Poze monturi...

Tehnica, tactica, strategii, tot ce tine de abordarea, strategia si desfasurarea unei partide de crap

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

mikecarp
veteran
Mesaje: 586
Membru din: 07 Oct 2006 19:37

Mesaj de mikecarp » 18 Apr 2007 10:27

Aha, ok aia e super montura, cea prezentata pe site nu-mi da deloc incredere.
Carpfishing... A way of life!

Avatar utilizator
mariandmd
member
Mesaje: 135
Membru din: 09 Dec 2006 12:53
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de mariandmd » 18 Apr 2007 12:14

cum adica cu anou? :?:

mikecarp
veteran
Mesaje: 586
Membru din: 07 Oct 2006 19:37

Mesaj de mikecarp » 18 Apr 2007 12:32

Anou este inelul acela mic care se pune pe tija carligului la monturile de tip Blow-Out..
In engleza le spune Rig Rings.
Carpfishing... A way of life!

Avatar utilizator
mariandmd
member
Mesaje: 135
Membru din: 09 Dec 2006 12:53
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de mariandmd » 18 Apr 2007 14:20

merci mult

Avatar utilizator
PIRVU RICHARD
junior member
Mesaje: 39
Membru din: 04 Iun 2005 15:52
Localitate: la calamine (belgia)

poze monturi

Mesaj de PIRVU RICHARD » 19 Apr 2007 19:45

Chiar montura cu anou am si specificat ca am folosit. Si mi se pare ok.

Avatar utilizator
M@tr|X|
veteran
Mesaje: 790
Membru din: 13 Dec 2005 16:53
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Mesaj de M@tr|X| » 03 Mai 2007 15:34

DAN LUPU scrie:Dintotdeuna ce a fost simplu a fost si eficient. Sigur, e placut sa fii la curent cu tot ce e nou in materie de monturi, dar asta e mai mult asa pentru pescari ca sa fie in pas cu moda decat pentru pescuit, daca ma intelegeti ce vreu sa spun. Eu nu sunt adeptul multor plastice pe monturi, incerc sa nu folosesc stoperi si tub contractibil desi am mai multe dimensiuni si imi aleg carligul care cred ca are din fabricatie acea tendinta naturala (bineinteles ajutat de un fir de calitate si o tehnica adecvata de realizare a monturii) de a intepa buza inferioara a pestelui fara sa-l ajut cu plastice care nu mi se par deloc discrete. Singurul lucru ce mi se pare foarte util e tubul siliconic de pe curbura acului care dirijeaza boilesul sau porumbul.
Monturile D-RIG si Anti eject prezentate de mattrriixx chiar daca sunt executate bine, au mari sanse la rateuri, ba mai mult ranesc pestele agatandul de multe ori de partea exterioara a buzei sau superficial; spun asta din ce am patit eu si altii pescari cu asemenea monturi si altele celor de genul asta.
Dupa cum am spus, pana la proba contrarie nu am nimic de comentat la ce spui tu.
Daca te uiti la mine in album o sa vezi capturile pinse cu monturile respective.

http://www.crap.ro/forum/phpBB2/album_p ... er_id=1143

Te las pe tine sa tragi concluzia.

Fir intins.
Razvan Grindean
- carp addicted-

Avatar utilizator
teacher64
veteran
Mesaje: 768
Membru din: 03 Mar 2007 12:25
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesaj de teacher64 » 31 Mai 2007 06:26

[quote="vlasin florin"]@mikecarp
montura noastra era executata ca si in ALP,cu anou,de aceea am mentionat-daca e bine executata ;-)[/quote]
Florin: nu am colectia completa de ALP, cum faci montura aia cu anou? In loc de nodul francezului pui un inel metalic ca opritor? Renunti la bila de plastic dinspre bila?
Multi chemati, putini alesi...(Pestii!!!) :))

Avatar utilizator
danicristi_79
senior member
Mesaje: 343
Membru din: 07 Iun 2007 10:14
Localitate: Bucuresti

Mesaj de danicristi_79 » 19 Iun 2007 21:37

O poza cu o montura pentru baltile cu fund malos aveti careva? De fapt asta e titlul topicului.....si pe noi incepatorii chiar ne-ar ajuta :-)

Avatar utilizator
M@tr|X|
veteran
Mesaje: 790
Membru din: 13 Dec 2005 16:53
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Mesaj de M@tr|X| » 20 Iun 2007 11:44

Am prezentat-o la subiectul "Mici detalii de mare importanta" !
Razvan Grindean
- carp addicted-

Scrie răspuns