCARP.RO | FIR INTINS !!!

adi.oprea
veteran
Mesaje: 868
Membru din: 15 Ian 2007 19:55
Localitate: Alba Iulia
Contact:

Mesaj de adi.oprea » 22 Feb 2007 13:24

Horia gresesc daca zic ca flotantul se pune sub momeala sau intre,asta in cazul in care folosesti cain imaginea ta 2 boabe porumb.
Sa nu-ti fie frica de perfectiune, niciodata nu o sa o atingi

ticu
Moderator
Mesaje: 605
Membru din: 30 Aug 2006 19:06
Localitate: Lugoj
Contact:

Mesaj de ticu » 22 Feb 2007 21:36

@adi.oprea
Asta nu este o regula.

adi.oprea
veteran
Mesaje: 868
Membru din: 15 Ian 2007 19:55
Localitate: Alba Iulia
Contact:

Mesaj de adi.oprea » 22 Feb 2007 21:54

nu vreau sa gresesc dar e modul de prezentare si cred ca face foarte mult chiar daca nu-i o regula
Sa nu-ti fie frica de perfectiune, niciodata nu o sa o atingi

Avatar utilizator
horiacrap
member
Mesaje: 281
Membru din: 20 Ian 2005 16:41
Localitate: Baia Mare / UK
Contact:

Mesaj de horiacrap » 23 Feb 2007 12:55

Zic si eu ca nu exista o regula, poti incerca diferite moduri de a pune boabele pe fir. Am procedat asa deoarece am testat in pahar mai multe riguri la care am folosit fire rigide si suple si i-mi place mai mult partea flotanta sus deoarece tine firul de par vertical si se ridica mai usor de pe fund, daca il puneam intre boabe aveam momente in care statea amsamblul oblic, depinde si ce boabe folosesti deoarece cele uscate sunt mult mai grele decat cele tinute intr-un dip, fierte, sau din borcan. Folosesc metoda si cand nu mai am pop-up-uri sau cu alune tigrate, dar cu sfere si discuri din pluta care le cioplesc pana echilibrez cum vreau montura. Incearca si tu diferite metode ca nu exista reguli stricte. Si apropo, ce faci cand vrei de exemplu o montura pop-up cu 3 boabe, unde pui partea flotanta? ;-)
WWW.HORCARP.RO | FIR INTINS !!!

adi.oprea
veteran
Mesaje: 868
Membru din: 15 Ian 2007 19:55
Localitate: Alba Iulia
Contact:

Mesaj de adi.oprea » 23 Feb 2007 13:40

Sub prima boaba de la terminarea firului de par pun flotantul si spre carlig celelalte 2 boabe.Am intrebat Horia n-am facut pe desteptul poate o sa incerc si pozitionarea facuta de tine.De obicei la boabe mai multe nu pun flotant decat atat cat sa poata aspira mai usor momeala,iar pt pop up 2 maxim 3 boabe.
Sa nu-ti fie frica de perfectiune, niciodata nu o sa o atingi

dinu profesoru
senior member
Mesaje: 320
Membru din: 08 Oct 2006 21:32
Localitate: Oradea

Mesaj de dinu profesoru » 25 Feb 2007 09:25

@schumi
ai testat personal rezistenta monturii asteia?Eu folosesc la imbinarea firului textil cu mono un anou oval de otel(vezi montura Tim Paisley) dar ia mult timp sa faci asa o montura si multa migala.

dinu profesoru
senior member
Mesaje: 320
Membru din: 08 Oct 2006 21:32
Localitate: Oradea

Mesaj de dinu profesoru » 25 Feb 2007 09:36

@horiacarp
din cate noduri am incercat cel pe care l-ai prezentat este in xxx 3 la mine si mai ales la imbinarea mono-textil,dar in cazul monturii combi este dificil de folosit daca vrei sa obtii aceeasi lungime a firului textil(nu am zis imposibil dar ia mai mult timp).

dinu profesoru
senior member
Mesaje: 320
Membru din: 08 Oct 2006 21:32
Localitate: Oradea

Mesaj de dinu profesoru » 25 Feb 2007 09:38

@horiacarp
din cate noduri am incercat cel pe care l-ai prezentat este in xxx 3 la mine si mai ales la imbinarea mono-textil,dar in cazul monturii combi este dificil de folosit daca vrei sa obtii aceeasi lungime a firului textil(nu am zis imposibil dar ia mai mult timp).

Scrie răspuns