pe vremea asta oare se prinde Crap?

Tehnica, tactica, strategii, tot ce tine de abordarea, strategia si desfasurarea unei partide de crap

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Avatar utilizator
raducu
senior member
Mesaje: 486
Membru din: 15 Ian 2007 23:08
Localitate: Cluj Napoca

pe vremea asta oare se prinde Crap?

Mesaj de raducu » 21 Ian 2007 02:10

Ma tot gandesc daca pe vremea asta cu 1-2 grade in apa am vre-o sansa sa traga crapul. Poate stie cineva sa-mi spuna daca are rost sa incerc si la ce sa incerc? :shock:
PESCUITUL INSEAMNA ARTA

ticu
Moderator
Mesaje: 605
Membru din: 30 Aug 2006 19:06
Localitate: Lugoj
Contact:

Mesaj de ticu » 21 Ian 2007 07:54

Sanse sa prinzi sint mici,dar sint.

Avatar utilizator
radumatica
veteran
Mesaje: 632
Membru din: 26 Dec 2005 21:39

Mesaj de radumatica » 21 Ian 2007 08:37

Am auzit ca s-au prins si la copca,dar accidental. :lol:
Asa cum spunea si Ticu,sansele sunt mici :cry:
Mai asteptam cu crapul,pana la primavara!!!
Practica , pe balta se face!!!

Avatar utilizator
Dan Pop-Coman
veteran
Mesaje: 533
Membru din: 12 Sep 2006 22:43
Localitate: Lugoj
Contact:

Mesaj de Dan Pop-Coman » 21 Ian 2007 10:01

2 prieteni au stat de ieri pana azi.Nu au avut nici o trasatura,dar daca reusesti sa localizezi pestii care acum stau carduiti nu se stie .

Avatar utilizator
raducu
senior member
Mesaje: 486
Membru din: 15 Ian 2007 23:08
Localitate: Cluj Napoca

Mesaj de raducu » 21 Ian 2007 12:36

Atunci cred ca e bine sa mai astept..... :cry: ,dar in primavara cand e la inceput de sezon cu ce ar fi bine sa incep nadirea si sa pun pe carlig? :idea:
PESCUITUL INSEAMNA ARTA

Ardelean Sorin Adrian
new member
Mesaje: 16
Membru din: 05 Dec 2006 14:01
Localitate: Lugoj

Mesaj de Ardelean Sorin Adrian » 21 Ian 2007 13:38

Raducule,incearca, ca doar speranta moare ultima.Afara nu este chiar asa de frig.Incearca la boilies si da si niste pastura si vezi ce zic,le place sau nu.Sa stii ca si eu am sa incerc saptamana viitoare cand o sa am liber,binenteles dar sa nu fie frig.Daca se prinde pana toamna tarziu, nu vad de ce nu ar pune gura si acum.Incearca la scoica :shoot: :bere:
sorin Lugoj

Avatar utilizator
Razvan.D
maniac
Mesaje: 1407
Membru din: 14 Mai 2005 14:17
Localitate: Belgium

Re: pe vremea asta oare se prinde Crap?

Mesaj de Razvan.D » 25 Ian 2007 19:31

raducu scrie:Ma tot gandesc daca pe vremea asta cu 1-2 grade in apa am vre-o sansa sa traga crapul. Poate stie cineva sa-mi spuna daca are rost sa incerc si la ce sa incerc? :shock:
am fost acum 2 sap la pescuit pe o vreme cu 11-12 grade afara pe timpul zilei si 7-8 noaptea , am prins 2 crapi , unu de 3 kg si unu de 20 kg , cum nu am avut termometru banuiesc ca apa a avut in jur de 5 grade poate ceva mai ridicat nitel dar nu prea cred , cel mai indicat pe timp de iarna ar fi o barca teleghidata cu fishfinder ca sa-i cauti pe unde stau (daca esti posesor de barca) ,fara barca eu iti propun sa dai la adancimi intre 8 si 15 m , cu cat apa e mai adanca cu atat e mai putin rece dar asta nu inseamna ca pestele ramane in miscare eu personal am scotocit toata balta cu fishfinferul si am ramas uimit la ce adancimi am gasit pestii, majoritatea din ei stateau pe fundul apei si nu miscau , ca momeala nu stiu ce sa-ti propun fiecare balta difera in felul ei dar eu iti propun sa bagi acea momeala cu care dai in alcool de preferat palinca si sa o lasi 2 a 3 zile iar cand te duci la pescuit sa incerci sa momesti si cu ceva bile,porumb care au stat in alcool dar nu prea mult
sper sa-ti fi dat o idee cu ceea ce ti-am scris , fir intins Razvan

Avatar utilizator
ioanb
member
Mesaje: 101
Membru din: 23 Dec 2006 17:19
Localitate: Lugoj

Mesaj de ioanb » 25 Ian 2007 19:35

Ardelean Sorin Adrian scrie:Raducule,incearca, ca doar speranta moare ultima.Afara nu este chiar asa de frig.Incearca la boilies si da si niste pastura si vezi ce zic,le place sau nu.Sa stii ca si eu am sa incerc saptamana viitoare cand o sa am liber,binenteles dar sa nu fie frig.Daca se prinde pana toamna tarziu, nu vad de ce nu ar pune gura si acum.Incearca la scoica :shoot: :bere:
Vezi că se anunţă frig şi zăpezi , săptămâna următoare . Pe bune !

ticu
Moderator
Mesaje: 605
Membru din: 30 Aug 2006 19:06
Localitate: Lugoj
Contact:

Mesaj de ticu » 25 Ian 2007 19:58

Dacasi pune o folie pste el merge :mrgreen: :D

Avatar utilizator
ioanb
member
Mesaje: 101
Membru din: 23 Dec 2006 17:19
Localitate: Lugoj

Mesaj de ioanb » 25 Ian 2007 20:35


Scrie răspuns